Muziejų nakties renginiai Lietuvos nacionaliniame muziejuje

  • 2024 05 18
  • Renginys

Lietuvos nacionalinis muziejus prisideda prie 2024 m. gegužės 18 d. vyksiančios Muziejų nakties ir kviečia į renginius savo padaliniuose!

Gedimino pilies bokštas
Ekskursijos-pasakojimai NEUŽMIRŠTI SUKILĖLIAI
Kada: nuo 18 iki 22 val.
Registracija nereikalinga

2017 m. pradžioje ant Gedimino kalno prasidėję archeologiniai tyrimai truko ne vienerius metus. Tyrimų rezultatai – ypač reikšmingi! Čia buvo rasti 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių palaikai. Kaip? Kodėl? Kokiu būdu šių žmonių palaikai buvo užkasti bene pačiame miesto centre? Kuo ypatinga buvo Gedimino pilis ir teritorija aplink ją tuo laikotarpiu? Kas buvo tie sukilėliai? Kviečiame į išskirtinę Muziejų naktį – jos metu ne tik išgirsite istorijų, kurios liudija aktualią istorinę atmintį, bet ir turėsite unikalią galimybę pamatyti atnaujintą ekspoziciją, skirtą dvidešimčiai čia rastų sukilėlių, autentiškus jiems priklausiusius daiktus, įvairią ikonografinę medžiagą.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Vilniaus gynybinės sienos bastėja
KALBANTI BASTĖJA
Kada: nuo 18 iki 23 val.
Registracija nereikalinga

Ar galima paliesti istoriją? Mes sakome: TAIP! Vėlų šeštadienio vakarą bastėjos požemiuose prabils net penki eksponatai. Jie įgijo naują formą – liečiamos kopijos, pagamintos naudojant 3D technologijas, išsaugojo svarbiausias eksponatų detales, o garsiniai pasakojimai atskleidžia daiktų ir praėjusių amžių paslaptis. Taigi kviečiame lankytojus surasti šiuos kalbančius eksponatus, paliesti juos ir išgirsti visas penkias istorijas!

Projektą „Jutiminė istorija“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai: „Digital After-Life“, VILNIUS TECH LinkMenų fabrikas.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Istorijų namai
Ekskursijos parodoje TIKĖTI AR NETIKĖTI: SĄMOKSLO TEORIJOS
Kada: 18.00 val., 20.30 val.
Grupės dydis iki 15 asmenų. Būtina registracija:
18.00 val. registracijos nuoroda;
20.30 val. registracijos nuoroda.

Jeigu kada nors teko domėtis kolorado vabalų invazija, „Lituanikos“ skrydžiu ar JAV astronautų išsilaipinimu Mėnulyje, greičiausiai susidūrėte ir su sąmokslo teorijomis. Kas tai? Piktų žmonių pasakojimai? Atsakymai į nuo visuomenės slepiamus klausimus? Ir kas, kaip ir kodėl apskritai kuria sąmokslo teorijas?

Kviečiame susipažinti su intriguojančiu ir kartu sudėtingu sąmokslo teorijų pasauliu tarptautinėje parodoje „Tikėti ar netikėti: sąmokslo teorijos“. Nuoseklus ir įtraukiantis gido pasakojimas paskatins susimąstyti apie sąmokslo teorijų įtaką istorijos raidai ir reikšmę mūsų gyvenime.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Buvusi areštinė
Ekskursijos parodoje KAI SPĄSTAI TAMPA NAMAIS: SOVIETMEČIO (IŠ)GYVENIMO STRATEGIJOS
Kada: 19.00 val., 21.30 val.
Grupės dydis iki 10 asmenų. Būtina registracija:
19.00 val. registracijos nuoroda;
21.30 val. registracijos nuoroda.

Sovietmečio epochai tolstant tiek laiko, tiek emociniu atžvilgiu, kviečiame dar kartą atsigręžti į jau praėjusią kasdienybę ir apmąstyti ją iš šiandienos perspektyvos. Kokių išgyvenimo taktikų turėjo išmokti sovietmečio žmogus? Kaip atsiveria anuomet susiformavę reiškiniai ir jų padariniai dabartinėje visuomenėje?

Buvusioje areštinėje per beveik 20 kamerų nusidriekusioje parodoje svarstysime, ar sunku buvo laviruoti spąstų perimetru. Parodos apžiūrėjimas vieniems teiks savotišką terapiją, kitiems – galimybę geriau suprasti savo tėvų ir senelių kartas. O kokią išlikimo strategiją pasirinktumėte jūs?

