Tekstilės atkūrimo dirbtuvės

Tekstilės atkūrimo dirbtuvės muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriuje veikia nuo 2007 metų. Čia daromos XVIII–XX a. pradžios valstiečių šventinės aprangos kopijos ir rekonstrukcijos nuolat pildo muziejuje sukauptą didžiausią Lietuvoje XIX–XX a. pradžios valstiečių šventinės aprangos rinkinį.

Šių dirbtuvių sėkmę lemia tai, kad atkuriant tekstilę darniai dirba įvairių sričių specialistai. Muziejininkės parenka drabužių ir audinių pavyzdžius, ieško patikslinančių duomenų ikonografinėje, aprašomojoje medžiagoje ir moksliniuose tyrinėjimuose, o vėliau iš padarytų kopijų ir rekonstrukcijų komplektuoja tradicinius kostiumus ekspozicijoms. Pačias kopijas ir rekonstrukcijas daro sertifikuotos tradicinių amatų meistrės audėjos, mezgėjos, pynėjos, siuvėjos, siuvinėtojos; joms talkina batsiuviai ir juvelyrai.

Dirbant siekiama tiksliai pakartoti naminio audimo, nėrimo ar siuvinėjimo technikas, liaudiškų drabužių sukirpimo ir pasiuvimo būdus. Tradiciniai kostiumai siuvami iš rankinėmis audimo staklėmis išaustų lininių, vilnonių, pusvilnonių audinių ir puošiami tradicinėmis siuvinėjimo technikomis, nėriniais, mezginiais. Šiuolaikiškos žaliavos yra kitokios nei buvusios XIX amžiuje, tačiau audžiama autentiškomis staklėmis, dažoma namudės sąlygomis augaliniais ir pirktiniais dažais. Atskiroms kostiumo dalims pritaikomi fabrikiniai audiniai ir apdailos medžiagos, panašios į naudotas XIX amžiuje.

Išsamiau susipažinti su sukomplektuotais tradiciniais kostiumais ir Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse padarytomis šventinės valstiečių aprangos rekonstrukcijomis galima apsilankius Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujojo arsenalo nuolatinėje etnografijos ekspozicijoje.

Suvenyrų parduotuvėje Naujajame arsenale galima įsigyti dirbtuvėse sukurtų išskirtinių autentiškų suvenyrų, kuriuose atsispindi tautinio paveldo elementai – raštai, ornamentai, spalvų deriniai.

Tekstiles Atkurimo Dirbtuves6 Scaled