Į Lietuvą atvyksta M. Gimbutienės idėjų įkvėptos užsienio kūrėjos

2021 11 23

Istorijų namuose veikianti paroda „Deivės ir kariai: Marijai Gimbutienei – 100“ skelbia tarptautinę lydimųjų renginių programą. Šia proga Lietuvoje lankysis kūrėjos, įkvėptos Marijos Gimbutienės idėjų, tarp jų italų menininkė Ivana Spinelli, JAV poetė ir rašytoja Eileen Myles, švedų rašytoja, komiksų autorė Liv Strömquist, japonų ir britų menininkės Tei Kobayashi ir Evy Jokhova.

Parodos „Deivės ir kariai“ renginių programos ašimi tapo pasaulinio garso Lietuvos archeologės M. Gimbutienės archeomitologinės teorijos. Jos padarė įtaką ne tik mokslui, bet ir kultūrai, įvairiems visuomeniniams judėjimams. Antai XX a. 8-ajame dešimtmetyje M. Gimbutienės publikuoti deivių atvaizdai ir archajiški simboliai įkvėpė pirmąsias feministinio meno kūrėjas Šiaurės Amerikoje.

Menininkė Mary Beth Edelson 1977 m. už pinigus, gautus pardavus automobilį, iškeliavo į archeologės minimą Grapčevos olą ir ten atliko ritualu grįstą performansą. Vienoje iš garsiausių feminizmo menininkės Judy Chicago instaliacijų „Pobūvis“ (1974–1979) tarp beveik keturiasdešimties istorinių ir mitinių asmenybių pagerbtos ir M. Gimbutienės knygose nagrinėtos Pirmykštė bei Vaisingumo Deivės.

Matristinės senovės kultūros vaizdiniai įkvėpė ir švedų menininkę Monicą Sjöö (1938–2005) kurti Motiną Žemę vaizduojančius paveikslus, o 1991 m. ji kartu su Barbara Mor parašė knygą „Kosminė Motina. Iš naujo atrasti Žemės religiją“.

„8-ajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose Gimbutienės teorijos surado atgarsį ir įkvėpė dvasingojo feminizmo atstoves, ekologinių judėjimų aktyvistes, kino ir kitų meno šakų kūrėjas. Sąrašas kūrėjų, kurie domisi ir kuriuos įkvepia Gimbutienės teorijos, pildosi net ir dabar. Galime drąsiai teigti, kad šiuolaikiniame meno ir kūrybiniame lauke susidomėjimas jos darbais atgyja ir menininkų dėka įgauna naujų formų“, – sako parodos renginių programą sudariusi Istorijų namų vedėja Justė Kostikovaitė.

Įkvėpimo archeomitologijoje semiasi ir šiuolaikinio vizualiojo meno atstovės Anna Reutinger, Ivana Spinelli, Monica Mays, Agnieszka Brzeżańska. Lietuvoje mitologijos inspiruotą papuošalų liniją yra sukūrusi Jurgita Erminaitė, o Europos parke įrengta japonės Tei Kobayashi skulptūrų instaliacija „YONI: Marijos Gimbutienės atminimui“.

Parodoje „Deivės ir kariai: Marijai Gimbutienei – 100“ pristatomas vienas iš italų menininkės Ivanos Spinelli darbų „Šiuolaikinė Gilanija“ ir švedų rašytojos Liv Strömquist komiksas, kurį žinoma knygų autorė sukūrė susipažinusi su M. Gimbutienės publikacijomis. Tai tik labai nedidelė dalis plačios kultūrinės įtakos, kurią daro M. Gimbutienės teorijos, todėl lydimųjų renginių programa norima atskleisti platesnį kontekstą, pakviečiant kūrėjas iš Japonijos, Italijos, JAV ir Portugalijos.

Programa:

2021 m. lapkričio 24 d. 12 val. Italų menininkės Ivanos Spinelli ir kuratorės Elisos del Prete pristatymas ir pokalbis, moderuojamas Laimos Kreivytės, organizuojamas kartu su Vilniaus dailės akademija ir Italijos Respublikos ambasada Lietuvoje.

Renginio nuoroda: spausti čia (nuoroda)

2021 m. gruodžio vidurys. Uždara lietuvių menininkės Linos Lapelytės dviejų savaičių kūrybinė rezidencija.

2022 m. sausio 27 d. Pokalbis ir kūrybinės dirbtuvės su žymia JAV poete ir rašytoja Eileen Myles. Aktyvistė Eileen Myles dabar rašo naują romaną, kuriam įkvėpimo semiasi ir iš Marijos Gimbutienės tekstų.

2022 m. vasario 1 d. Žymios švedų žurnalistės, komiksų autorės ir rašytojos Liv Strömquist paskaita ir pokalbis.

2022 m. kovo 3 d. Japonų menininkė Tei Kobayashi, kuri prieš kelis dešimtmečius sukūrė Marijai Gimbutienei skirtą darbą Europos parke, pristatys naują performansą „YONI: Homage to Marija Gimbutas“.

2022 m. kovo 9 d.. Specialus video – ir fotoinstaliacijų seansas. Autoriai – Portugalijoje gyvenanti britų menininkė Evy Jokhova ir Paulius Petraitis.

Dėl COVID-19 pandemijos gali kisti suplanuotas renginio formatas ir (arba) data. Lydimųjų renginių programos kuratorė – Justė Kostikovaitė. Programą remia Italijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Švedijos ambasada Lietuvoje, fondas „EU-Japan Fest“, JAV ambasada Lietuvoje, Alaus darykla „Kuro aparatūra“ (nealkoholinis).