Paroda „Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška“

  • 2024 05 09 – 2025 12 31
  • Muziejaus darbo metu
  • Pilies g. 26, Vilnius
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Pirkti bilietą

2024-ieji yra paskelbti diplomatų Lozoraičių metais. Lietuvos nacionalinis muziejus, prisidėdamas prie šios išskirtinės šeimos istorijos įprasminimo, siūlo į istoriją pažvelgti ne tik per politikos ir diplomatijos plotmę, bet ir pamatyti daugiabriaunį šių žmonių gyvenimą.

Lozoraičiai – šeima, iš kartos į kartą gyvenusi valstybės idėja, savo pastangas visuomet sutelkusi į laisvos Lietuvos viziją, o okupacijos sąlygomis egzilyje tapusi savotiška nepriklausomos Lietuvos sala, aplink kurią sukosi politinis, diplomatinis ir visuomeninis tinklas.

Paroda „Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška“ prakalbina unikalų Lozoraičių šeimos paveldą ir pasakoja apie tris šeimos kartas, kurios aktyviai dalyvavo kuriant modernią Lietuvos valstybę – susigrąžinant ir įtvirtinant jos laisvę. XX a. pradžioje ir pabaigoje Lozoraičiai du kartus padėjo atkurti Lietuvos valstybingumą.

Parodoje pirmą kartą eksponuojami ne tik įvairūs dokumentai ir nuotraukos, garso įrašai ir filmuota medžiaga apie šeimos veiklą, bet ir jos narių asmeniniai daiktai. Kai kurie iš jų susiję su Lozoraičių diplomatiniu ir politiniu gyvenimu, kiti atskleidžia šeimos narių asmeninius pomėgius, skonį ir gyvenimo būdą, suteikdami galimybę pajusti glaudesnį emocinį ryšį su šiomis svarbiomis Lietuvos istorijos asmenybėmis.

Paroda eksponuojama Signatarų namuose – muziejuje, kuris yra modernios Lietuvos valstybės simbolis, apmąstantis laisvės idėją. Valstybės laisvė buvo esminė Lozoraičių Lietuvos dalis. Be laisvės neįsivaizduojame ir šiandieninės Lietuvos, kurioje veikiame visi mes, savo asmeniniu indėliu prisidėdami prie valstybės kūrimo.

Paroda bus atvira lankytojams nuo 2024 m. gegužės 9 d. iki 2025 m. pabaigos.

Ekskursijos parodoje su kuratore dr. Vilma Bukaite: [spausti čia]

Ekskursijos parodoje su gidu: [spausti čia]

Užsisakykite ekskursiją grupei sau patogiu metu: [spausti čia]

 

Kūrybinė komanda

Kuratorė
Marguerite de Merode

Bendrakuratorė
dr. Vilma Bukaitė

Koordinatorė, lydimųjų renginių programos kuratorė
dr. Dalia Strimaitytė

Konsultantės
Daina Lozoraitis, prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė

Architektė
Eglė Matulaitytė, UAB „Processoffice“

Grafikos dizaineris
Liudas Parulskis

Technologijų dizaineris
Arvydas Repšys

Vertėjai
Darius Sužiedėlis, dr. Aldona Matulytė, dr. Dainius Būrė

Tekstų redaktorės
Nijolė Deveikienė, Auksė Kuokštienė, Kristina Kačkuvienė

Komunikacija
Jurga Strimaitienė, Milda Kruopienė

Edukatorės
Milda Kruopienė, Liveta Repšienė, Julija Jasinskaja

Restauratoriai
Algis Blažys, Mindaugas Būga, Oksana Čepeliuk, Asta Jakštienė, Vytautas Jokubonis, Anželika Juodišienė, Rasa Nazarovaitė, Jonas Petuchovas, Rita Povilovska, Henrikas Sakalauskas, Romas Susnys, Artūras Tomelaitis, Jonas Zagorskas

Fotografai
Gediminas Trečiokas
Henrikas Sakalauskas

Nuotraukų redagavimas
Edita Gužaitė

Dokumentinio filmo kūrėjai
Donatas Puslys, Augustinas Bėkšta

Tekstus įgarsino
prof. dr. Irena Vaišvilaitė

Organizatorius
Lietuvos nacionalinis muziejus

Pagrindiniai partneriai
Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Partneriai
Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje
Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėse Amerikos Valstijose
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos institutas
Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus
Lietuvos dailininkų sąjunga
VšĮ „Skalvijos“ kino centras

Rėmėjai
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija

Dėkojame
J. E. Valdui Adamkui, Šarūnui Adomavičiui, dr. Vilmai Akmenytei-Ruzgienei, dr. Vytautui Ališauskui, Agnei Andrulevičienei, prof. Federigo Argentieri, Jurgitai Binkienei, prof. Eglei Gandai Bogdanienei, dr. Jolantai Budriūnienei, Simone Cabasino, Ievai Cicėnaitei, Gintei Damušytei, dr. Daivai Dapkutei, Vaidai Eirošiutei, Massimiliano Fuksas, Laurai Gabrielaitytei-Kazulėnienei, Rimui Gecevičiui, Jūratei Gudaitei, Luigi Guidobono Cavalchini Garofoli, Ritai Janušauskienei,Vitalijai Jočytei, Simonai Juzėnienei, Akvilei Kabašinskaitei, Džiugintai Kasiulaitienei, Jūratei Katilienei, Vaidai Kavaliauskaitei-Ožalinskienei, Renatai Kovalčiukienei, Sauliui Kubiliui, Rūtai Kuodytei, prof. Vytautui Landsbergiui, dr. Miglei Lebednykaitei, habil. dr. Vaivai ir Vitai Lesauskaitėms, Eimantui Ludavičiui, Kastantui Lukėnui, Giedrei Maciulevičienei, Jonui Malinauskui, Caroline Masiulis, Irenai Mikuličienei, dr. Giedrei Milerytei-Japertienei, Jean-Christophe Mončys-Martel, Daivai Narkauskienei, Eglei Ožalinskaitei, Inesai Petkevičienei, dr. Astai Petraitytei-Briedienei, Romualdui Požerskiui, Matilde Pratesi, Astai Pučinskaitei, Aušrai Racevičienei, dr. Gabrielei Rimkutei, Virginijai Semėnaitei, Alvydai Steponavičiūtei, Jolei Stimbirytei, Dianai Streikuvienei, Tadui Šėmai, Simai Šilingytei, Redai Vainauskaitei, dr. Irenai Vaišvilaitei, Laurencijai Volungevičienei, dr. Vytautui Žaliui