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Senasis arsenalas
Vieno eksponato paroda SUBTILI MĖLYNA: KĄ MATĖ STIKLO AKUTĖS?
Kada: nuo 18 iki 23 val.
Registracija nereikalinga

Muziejų naktį švęskime Lietuvos nacionalinio muziejaus priešistorės archeologijos ekspozicijoje! Šįkart kviečiame ne tik nemokamai aplankyti mūsų ekspoziciją, pasakojančią beveik 12 000 metų Lietuvos krašto istoriją, bet ir šiek tiek prisiliesti prie vienų iš mūsų pirmtakų – kuršių genties – kultūros. Jūsų lauks vieno eksponato – įspūdingo smeigto kryžine galvute – paroda. Čia pat galėsite išmėginti šio dirbinio kopijos svorį ir pasipuošti juo susegta skraiste.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Pilininko namas
Apžvalginė ekskursija SUPRASTI LIETUVĄ
Kada: 20 val., 21 val.
VIETŲ NEBĖRA, REGISTRACIJA BAIGTA.

Kviečiame į Pilininko namą pažinti Lietuvą unikaliu būdu. Naujausioje Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicijoje susipažinsite su esminėmis Lietuvos tapatybę formavusiomis idėjomis. Muziejaus ir ekskursijos išskirtinumas – teminis, o ne chronologinis istorijos pasakojimo būdas. Ekskursijos metu ne tik sužinosite, kokie pagrindiniai veiksniai lėmė Lietuvos istoriją ir kultūrą, bet ir pajausite, kaip pasakojimo konceptas atsiskleidžia modernioje muziejaus erdvėje.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Signatarų namai
Interaktyvus žaidimas DETEKTYVAS: PASŲ ISTORIJA
Kada: nuo 18 iki 23 val.
Registracija nereikalinga

Modernios Lietuvos valstybės pagrindas – piliečiai. Žodį „pilietis“ dažnai asocijuojame su pasu – pagrindiniu asmens dokumentu. Šiandien turbūt nustebtume pase išvydę nuotrauką visu ūgiu ir įrašą „plaukai žili“. Keičiantis Lietuvos politinei padėčiai, keitėsi ir pasų išdavimo aplinkybės bei pasų reikšmė. Buvo ir toks laikotarpis, kai Lietuvos pasus vadino „neegzistuojančios valstybės“ pasais, ir naudojami jie buvo tik už Lietuvos ribų.

Muziejų naktį kviečiame atvykti į Signatarų namus ir dalyvauti interaktyviame žaidime, kurio metu ieškosite skirtingų laikotarpių pasų, tyrinėsite dokumentuose naudotus spaudus, simbolius, klišes. Žaidimo kulminacija – simbolinio suvenyro kūrimas, tad niekas iš Signatarų namų neišeis tuščiomis rankomis!

Žaidimui reikalingas išmanusis telefonas.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Kazio Varnelio namai-muziejus
VAKARAS SU GRAŽIAUSIOMIS KNYGOMIS IR MENININKE SIGUTE CHLEBINSKAITE
Kada: 20.30 val.
Registracija nereikalinga

Į susitikimą pastaraisiais metais išleistų gražiausių Čekijos ir Lietuvos knygų parodoje kviečia menininkė, knygų dailininkė, kūrybinės studijos „Knygų šalis“ sumanytoja Sigutė Chlebinskaitė. Tai puiki proga patirti knygų leidybos madas ir tendencijas: pavartyti knygos meno konkursų laureates, apčiuopti bibliofilinių leidinių popieriaus faktūrą, patyrinėti jų išskirtinį dizainą, pelniusį ne tik nacionalinį, bet ir tarptautinį pripažinimą – čia eksponuojamos knygos šiemet nominuotos pasaulio knygos meno konkurse ir Bolonijos vaikų knygų mugėje.

Pasivaikščiojimas po parodą „IR AŠ TIK ŽMOGUS“ SU AUTORE MONIKA RADŽIŪNAITE
Kada: 21 val.
Registracija nereikalinga

Ar klaida gali tapti kūrybine strategija? Koks vaizdas, visuomet buvęs ištikimu religijų tarnu, šiandien galėtų papildyti šventuosius tekstus? O kokia nauja religija gimtų iš šiandienos vaizdų kultūros? Kviečiame kartu su tapytoja Monika Radžiūnaite tyrinėti ironijos, provokatyvių žaidimų kultūriniais ženklais ir ikonografija šventovę – parodą „Ir aš tik žmogus“ Kazio Varnelio namuose-muziejuje.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.30 val.)

