Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namai turi dvi naujienas: vieną blogą, kitą gerą

2023 05 02

Naujienos būna dviejų tipų – geros ir blogos. Dažniausiai pradedama nuo blogos: gegužės 8 d. uždaroma tarptautinė paroda „1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“. Gera naujiena – gegužės 5 d. jauniausias Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Istorijų namai švenčia antrąjį gimtadienį. Tądien Istorijų namų kolektyvas kviečia aplankyti parodas, sudalyvauti ekskursijose arba atvykti suvalgyti gabalėlį torto, kuriuo bus vaišinami lankytojai.

„1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“

Tai bene didžiausia tarptautinė paroda, kurią Lietuvos nacionalinis muziejus yra surengęs bendradarbiaudamas su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi. Idėjos autorė ir viena kuratorių – LNM vadovė dr. Rūta Kačkutė. Parodą ji kuravo su LNDM Gintaro muziejaus vadove dr. Sigita Bagužaite-Talačkiene. Bendradarbiaudamos mokslininkės sujungė ne tik šias dvi institucijas – į parodą atkeliavo dirbiniai iš dar šešių šalies muziejų ir iš dešimties užsienio muziejų.

Kuratorėms teko sunki užduotis – įtraukiančiai ir aktualiai papasakoti istoriją, kad ši būtų įdomi ne tik akademinio lauko atstovams, bet ir kiekvienam lankytojui. Juk neretai mokslinė informacija gali likti nebyli ir sausa, o ką jau kalbėti apie klausytoją ar žiūrovą be išsamaus mokslinio pasirengimo. Jų pastangos atsipirko – paroda tapo viena populiariausių tarp visų Lietuvos nacionalinio muziejaus parodų, lankytojai negailėjo gražių žodžių. Štai lankytojas iš Pietų Afrikos Respublikos Istorijų namų darbuotojams, kur ir veikia paroda, džiaugėsi, kad optimizuota parodos erdvė pasiūlo ir visumos vaizdą, ir galimybę perprasti parodos idėją, ir interpretavimo malonumą; kad ši paroda – pati savaime meno kūrinys. Berniukas, apsilankęs parodoje, nusprendė, kad užaugęs nori būti ekspozicijų konsultantu. Tai tik kelios nuotrupos iš lankytojų įspūdžių, o juk lankytojai parodoms įkvepia gyvenimo ir kuria papildomas prasmes.

Prieš uždarant parodą kuratorės dar kartą kviečia į ekskursijas: LNM vadovė Rūta Kačkutė ekskursiją ves gegužės 3 d. 18 val., o Gintaro muziejaus vadovė Sigita Bagužaitė-Talačkienė – gegužės 5 d. 15 val.

Istorijų namų gimtadienis – su tortu

Istorijų namai – pats naujausias ir moderniausias Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, kuriame rengiamos populiarios ir lankytojų vertinamos tarptautinės parodos. Čia cokoliniame aukšte įsikūrusi etnografinio paveldo saugykla-ekspozicija, o pirmame ir antrame aukštuose – parodų erdvė bei „Eskedar Coffee Terrace“ kavinė. Šiam muziejaus padaliniui – tik dveji, nors paties pastato istorija siekia dar XVIII amžių. Jame buvo įsikūrusios ir kareivinės, ir kalėjimas, ir internatinė mokykla.

Istorijų namų komanda gimtadienį nori švęsti kartu su ištikimaisiais lankytojais ir gegužės 5 d. siūlo nemokamą parodų „Aš esu vilnietis“ ir „1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“ lankymą bei ekskursijas. Taip pat lankytojų lauks tortas, muzika ir kitos linksmybės.

Visą Istorijų namų šventinę gimtadienio programą rasite: spausti čia.

1000000 Zingsniu Gintaro Kelias Nuo Romos Iki Baltijos Istoriju Namai