Vyresnio amžiaus žmonių savaitės renginiai Lietuvos nacionaliniame muziejuje

  • 2024 09 30 – 2024 10 04
  • Renginys ir Ekskursija
  • Nemokamai

Lietuvos nacionalinis muziejus prisideda prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuojamos Vyresnio amžiaus žmonių savaitės, skirtos Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti, kuri vyks 2024 m. rugsėjo 30 d. – spalio 4 d.

Kviečiame nemokamai lankytis ir dalyvauti ekskursijose bei renginiuose LNM padaliniuose!

SIGNATARŲ NAMAI, Pilies g. 26, Vilnius
Ekskursija su istoriku po parodą „Lozoraičių Lietuva“
Data: spalio 1, 2, 3 ir 4 d.
Laikas: 12:00 val.

Trys Lozoraičių šeimos kartos daugiau nei šimtą metų aktyviai dalyvavo kuriant Lietuvos valstybingumą, o paroda Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška unikaliai prakalbina šeimos paveldą ir pasakoja apie žmones, kurių privati kasdienybė nuolat pynėsi su nuosekliu šalies politinių ir visuomenės interesų gynimu.

Ekskursijos metu su muziejaus istorikais į Lozoraičių šeimos istoriją pažvelgsite ne tik per politikos ar diplomatijos plotmę, bet ir geriau pažinsite išskirtines šeimos narių asmenybes. Parodoje pirmą kartą eksponuojami įvairūs dokumentai, nuotraukos, garso įrašai, filmuota medžiaga ir šeimos narių asmeniniai daiktai, kuriuos Lietuvos paveldo institucijoms padovanojo jauniausi šeimos nariai. 2024-ieji yra paskelbti diplomatų Lozoraičių atminimo metais.

Daugiau informacijos apie ekskursiją: spausti čia.

SENASIS ARSENALAS, Arsenalo g. 3, Vilnius
Ekskursija „Lietuva iki Mindaugo”
Data: spalio 2 ir 4 d.
Laikas: 14:00 val.

Kviečiame Jus pakeliauti po Lietuvos priešistorę ir prisiminti arba naujai sužinoti daug įdomių istorinių faktų. Kelionėje Jus lydės patyręs edukatorius-archeologas. Ekskursija prasidės pažintimi su pirmųjų gyventojų – akmens amžiaus medžiotojų ir rankiotojų – kasdienybe, o baigsis vikingų epochos karių ir kunigaikščių gyvenimu. Senojo arsenalo ekspozicijos labirintuose patirsite įdomiausius mūsų krašto praeities įvykius ir pamatysite, jog istorijos pažinimas gali būti nuotaikingas ir nenuobodus!

PILININKO NAMAS, Arsenalo g. 1, Vilnius
Ekskursija „Daiktai. Istorijos. Žmonės”
Data: spalio 1 d.
Laikas: 14:00 val.

Kviečiame Jus į ekskursiją „Daiktai. Istorijos. Žmonės“. Šios ekskursijos dėmesio centre – Pilininko namo ekspozicijoje esantys asmeniniai daiktai, kadaise priklausę žinomiems žmonėms, taip pat daiktai kaip įvairių formų kūrybos rezultatai ir pasakojimai apie jų autorius. Išgirsite šių daiktų istorijas, kartu gvildensime žmogaus ir daikto santykio klausimą, pasinersime į kūrybos, kuri dažnai taip pat puikiai, kaip ir daiktai, įamžina istorinius procesus ir tampa jų liudininke, pasaulį.

Iki pasimatymo Pilininko name, kuriame kartu atskleisime įdomių daiktų paslaptis!

Ekskursija „LDK paveikslas Pilininko namo pastatymo laikotarpiu (XVI a. pab. – XVII a. pirmas ketvirtis)”
Data: spalio 3 d.
Laikas: 14:00 val.

Šioje ekskursijoje pristatysime Jums įdomius LDK istorijos faktus Pilininko namo pastatymo laikotarpiu. Ekskursijoje susipažinsite su šio pastato istorija, sužinosite apie žymiausius pilininkus, turėsite progą išvysti švedų pamestas monetas bei išgirsti, kokią istoriją jos slepia. Taip pat sužinosite, ką škotai XVII a. veikė Lietuvoje, kokias kelionių kryptis rinkosi LDK gyventojai, kokius XVII a. sukurtus naujadarus mes vartojame iki šių dienų, taip pat išgirsite apie Vilniaus universiteto alumnų mokslinius pasiekimus. Neaplenksime ir tikėjimo klausimų – pasikalbėsime apie tuomet kilusias konfesines įtampas.

