Tarptautinė paroda „1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“

Gintaro kelias iš šiandienos perspektyvos

  • 2022 10 26–2023 05 08
  • T. Kosciuškos g. 3, Vilnius
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Ar tikrai gintaras yra mūsų istorijos neatsiejama dalis? O gal tai tik mitas? Ar iš tiesų prieš 2000 metų Romos imperatoriaus Nerono pavedimu pas mūsų protėvius aisčius atkeliavo romėnai? Nes vienai turtingiausių to meto valstybių – Romos imperijai – aisčiai galėjo pasiūlyti geidžiamiausią prabangos prekę – gintarą, dar vadinamą šiaurės auksu?

Šiandien, XXI amžiuje, įvairūs gintaro dirbiniai ir kiti istoriniai artefaktai atkeliauja į Lietuvos nacionalinį muziejų iš Italijos, Austrijos, Kroatijos, Slovėnijos, Lenkijos… Būtent per šiuos išskirtinius eksponatus bus pasakojama apie aisčių ir romėnų visuomenes, jų tarpusavio ryšius, kurie nešė naudą abiem pusėms. Lankytojas susipažins ir su tuometinio keliavimo ypatumais, žemėlapiais, kuriuose jau pažymėta Baltijos jūra ir Nemunas, keliais, vedančiais į dabartinę Lietuvos teritoriją, skirtingų kultūrų gyvenimo būdu, pasaulėvoka, kad ir požiūriu į moteris. Kartu galės sau užduoti klausimus: kuo skyrėsi vadinamasis civilizuotas pasaulis nuo barbariškojo? O gal tų skirtumų ne taip jau ir daug? Kas apskritai apibrėžia civilizaciją?

O gal žvelgdami iš šiandienos perspektyvos suvoksite, kad žmonės iš esmės nesikeičia? Visi norime to paties, ko norėjo senovės romėnai ar aisčiai – to, ko patys neturime, arba nevertiname to, ką turime. Taigi su kuo gintarą tapatinti – su aisčiais ar romėnais? Kas iš tiesų jam suteikė vertę kaip prekei: perkantysis ar parduodantysis? Kiekvienas parodos eksponatas lankytojui papasakos istoriją – tik reikia ją išgirsti. Gali būti, kad apsilankę parodoje į gintarą ir mūsų protėvius imsite žiūrėti visiškai kitaip…

„1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“ – tai didžiausia šių metų Lietuvos nacionalinio muziejaus tarptautinė paroda, atidaroma spalio 26 d. Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3) ir veiksianti iki kitų metų gegužės 8 d.

Kviečiame patirti parodą su gidu: spausti čia.

Edukacijos 1-4 kl. moksleiviams: spausti čia.

Edukacijos 5-8 kl. moksleiviams: spausti čia.

Parodą aktualizuos gausi lydimųjų renginių programa: spausti čia.

Plačiau skaitykite pranešime spaudai: spausti čia.

Parodos rėmėjai ir partneriai
Parodos kūrybinė grupė