Jono Basanavičiaus gimtinės lankytojai kviečiami užsukti į jubiliejinį Sūduvos folkloro festivalį – veiklos čia ras ne tik folkloro gerbėjai

2023 06 09

Birželio 10 dieną, 13 valandą, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Jono Basanavičiaus gimtinėje vėl suskambės Sūduvos folkloro festivalis „Žalias ąžuolėli“, kuriam 2023-ieji metai – jubiliejiniai.

25-tojo festivalio svečių laukia įvairi programa – scenon žengs tiek tradiciniai etnografiniai kolektyvai, tiek muzikuojančios šeimos, tiek savitai liaudies dainas aranžuojantys modernaus folkloro atlikėjai.

Festivalio senbuviai – Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Sūduviai“ (vad. Jūratė Drunienė) ir Kalvarijos folkloro ansamblis „Diemedis“ (vad. Žydruolė Zenevičienė) – savo programose atskleis tradicinio Sūduvos regiono folkloro grožį. Daugiametę patirtį turintiems etnografiniams kolektyvams atitars vaikai ir jaunimas. Marijampolės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Žolynukai“ (vad. Dalia Venckienė) pakvies kartu pasivaikščioti po žalią vasaros žolę ir per dainose bei rateliuose suguldytą senolių išmintį pasižiūrėti, kaip laikui bėgant keitėsi mūsų santykis su gamta. Daug geros nuotaikos ir dar daugiau skambios muzikos festivalio svečiams padovanos Vilkaviškio muzikos mokyklos dainų ir šokių ansamblis „Siaustinis“ (vad. Artūras Pečkaitis, Arūnas Lekešys). Vyresnėliams nenusileisti žada ir Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ auklėtiniai, šiemet tapę lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ Vilkaviškio vietinio turo laureatais. Klausydamiesi Danielės Andriuškevičiūtės (mok. Lina Bakaitienė) ir Rapololo Balčiūno (mok. Rita Bartuškienė) pasakojimų bei Jorūnės Baltrušaitytės (mok. Viktorija Dėdynienė) dainavimo, renginio dalyviai galės įsitikinti, kad mažieji tikrai verti šio apdovanojimo.

Tradicinė kultūra ir muzika jau seniai tapo visus jungiančia kanklininkės Aistės Bružaitės šeimos dalimi. Jų namuose skamba tiek kanklės, tiek birbynė, tiek dukros ir sūnaus atliekamos dainos. Ši muzikali šeimyna irgi koncertuos folkloro festivalyje „Žalias ąžuolėli“.

Gerai žinomos roko grupės „Thundertale“ vokalisto ir gitaristo bei muzikinio projekto „Pradžiapati“ sumanytojo Jono Chockevičiaus šeimoje etninė kultūra bei muzika taip pat ypač svarbi. J. Chockevičius geba groti ne vienu instrumentu, tačiau pati naujausia aistra – kanklės. Iš tėčio dovanų gavęs jo padarytas kankles gitaristas taip susižavėjo jų skambesiu, jog nė nepajuto, kaip šios užėmė gitaros vietą. Šiame festivalyje darniai derės ir kanklės, ir gitara.

Modernaus folkloro grupės „Balti vėjai“ (vad. Artūras Petraška) repertuare – folkloro, įvairių instrumentų ir netgi meditacijos sintezė. Kolektyvą sudaro jauni, kūrybingi ir lietuvių liaudies muziką mylintys atlikėjai. Vadovo pasirinktus kūrinius grupė drauge aranžuoja ir pritaiko koncertinėms programoms. Ar teko kada pajusti širdį pripildantį baltą vėją? Būtent tokį potyrį savo klausytojams festivalyje žada grupės nariai.

Jubiliejinį Sūduvos folkloro festivalį organizatoriai pabaigs dzūkiškų dainų autoriaus ir atlikėjo Roko Kašėtos koncertu. Jo atliekami kūriniai gimsta iš meilės ir pasididžiavimo gimtuoju kraštu bei kultūra. Rokas siekia, jog kultūra regionuose kiltų iš pačių žmonių ir būtų gyva, cirkuliuojanti. 2023 metai Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Dzūkijos (Dainavos) metais, todėl R. Kašėta visus sūduvius, pernai gražiai atšventusius savo regiono metus, pakvies šiemet pasidžiaugti dzūkiška kultūra. Juk sūduviai ir dzūkai yra daugiau nei tik kaimynai – tai labai svarbios mūsų valstybės etninės dėlionės dalys, sukuriančios darnią visumą.

Jono Basanavičiaus gimtinės svečiai galės dalyvauti kulinarinio paveldo degustacijose, kartu su to krašto amatininkais ir bendruomenių atstovais išbandyti įvairius jų saugomus tradicinius amatus nei pažaisti įvairius žaidimus, su kuriais supažindins „Etnopramogos“ įkūrėjas Jonas Kavaliauskas.

Viena iš didžiausių festivalio staigmenų – naujos muziejaus ekspozicijos „Kalbantys ąžuolai“ žaidimų erdvės atidarymas! Patraukliai ir linksmai pažinti ąžuolą bei Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną muziejaus svečiai galės ne tik renginių metu, bet ir vėliau apsilankę Jono Basanavičiaus gimtinėje.

Lankytojai kviečiami užsukti į jubiliejinį Sūduvos folkloro festivalį: veiklos čia ras ne tik folkloro gerbėjai, bet ir kiekvienas, norintis šurmuliuojančiame Basanavičynės kieme turiningai, įdomiai ir smagiai praleisti jau prasidėjusios vasaros dieną.