Nepraleiskite progos sužinoti daug naujų ir įdomių dalykų!

ISTORIJŲ NAMAI, T. Kosciuškos g. 3, Vilnius
Ekskursija po parodą „Pasaulio dydžio Lietuva: mūsų migracijos istorija“
Data: spalio 2 d.
Laikas: 11:30 val.

Kviečiame leistis į kelionę, trunkančią daugiau nei 150 metų. Jos metu susipažinsime su pagrindinėmis lietuvių migracijos bangomis, jų kryptimis ir priežastimis. Klausydami gido pasakojimo, apsilankysite valstiečio troboje, garlaivio kajutėje, Čikagos skerdykloje, amerikietiškame bare ir oro uosto laukimo salėje. Pamatysite, kaip migracija keičia žmones ir kaip migrantai keičia pasaulį.

Ekskursija „Tarp kodų ir klodų: pasivaikščiojimas etnografijos saugykloje”
Data: spalio 1, 2 ir 3 d.
Laikas: 13:00 val.

Tai pasivaikščiojimas po Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografijos eksponatų saugyklą-ekspoziciją. Joje išvysite itin gausią ir įvairialypę kolekciją, menančią prieš 200 ir daugiau metų gyvenusių lietuvių tapatybę, įamžintą architektūroje, namų interjere, buityje, amatuose ir versluose.

Ekskursija po parodą „Kijevo Rusia. Pradžia”
Data: spalio 1 ir 3 d.
Laikas: 11:30 val.

Ekskursija nukels į Kijevo Rusios susikūrimo laikus. Kalbėsime apie legendinius vikingų žygius, pažymėjusius ir mūsų kraštus, skandinavų ir slavų genčių susidūrimą, pagimdžiusį naują valstybę. Parodoje kartu su gidu apžiūrėsite to meto archeologinius lobius, o akį žavės išskirtinių formų ir raštų juvelyrika, įspūdingi kovos ginklai. Auksinių radinių ornamentai atskleis daugiau nei 300 metų Kijevo Rusios radimosi, klestėjimo ir žlugimo paslaptis.

KAZIO VARNELIO NAMAI-MUZIEJUS, Didžioji g. 26, Vilnius
Apžvalginė ekskursija Kazio Varnelio namuose-muziejuje
Data: spalio 2 ir 3 d.
Laikas: 14:00 val.

Kazio Varnelio namai-muziejus kviečia senjorus paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną ir dalyvauti apžvalginėse ekskursijose. Viename seniausių Vilniaus mūrinių pastatų sostinės senamiesčio širdyje eksponuojama beveik 1000 kūrinių. Ekskursijos metu išvysite Kazio Varnelio optinio meno ekspozicijas, XV–XX a. Vakarų Europos dailę, istorinius baldus ir retų žemėlapių kolekcijas. Lankysitės asmeninėse menininko erdvėse. Taip pat grožėsitės po ilgos pertraukos ekskursijų lankytojams vėl atverta Rytų meno ekspozicija. Nepraleiskite išskirtinės kelionės po optinio meno meistro ir kolekcininko Kazio Varnelio sukurtą pasaulį.

GEDIMINO PILIES BOKŠTAS, Arsenalo g. 5, Vilnius
Ekskursija „Neužmiršti sukilėliai”
Data: spalio 3 d.
Laikas: 15:00 val.

Gedimino pilies bokšto muziejus kviečia senjorus apsilankyti Gedimino pilies bokšte bei sudalyvauti ekskursijoje „Neužmiršti sukilėliai”, kurioje prisiminsime ant Gedimino kalno rastų 1863–1864 m. sukilimo aukų istoriją. Kuo Gedimino kalnas bei jo prieigos buvo ypatingos tais 1863–1864 metais? Kodėl ir kaip sukilėlių kūnai čia pateko? Kaip jie buvo atrasti? Jūsų lauks ne tik gido pasakojimas, bet ir išvysite autentiškus bei unikalius eksponatus, ikonografinę medžiagą.

VILNIAUS GYNYBINĖS SIENOS BASTĖJA, Bokšto g. 20/18, Vilnius
Senjorų protmūšis bastėjoje
Data: spalio 2 d.
Laikas: 15:00 val.
Būtina registracija: registruokite savo komandą (nuo 2 iki 5 žmonių) arba save patį (komandą padėsime surast) elektroniniu paštu: [email protected] arba telefonu +370 (5) 261 21 49

Visus visus senjorus, kurie mėgsta viktorinas, intelektinius žaidimus, protmūšius ir nuotykius, kviečiame dalyvauti „Senjorų protmūšyje bastėjoje“.

