Kūrėjos apie Gimbutienę: Ivana Spinelli, Elisa Del Prete ir Laima Kreivytė

Istorijų namuose veikianti paroda „Deivės ir kariai: Marijai Gimbutienei – 100“ skelbia tarptautinę lydimųjų renginių programą. Šia proga Lietuvoje lankysis užsienio kūrėjos, įkvėptos Marijos Gimbutienės idėjų. Pirmoji dalyvė – menininkė iš Italijos Ivana Spinelli – Vilniuje apsilankys jau lapkričio 24 dieną.

Parodos „Deivės ir kariai“ renginių programos ašimi tapo pasaulinio garso Lietuvos archeologės M. Gimbutienės archeomitologinės teorijos. Jos padarė įtaką ne tik mokslui, bet ir kultūrai, įvairiems visuomeniniams judėjimams.

„8-ajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose Gimbutienės teorijos surado atgarsį ir įkvėpė dvasingojo feminizmo atstoves, ekologinių judėjimų aktyvistes, kino ir kitų meno šakų kūrėjas. Sąrašas kūrėjų, kurie domisi ir kuriuos įkvepia Gimbutienės teorijos, pildosi net ir dabar. Galime drąsiai teigti, kad šiuolaikiniame meno ir kūrybiniame lauke susidomėjimas jos darbais atgyja ir menininkų dėka įgauna naujų formų“, – sako parodos renginių programą sudariusi Istorijų namų vadovė Justė Kostikovaitė.

Parodos „Deivės ir kariai“ lydimųjų renginių programoje – penki susitikimai su kūrėjomis iš JAV, Japonijos, Italijos, Švedijos ir Portugalijos.

Pirmajame susitikime kuratorės Elisa Del Prete (Italija) ir Laima Kreivytė su Vilniuje viešinčia šiuolaikinio meno kūrėja Ivana Spinelli kalbėsis apie santykį tarp jos kūrybos ir M. Gimbutienės tyrimų. Vienas iš I. Spinelli darbų – „Šiuolaikinė Gilanija“ –  šiuo metu eksponuojamas parodoje.

Šis kūrinys – ilgalaikio projekto „ZigZago protofilosofija“, kurį menininkė pradėjo 2017 m. perskaičiusi M. Gimbutienės knygą „Deivės kalba“, dalis.

Susidomėjusi tekstuose nagrinėjamais priešistoriniais simboliais, I. Spinelli siekė juos grąžinti į šiandieninę mūsų kalbą ir tirti šio grąžinimo pasekmes. Iš daugiau nei 45 archeologės tyrinėtų simbolių menininkė išsirinko vieną svarbiausių – dvigubos V, arba zigzago, ženklą, siejamą su moters vaidmeniu Senojoje Europoje, kurios gyventojai tikėjo moteriškomis dievybėmis ir gyveno taikoje garbindami Deivę Motiną.

I. Spinelli projektą sudaro skulptūros, paveikslai ir net telefoninė programėlė bei aplikacija „Zigo Zago lipdukai“, kurioje šis simbolis įgauna skaitmeninį formatą. Spalviškai ir grafiškai atnaujintas priešistorinis ženklas ir vėl tampa instinktyvios ir universalios kalbos forma, kurią menininkė siūlo vartoti kaip jaustuką virtualiose bendravimo programėlėse.

Pristatydama kūrinį „Šiuolaikinė Gilanija“, menininkė pasakoja, kad neologizmą „Gilanija“ (it. Gilania) sukūrė sociologė Riane Eisler ir pirmą kartą jį pavartojo knygoje „Taurė ir ašmenys: mūsų istorija, mūsų ateitis“ (1987). Šį terminą sudaro senovės graikų žodžiai γυνή/gunḗ „moteris“ ir ἀνήρ/anḗr „vyras“. Jis reiškia lygiavertę visuomenės santvarką, egzistavusią Europoje nuo 7000 iki 3500 m. pr. Kr., kuomet vyravo lyčių lygybė ir nebuvo hierarchijos bei centralizuotos valdžios.

Susitikimas su šiuolaikinio meno kūrėja I. Spinelli vyks lapkričio 24 d. 12 val. Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3. Diskusiją moderuos L. Kreivytė. Susitikimas vyks anglų kalba, jo įrašą bus galima rasti Virtualaus muziejaus skiltyje kitą savaitę po renginio.

Lydimųjų renginių programos kuratorė – Justė Kostikovaitė.

Rėmėjai ir partneriai:
Švedijos ambasada Lietuvoje
JAV ambasada Lietuvoje
Italijos Respublikos ambasada Lietuvoje
Lietuvos kultūros taryba
Fondas „EU-Japan Fest“
Alaus darykla „Kuro aparatūra“ (nealkoholinis)