Pristatytas naujai išleistas J. K. Vilčinskio Vilniaus albumas: sostinės peizažai atgimė numizmatinėse plaketėse

2023 11 30

Vilniaus 700 metų sukakties proga UAB „Monetų namai“, bendradarbiaudami su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, J. K. Vilčinskio Vilniaus albumą išleido nauja ir netikėta forma. Septyni Vilniaus architektūriniai peizažai atkurti ant paauksuotų plakečių, menančių ikoniškiausius sostinės vaizdus.

Litografijų leidėjo Jono Kazimiero Vilčinskio Vilniaus albumas yra vienas svarbiausių XIX a. Lietuvos istorijos ir kultūros ikonografinių šaltinių, kuris nuo pat pirmųjų lakštų leidimo buvo ir iki šiol yra kolekcininkų vertinamas objektas. Kai kalbama apie senąjį Vilnių, daugumai prieš akis iškyla J. K. Vilčinskio albume įamžinti architektūriniai sostinės peizažai – Aušros Vartų gatvė, Vilniaus universitetas, arkikatedra ir kt.

Vilniaus 700 metų sukakties proga UAB „Monetų namai“, bendradarbiaudami su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, J. K. Vilčinskio Vilniaus albumą išleido nauja ir netikėta forma – numizmatinių plakečių (stačiakampio formos medalių) rinkiniu. Būtent originalūs Vilniaus albumo lakštai buvo nuskanuoti ir panaudoti plakečių gamybai.

J. K. Vilčinskis inicijavo ne tik gausybę įvairiausių spaudinių, jo užsakymu Paryžiaus medalininkai gamino meniškus religinius medaliukus su Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje labiausiai gerbiamais stebuklingaisiais atvaizdais.

Lapkričio 29 d. K. Varnelio namuose-muziejuje, Vilniuje, pristatytas naujai išleistas numizmatinių Vilniaus albumo plakečių rinkinys, simboliškai apjungiantis garsiuosius Vilniaus albumo spaudinius, ir septyni žinomiausi Vilniaus albumo originalūs spausdinti lakštai bei – pirmą kartą – J. K. Vilčinskio iniciatyva Paryžiuje nukaldinti religiniai medaliukai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinių.

„Įvairiomis kultūros sritimis besidomėjęs J. K. Vilčinskis Paryžiuje išleido ir medaliukus su tais pačiais Vilniaus ir LDK stebuklingais Jėzaus, Švč. Mergelės Marijos bei šventųjų paveikslų atvaizdais, publikuotais Vilniaus albume. Pastarieji iš XIX a. lituanistinių medaliukų gausos išsiskiria aukšta menine kokybe ir precizišku, net smulkiausių ikonografinių detalių atvaizdavimu. Šiandien turime ypatingą progą išvysti ne tik originalius spausdintus Vilniaus albumo lakštus, bet ir religinius medaliukus“, – pristatyme kalbėjo Lietuvos nacionalinio muziejaus Medalių rinkinio kuratorė Regina Ablėnienė.

„Besibaigiant Vilniaus miesto jubiliejiniams metams, džiaugiamės bendradarbiavimu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir abiejų institucijų bendromis pastangomis nauja forma išleistu J. K. Vilčinskio Vilniaus albumu. Šis naujai atgimęs, tačiau visiems sentimentaliai brangus Vilniaus architektūrinių peizažų rinkinys įamžina mūsų miesto grožį“, – kalbėjo UAB „Monetų namai“ rinkodaros vadovė Ieva Galiauskienė.

Proginių plakečių rinkinio aversuose – septyni Vilniaus albumo architektūriniai peizažai atkurti spalvota spauda: Aušros Vartų gatvė, Vilniaus universitetas, Dominikonų gatvė, Antakalnis, Verkiai, Šnipiškės ir Vilniaus arkikatedra. Plaketės dengtos grynu auksu. Reversuose matyti šiuolaikinio Vilniaus panoramos, jų autorius – Antanas Pocevičius.

Plaketės nukaldintos aukščiausios kokybės „proof“ kaldinimo būdu, jų matmenys 35 x 60 x 3 mm, masė – 51 g, o rinkiniai išleisti vos 700 vnt. tiražu.

Nuotraukų autorius Gintaras Mačiulis.

Dizainas Be Pavadinimo 1