Autentiškoje gynybinių požemių atmosferoje pasinersite į praeities Vilniaus gynybos, karybos, istorijų ir legendų įdomybes.

Žaidimo metu pažadame daug netikėtumų bei siurprizų.

JONO ŠLIŪPO MUZIEJUS, Vytauto g. 23a, Palanga
Ekskursija „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“
Data: spalio 3 d.
Laikas: 14:30 val.
Būtina registracija: [email protected] (dalyvių skaičius ribotas)

Kviečiame senjorus į ekskursiją „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ su istoriku Mindaugu Surbliu. Ekskursijos metu pristatomų objektų maršrutu leisimės į kupiną įspūdžių kelionę po Palangos kurortą spalvingos ir kontroversiškos asmenybės Jono Šliūpo keliais.

Jonas Šliūpas (1861–1944) – tai nepaprastu aktyvumu, gabumu ir atkaklumu tiek Lietuvoje, tiek išeivijoje garsėjusi asmenybė, kuri savo darbais ir idėjomis visuomenėje vis įžiebdavo audringų diskusijų. Jo biografijoje gausu neeilinių patirčių, neįtikėtinų likimo posūkių, pakilimų ir paklydimų.

Vienas iš svarbiausių J. Šliūpo biografijos faktų ir veiklos etapų siejamas su Palanga, kurioje jis praleido paskutinį gyvenimo tarpsnį. Čia gyveno nuo 1930 metų, o Palangai gavus miesto teises, 1933-iaisiais tapo pirmuoju burmistru ir su pertraukomis dirbo juo iki 1941 metų. Palangos miesto savivaldoje jis nuveikė visą aibę darbų: rūpinosi miesto infrastruktūra, gatvių ir paplūdimių tvarkymu, pigesne elektros energija gyventojams, sveikatinimosi galimybėmis ir vandens procedūromis poilsiautojams. Burmistras dėjo daug pastangų, kad būtų įkurtos laisvamanių kapinės, įsteigta gimnazija, įrodinėjo ir kovojo, kad mieste pradėtų veikti viešoji biblioteka, ambulatorija, senelių prieglauda, vaikų darželis, šelpė neturtingų šeimų vaikus mokyklose, kėlė idėją įsteigti Pajūrio muziejų Palangoje. Artinantis antrajai sovietų okupacijai, 1944 metų spalį su šeima iš Palangos per Kretingą pasitraukė į Vakarus.

Ekskursijos metu ieškosime su tarpukario Palanga susijusių kultūros paveldo ir kitų istorinių miesto objektų, kurie įprasmino svarbiausius įvykius Jono Šliūpo gyvenimo čia laikais. Kiekvienam objektui skirtas pasakojimas primins, su kokiais iššūkiais burmistrui teko susidurti.

VINCO KUDIRKOS MUZIEJUS, V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
Kūrybinės dirbtuvės
Data: spalio 2 d.
Laikas: 12:00 val.

Kūrybinių dirbtuvių metu senjorai kurs dekoratyvinius dirbinius iš gamtinių medžiagų (rudens gėrybių). Kartu dainuos ir vaišinsis arbata.

2024 m. rugsėjo 30 d. – spalio 4 d. senjorai Nemokamai lankosi šiuose Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniuose:

• Gedimino pilies bokšte (Arsenalo g. 5, Vilnius). Darbo laikas: kasdien 10.00–20.00 val.
• Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį–sekmadienį 10.00–18.00 val.
• Pilininko name (Arsenalo g. 1, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį–sekmadienį 10.00–18.00 val.
• Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį–sekmadienį 10.00–18.00 val.; išskyrus trečiadienį 10.00–20.00 val.
• Buvusioje areštinėje (T. Kosciuškos g. 1, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį–sekmadienį 10.00– 18.00 val.; išskyrus trečiadienį 10.00–20.00 val.
• Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį–penktadienį 10.00–18.00 val.; Šeštadienį–sekmadienį 12.00–17.00 val.
• Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius). Darbo laikas: Trečiadienį–sekmadienį 10.00–18.00 val.
• Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje (Bokšto g. 20/18, Vilnius). Darbo laikas: Antradienį– sekmadienį 10.00–18.00 val.
• Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23a, Palanga). Darbo laikas: Trečiadienį–penktadienį 10.00– 17.00 val.; Šeštadienį 11.00–17.00 val.; Sekmadienį 11.00–16.00 val.
• Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.). Darbo laikas: Antradienį–šeštadienį 10.00–17.00 val.
• Jono Basanavičiaus gimtinėje (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.). Darbo laikas: Pirmadienį–penktadienį 9.00–18.00 val.; Šeštadienį 10.00–18.00 val.; Sekmadienį 10.00–15.00 val.