Muziejus sulaukė devynių siūlymų įamžinti Gedimino kalne rastų sukilėlių atminimą

2022 03 07

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia susipažinti su Gedimino kalne rastų 1863–1864 metų sukilėlių atminimo įamžinimo idėjomis, kurios buvo pateiktos metų pradžioje paskelbus viešąjį konkursą. Trečią kartą vykusiame konkurse dalyvavo devyni menininkai, o laimėtojas būtų pakviestas sukurti architektūrinę idėją ir ją įgyvendinti Gedimino kalno aikštelėje, kur 2017 metais vykdant archeologinius tyrimus ir buvo atrasti pirmieji sukilėlių palaikai.

Planuojama, jog sukilėlių įamžinimui skirtas paminklas arba meninė kompozicija galėtų atsirasti Gedimino kalno centrinės terasos akmens grindinyje, neiškeliant paminklinių elementų virš paviršiaus, arba žoline danga padengtame aikštelės šlaite. Viena iš pagrindinių konkurso sąlygų – architektūriniai įamžinimo elementai turi derėti su Vilniaus Aukštutinės ir Žemutinės pilies aplinka, neturi disonuoti su Aukštutinės pilies statiniais.

Lietuvos nacionalinio muziejaus sudaryta komisija šiuo metu svarsto gautus pasiūlymus: pirmiausia buvo peržiūrėtas paraiškų atitikimas konkurso reikalavimams, o antrajame etape vertinama idėjos meninė vertė, naudojamų medžiagų spalvų, faktūrų tarpusavio dermė, kūrinio įsikomponavimas viso kalno istoriniame kraštovaizdyje, naudojamų medžiagų ilgaamžiškumas. Konkurso komisiją sudaro Lietuvos nacionalinio muziejaus, Kultūros paveldo departamento, Lietuvos architektų sąjungos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos dailininkų sąjungos ir Vilniaus miesto muziejaus atstovai.

Norinčiųjų sukurti sukilėlių įamžinimo projektą ieškoma jau trečią kartą, nes pirmajame konkurse nebuvo gauta nė vieno pasiūlymo, o antrąjį kartą laimėtojas nebuvo išrinktas. Paminklą sukilėliams įamžinti ant Gedimino kalno tikimasi įrengti per 2022 metus. Šiam projektui įgyvendinti skirta 150 tūkst. eurų.

Žemiau esantys pasiūlymai pateikiami originalūs ir neredaguoti:

Idėjos aprašymas:

Gedimino kalno šlaite, tarp viršutinės ir apatinės terasų, įžvelgiami stilizuoti dalgio ašmenys ir tai tampa kompozicijos leitmotyvu.

Ištiesintas dalgis, kaip ginklas, buvo naudojamas itin plačiai apginkluojant didžiuosius eilinių kovotojų būrius ir įvairiose kalbose turi savo pavadinimą.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 2

Idėjos aprašymas:

Gedimino kalno teritorijoje atminimo ir pagerbimo ženklas – ant šlaito paguldytas granitinis lotyniškas kryžius, peraugantis į Jogailaičių kryžių. Šio kryžiaus virsmas dvigubu kryžiumi įprasmina sukilėlių žūtį Lietuvos valstybės laisvės vardan.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, trečias

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 1

Idėjos aprašymas: 1863 – 1864 metų sukilimo vado Zigmanto Sierakausko vedybinio žiedo kopija yra brangiausios atnašos, amžinybės, nemirtingumo simbolis. Aukuras pašvęstas Dievo šlovei bei žmogaus aukai ir atgailai. Šulinys – anga į anapusinį pasaulį, linkas į transendencinį matą, bei asocijacija su evangeliniu siužetu „gyvuoju vandeniu (Jn 4,5-42)“, apie amžiną žmogaus širdies troškulį.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, trečias

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 9

Idėjos aprašymas: Skulptūros forma pasirinkta inspiruota vėliavos plazdėjimo. Formos asocijuojasi su vėliavos bangavimu ant šlaito; šalia tos vietos, kur buvo surasti sukilėlių palaikai.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, trečias

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 3

Idėjos aprašymas: Archeologinių tyrinėjimų metu atrastų sukilėlių palaikų vietose, grindinyje, numatyta integruoti granito akmens plokštes su aukų vardų ir pavardžių įrašais. Kiekviena plokštė išryškinta šviesos juostomis, atliekančiomis ne tik funkcinę paskirtį, bet ir simbolizuojančiomis amžiną laisvės šviesos spindesį, sklindantį net ir iš žemės gelmės…

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, vizualizacija, vizualizacija

Susipažinti su atnaujintu pasiūlymu galima: spausti čia

3

Idėjos aprašymas: Sukilėlių įamžinimui Gedimino kalno aikštelėje, pagal archeologų kasinėjimų metu atrastų palaikų vietas grindinyje, įrengiamas atkurtų žmogaus kontūrų granito figūros.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, trečias

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 5

Idėjos aprašymas: Pilko granito akmenyje smėliapūtės pagalba yra suformuojamas lietuviškos lovatiesės motyvas, kuriame sukilimo dalyvių inicialai tampa ornamento dalimi. Siekiant išvengti didelių tekstų ar perteklinės informacijos pateikimo ant skulptūros siūloma visą istorinę informaciją pateikti šiuolaikiškai QR kodo pagalba.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 6

Idėjos aprašymas: Pasirinktas motyvas – grafiti ant pastato sienos. Ant architektūrinės struktūros paviršiaus „užpurkšti“ (smėliavimo technika įgilintas reljefas, dengiamas dažais) drąsūs štrichai Sukilėlių naudoto herbo motyvais (jėgas suvienijusių lietuvių, lenkų, gudų simbolika).

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras, trečias

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 7

Idėjos aprašymas: ARCHITEKTŪRINĖ KOMPOZICIJA- LAISVĖS AUKURAS – tai trys eilės dekoratyvių ŽALVARIO ELEMENTŲ, išdėstytų kylančiu lanku.

Išsamesnis idėjos pristatymas prisegtuose dokumentuose: pirmas, antras

Sukileliu Iamtmintinimo Konkursas Dalyviai 8

Gedimino Bokstas Kalnas 1 Scaled