Jono Šliūpo muziejus
KOSMINĖ TAPATYBĖ IR FORMOS ODISĖJA parodoje KAZIO VARNELIO KŪRYBA: TAPATYBĖ IR FORMA
Kada: nuo 19 iki 23 val.
Registracija nereikalinga

Kviečiame lankytojus leistis į kosminę tapatybės ir formos odisėją. Kas jungia tapytoją Kazį Varnelį ir režisieriaus Stanley’io Kubricko filmą „2001 metų kosminė odisėja“ bei režisierės Gretos Gerwig filmą „Barbė“?
Skambant kompozitoriaus Richardo Strausso muzikai susipažinsime su begalybe alsuojančia Kazio Varnelio kūryba, susitiksime kosmoso gyventojus – išraiškingų formų būtybes be tapatybės.

Dalyviai: ARTYN teatras (Klaipėda). Režisierė Marta Vendland, kostiumų autorė Aušra Pacevičiūtė. Kosminės būtybės: Marta Vendland, Ana Gucol, Daiva Fedenko, Alvyda Toleikienė, Jurgita Hiršienė.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.45 val.)

Vinco Kudirkos muziejus
Archyvinių vaizdo įrašų peržiūra SPEKTAKLIS PAGAL KAZIO INČIŪROS PJESĘ „VINCAS KUDIRKA“ (rež. Natalija Manikienė)
Kada: nuo 18 iki 21 val.
Registracija nereikalinga

1998 m. Kudirkos Naumiesčio bendruomenę išjudino ir subūrė pagal Kazio Inčiūros pjesę „Vincas Kudirka“ pastatytas to paties pavadinimo spektaklis, kuriame dalyvavo daugybė naumiestiečių. Tai buvo miesto kultūrinis įvykis. Daugiau kaip trijų valandų, dviejų dalių spektaklis buvo parodytas Kudirkos Naumiesčio, Šakių ir Marijampolės kultūros centruose.

Spektaklio režisierė Natalija Manikienė, dailininkė grimuotoja Marija Oržekauskaitė. Pagrindinius vaidmenis kūrė: Vinco Kudirkos – Vygintas Kuras, Valerijos – Julija Sederevičienė, Petro Kriaučiūno – Algimantas Damijonaitis ir kt.

Kviečiame prisiminti ir kartu pasižiūrėti šio jau istoriniu tapusio spektaklio įrašą.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 21 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 20.45 val.)

Jono Basanavičiaus gimtinė
Kada: nuo 18.30 val.
Registracija nereikalinga

Kviečiame į Jono Basanavičiaus gimtinę, kur visą dieną šurmuliuosiantį Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno gimtadienį pratęs Europos muziejų nakčiai skirtas renginys. Vakarą pradėsime drauge su atlikėja Jausme, kuri, semdamasi įkvėpimo iš gamtos, lietuviškų šaknų ir folkloro, meistriškai sujungia tradicijas ir naujoves, taip atskleisdama iki šiol neatrastas kanklių galimybes, kurių skambesys yra kerintis tradicinės ir šiuolaikinės muzikos derinys.

Po Jausmės koncerto „Viskas arba nieko“ kviesime visus prisijungti prie širdžiai mielos veiklos: dalyvauti stalo žaidimo „Slėpynės ąžuolyne“ turnyre, dokumentinio filmo „Ožkabalių ąžuolynas“ peržiūroje, gilių kavos degustacijoje ar parodos „Iš avilio“ pristatyme ir edukacijoje.

20 val. prasidės „Dram bam burtai“ – smuikininkės Editos Gumauskaitės ir kompozitoriaus, grupės „Happyendless“ nario Mariaus Narbučio folktronikos projektas, kuriame susitinka du skirtingi muzikos pasauliai.

Vakarą vainikuos naktinė ekskursija Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne, kurios dalyviai ieškos paslaptingų ąžuolyno gyventojų gilinukų namelių. Renginį nuotaikingai ves Domantas Bugailiškis.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 23 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 22.45 val.)

Naujasis arsenalas
Kada: nuo 18.00 val.
Registracija nereikalinga

Gegužės 18 d. Muziejų nakties metu nuo 18 val. kviečiame į Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Dailės skyriaus abiturientų darbų parodą, kuri suteiks galimybę paskutinį sykį prieš rekonstrukciją aplankyti keletui dienų duris atvėrusį Naująjį arsenalą. Parodą taip pat bus galima aplankyti gegužės 22 d. 14-18 val. ir gegužės 25 d. 14-18 val.

Parodą organizuoja nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla.
Parodos partneris Lietuvos nacionalinis muziejus.

Nemokamas muziejaus lankymas nuo 18 iki 22 val. (paskutiniai lankytojai įleidžiami 21.30 val.)