Pirmajame tarptautiniame Kalėdų Senelių sąskrydyje buvo patvirtinta, kad Kalėdos ne sąmokslas, ir nuspręsta aplankyti Ukrainos vaikus

2023 11 17

Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namuose veikiančioje tarptautinėje parodoje „Tikėti ar netikėti: sąmokslo teorijos“ apsilankė tarptautinė Kalėdų Senelių delegacija. Seneliai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos susipažino su garsiausiomis istorinėmis sąmokslo teorijomis, apsilankė parodoje įrengtoje Mėnulio stotelėje ir patvirtino, kad Kalėdos egzistuoja ir Žemės palydove. Parodos erdvėje buvo priimtas ir labai svarbus sprendimas – kitąmet aplankyti Ukrainos vaikus, nes jiems kaip niekad vėl reikia patikėti stebuklu.

Istorijų namų paroda kaip viena iš Kalėdų Senelių sąskrydžio stotelių pasirinkta neatsitiktinai – juk ir Kalėdų Seneliai ne kartą tapo įvairiausių sąmokslų aukomis. Ar išties dabartinis amerikietiškasis Santa Klausas yra „Coca Cola“ reklaminės kampanijos produktas? Nejaugi tikrai tarp Kalėdų Senelio pirmtakų būta Laplandijos samių šamanų, apeigoms ir gydymui naudojusių haliucinogeninį grybą Amanita muscaria? Amerikoje Santa Klausas net buvo apkaltintas, kad jo šiaurinių elnių skraidinamos rogės purškia „chemtreilus“. Tačiau Senelis Kalėda, Santa Klausas, Joulupukki, Šventasis Mikalojus ir kiti – tokie pat tikri kaip ir kiekvienos tautos ilgamečiai kalėdiniai papročiai.

Kalėdinis laikotarpis labai palankus pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus, juos pradžiuginti, ypač gyvenant susiskaldžiusioje visuomenėje, kai taip trūksta šviesesnių ir ramesnių akimirkų. Ta proga Vilniaus Kalėdų Senelis pakvietė kolegas iš kitų Lietuvos regionų, Latvijos ir Estijos pasirašyti Baltijos šalių Kalėdų Senelių deklaraciją.

Joje skelbiama, kad Kalėdos yra tikros ir nenumaldomai artėja. Atsakingai pareikšta, kad visi turi teisę į dovanas, Vilniaus Kalėdų Senelio sprendimu nykštukų dirbtuvėlėse bus kepami imbieriniai meduoliai vaikams Ukrainoje, o svarbiausia, baigus darbą rezidencijoje, 2024 m. sausį delegacija keliaus pas Ukrainos vaikus, kad padovanotų bent akimirką šventės, vilties ir šilumos.

Kalėdų Senelis yra daugiau nei tik personažas – jis gali kiekvienam padovanoti žinių ir apmąstymų dovaną, kurios nenusipirksi. O kur kitur pasirašyti Kalėdų Senelių deklaraciją, jei ne Vilniaus miesto ištakose – Lietuvos nacionalinio muziejaus Gedimino pilies bokšte ir ten esančioje Baltijos kelio salėje? Juk Baltijos kelias mums visiems primena, kur buvome tada ir kur esame šiandien.

Kaledu Seneliai Deklaracija Istoriju Namai Tiketi Ar Netiketi 1