Gedimino bokšte plevėsavusią vėliavą saugos Rokiškio r. Pandėlio gimnazija

2022 12 22

2023 metų sausio 1-ąją minint Lietuvos vėliavos dieną tradiciškai bus keičiama Gedimino pilies bokšte plevėsuojanti trispalvė. Kiekvienais metais iškilmingai nuleista ankstesnių metų vėliava yra perduodama saugoti konkursą dėl tokios teisės laimėjusiai mokyklai. Šiais metais ji bus patikėta Rokiškio r. Pandėlio gimnazijai.

Kaip ir kasmet, konkursas mokyklai atrinkti sulaukė didelio susidomėjimo – į teisę saugoti šį valstybės simbolį pretendavo net 39 mokyklos. Todėl Krašto apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų ir Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovams buvo nelengva išrinkti mokyklą, kuriai iškilmingos ceremonijos metu bus perduota Gedimino bokšto vėliava.

Gedimino pilies bokštas yra lankomiausias Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys. Jame įkurta ekspozicija supažindina su Vilniaus kaip politinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centro istorija ir kviečia savo akimis išvysti nuostabią sostinės panoramą. Džiaugiamės, kad Gedimino bokšte plevėsuojanti vėliava – mūsų valstybės simbolis – kitais metais bus saugoma Rokiškio rajone. Muziejus siekia stiprinti demokratiją burdamas per tokias akcijas bendruomenes ir prisidėdamas prie aktyvios jaunosios kartos ugdymo“, – džiaugiasi Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė.

Vertinamas pilietinių ir patriotinių veiklų puoselėjimas

Sprendimą perduoti 2022 metų vėliavą Rokiškio r. Pandėlio gimnazijai komisija priėmė atsižvelgdama į kryptingą, daugelį metų vykdomą pilietinę veiklą, tradicijų puoselėjimą, ypatingą dėmesį savo krašto pažinimui, aktyvią šaulių ir ateitininkų organizacijų veiklą. Komisija atsižvelgė ir į tai, kad Rokiškio r. Pandėlio gimnazija ne vienerius metus teikė paraišką dėl teisės saugoti vėliavą ir du kartus gavo ministerijos paskatinamuosius prizus.

Už veiklą, išsiskiriančią savo netradicinėmis veiklomis ir kūrybiškumu, komisija nusprendė specialiais prizais paskatinti Alytaus r. Butrimonių gimnaziją, Kauno Maironio universitetinę gimnaziją, Kretingos r. Darbėnų gimnaziją, Šakių „Žiburio“ gimnaziją ir Klaipėdos technologijų mokymo centrą.

Graži tradicija perduoti senąją Gedimino pilies bokšto vėliavą saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų prasidėjo 2005 metais. Ši iniciatyva kilo siekiant pagerbti ir paskatinti mokyklas, aktyviai dalyvaujančias ugdant vaikų ir jaunimo pilietiškumą, visuomeninį ir pilietinį aktyvumą, skatinant šalies istorijos, kultūros ir Lietuvos kariuomenės pažinimą.

2017 metais Krašto apsaugos ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos nacionalinis muziejus parengė bendrus nuostatus, pagal kuriuos visos mokyklos, atitinkančios nuostatų kriterijus, turi galimybę dalyvauti atrankoje Gedimino pilies bokšto Lietuvos valstybinei vėliavai gauti.

Apie Lietuvos vėliavos dieną

Pirmą kartą Lietuvos trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 metų sausio 1 dieną. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po kurių savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 metų sausio 6 dieną Vilnių užėmę bolševikai nuplėšė nuo trispalvės geltoną ir žalią spalvas, paliko tik raudoną.

Prisimenant ir pagerbiant savanorių žygdarbį, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kiekvienais metais sausio pirmąją rengiama Vėliavos pakėlimo ceremonija. Iki 2005 metų vėliava būdavo perduodama saugoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Gedimino Bokstas Trispalve Veliava Scaled