Į Lietuvą atvyksta kaligrafijos meno kūrėja T. Iwasaki: atidarys personalinę parodą ir pakvies į dirbtuves

2022 09 19

Minint draugiškų ryšių tarp Japonijos ir Lietuvos 100 metų sukaktį, į Lietuvą atidaryti asmeninės parodos „Stebuklo pojūtis“ atvyksta šiuolaikinio kaligrafijos meno kūrėja Tosen Iwasaki. Japonijos ambasados Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi bendrai organizuojamos parodos dalyviai turės ir išskirtinę galimybę sudalyvauti profesionalios kaligrafės vedamose kūrybinėse dirbtuvėse.

Kazio Varnelio namuose-muziejuje atsidarysianti paroda bus jau antroji Tosen Iwasaki paroda Lietuvoje – 2013 m. menininkė surengė kaligrafijos darbų parodą Vilniuje, kurioje pristatė labiau tradicinio ir Lietuvos žiūrovui pažįstamo kaligrafijos stiliaus kūrinius. Po beveik dešimties metų menininkė grįžta su gerokai pakitusiu išraiškos stiliumi, prikaustančiu savo griežtomis linijomis ir modernumu.

„Tosen Iwasaki kūriniai yra lyg be kontrolės bėgančių linijų visuma, kilusi iš autorės troškimo piešti be galo ilgą, tiesią liniją. Kūriniuose perteikiamos autorės mintys – tarsi vienos eilutės eilėraščiai. Vienam eilėraščiui – viena forma. Vietoj begalinio tęsimo autorė, naudodama šiaudelį, nupučia linijų pabaigas – be galo ilga linija tęsiasi, o pabaigoje kartu su eilėraščio mintimi išsisklaido ir dingsta ore“, – pasakoja parodos kuratorius Hisashi Yamamoto.

Kaligrafija Japonijoje yra vienas labiausiai vertinamų menų, ją praktikuoja įvairaus amžiaus žmonės, o kaligrafijos pradmenų mokoma dar pradinėse mokyklose.

„Parodos atidarymo dalyvius menininkė nustebins gyvai pademonstruodama, kaip gimsta kaligrafijos kūriniai, o jau kitos dienos vakarą kaligrafijos meno mėgėjus pakviesime į privačias parodos autorės vedamas kūrybines dirbtuves, kurių metu dalyviai susipažins su šio meno technikomis, galės patys išbandyti kaligrafiją“, – kviečia Kazio Varnelio namų-muziejaus vadovė Daiva Vaišnienė.

Tosen Iwasaki gimė 1959 m. Ketverių metų pradėjo mokytis kaligrafijos, tapusios mėgstamu užsiėmimu ir aistra. Užauginusi vaikus, autorė pagaliau galėjo visiškai įsitraukti į su kaligrafija susijusias veiklas. T. Iwasaki darbai ne kartą atrinkti Sankei tarptautinei kaligrafijos parodai bei daugeliui kitų tradicinės japonų kaligrafijos (shodō) parodų. Autorė dalyvavo grupinėse kaligrafijos parodose JAV, Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje ir kitur, surengė ne vieną personalinę parodą Japonijoje, 2013 m. lankėsi ir pristatė kaligrafijos darbų parodą Lietuvoje.

Tosen Iwasaki kaligrafijos darbų paroda „Stebuklo pojūtis“ Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) atidaroma rugsėjo 21 d. 18.00 val. ir veiks iki spalio 9 dienos. Parodos atidarymas atviras ir nemokamas, o norintys dalyvauti menininkės vedamose kūrybinėse dirbtuvėse turės įsigyti muziejaus bilietą. Vietų skaičius ribotas, todėl tą rekomenduojama padaryti iš anksto. Parodos kuratorius Hisashi Yamamoto, parodą organizuoja Japonijos ambasada Lietuvoje ir Kazio Varnelio namai-muziejus.

Paroda Japone Kaligrafija Varnelyje Scaled