Parodos „Deivės ir kariai“ atidarymo akimirkos

2021 09 23

Rugsėjo 22 d. Istorijų namuose buvo atidaryta paroda paroda „Deivės ir kariai“. Ši paroda skirta pasaulio garso archeologės Marijos Gimbutienės šimtmečiui paminėti.

Parodą atidarė Lietuvos Respublikos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, Nacionalinio Rumunijos istorijos muziejaus direktorius Ernest Oberländer-Târnoveanu, parodos kuratorė Inga Merkytė ir parodos architektė Ieva Cicėnaitė.

Dalinamės parodos atidarymo akimirkomis.

Paroda „Deivės ir kariai“ aprėpia beveik 5 tūkst. metų senumo istoriją ir pasakoja apie laikus, kai Senojoje Europoje, pasak Marijos Gimbutienės, vyravo Deivių epocha, čia taikoje sugyveno žemdirbių bendruomenės, jie savo gyvenimą grindė deivių kultu, o visuomenėje vyravo matristinė – tai yra, kai nei viena lytis nesiekia užgožti kitos – santvarka.

Tačiau viskas pasikeitė iš stepių ėmus veržtis Kurganų kultūros žmonėms. Tai buvo gyvulininkyste besivertę klajokliai, apsiginklavę durklais, kirviais ir lankais, atpažįstami iš ypatingo būdo laidoti savo artimuosius pilkapiuose – kurganuose. Jų paskleista indoeuropiečių kalba, patriarchalinės tradicijos, tridalis pasaulio suvokimas tapo neatsiejamu šiandienės Europos kultūros pagrindu ir tai, kas mes esame šiandien.

Parodos Deives Ir Kariai Atidarymas 14 Scaled