Muziejaus istorijos: pasakojimai iš parodos „Deivės ir kariai“
Ne paslaptis, jog muziejuose slypi gausybė įvairiausių istorijų – stebinančių, priverčiančių suklusti, supažindinančių, pamokančių, o kartais… tiesiog smagių. „Muziejaus istorijos“ – tai bendras Lietuvos nacionalinio muziejaus ir LRT Klasika projektas, radijo laida, kurioje klausytojas kviečiamas išgirsti muziejaus istorijas – pasufleruotas jame vykstančių parodų arba padiktuotas įdomiausių muziejaus eksponatų.
Ved. Kristina Savickytė
Laidų įrašų klausykite LRT audiotekoje ir kitose tinklalaidžių platformose: Spotify, Spreaker, Podcastaddict ir Podchaser.
Pasakojimai iš parodos „Deivės ir kariai“
Pasaulinio garso archeologė Marija Gimbutienė yra viena iš vos keleto šio laikmečio Lietuvos intelektualų, kurių vardas ir pasiekimai sulaukė pasaulinio pripažinimo.
Kokios žmogiškos savybės lėmė tokią įspūdingą karjerą? Kaip Marija Gimbutienė lenktyniavo su laiku? Kokie iššūkiai ją pasitiko tuo laiku vyriškame mokslo ir archeologijos pasaulyje?
Asmeniniais prisiminimais ir netikėtais profesiniais atradimais apie Marijos Gimbutienės asmenybę dalinasi teatrologė ir mokslininkės biografė Kornelija Jankauskaitė bei archeologė, parodos, skirtos 100 – tosioms Marijos Gimbutienės gimimo metinėms „Deivės ir kariai“ kuratorė dr. Gabrielė Gudaitienė.
Viena įtakingiausių archeologių pasaulyje Marija Gimbutienė peržengė archeologijos mokslo ribas ir sukūrė archeomitologijos mokslą. Jos prieštaringai vertinamos hipotezės dabar jau patvirtinamos genetinių tyrimų, o jas neigę ir paviršutininškumu kaltinę mokslininkai pripažįsta: „Marija buvo teisi“.
Apie archeologinę Marijos Gimbutienės darbų reikšmę pasakos archeologė ir tarptautinės parodos „Deivės ir kariai“ viena iš kuratorių dr. Inga Merkytė.
Pasaulyje pripažintos ir JAV gyvenančios lietuvių režisierės bei operatorės Linos Plioplytės kamera dabar fiksuoja garsios archeologės Marijos Gimbutienės istoriją. Ką apie Mariją Gimbutienę sužinojo ir savo kuriamu filmu nori papasakoti režisierė? Ar pakankamai sukurta apie Mariją ir kodėl režisierės objektyvas krypsta būtent į moteris? Kodėl svarbu kalbėtis apie moteris ir rašyti jų istoriją?
Plačiau apie visa tai – pokalbyje su režisiere ir operatore Lina Plioplyte.
Kiekvienos parodos tikslas yra pasiekti tam tikrą auditoriją. Kaip tai padaryti kūrybiškai? Čia gelbsti parodų architektai, padedantys lankytojui „perskaityti“ parodų kuratorių suformuluotas žinutes ir „išlukštenti“ pagrindines mintis.
Kaip sudėlioti eksponatus, transformuoti erdves, kad parodos lankytojas įvairiau ir giliau ją patirtų? Ką projektuoja ir kuria parodos architektas? Kur prasideda ir baigiasi parodos architektūra, kaip gimsta idėjos, netikėti sprendimai? Apie tai pokalbis su Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namų parodos „Deivės ir kariai“ architekte Ieva Cicėnaite.
Marijos Gimbutienės darbai, jos archeologinių tyrimų interpretacijos, idėjos bei pačios gyvenimo pavyzdys tapo įkvėpimu ankstyvojo feminizmo judėjimams, ypatingai JAV. Kokiomis Gimbutienės idėjomis žavėjosi feministės? Koks buvo asmeninis Marijos Gimbutienės santykis su feminizmu? Ar tikrai Gimbutienę galime laikyti ne tik archeologe, bet ir mąstytoja, kurios idėjos peržengė jos tyrinėjamos disciplinos ribas?
Pokalbis su Rasa Navickaite – lyginamųjų lyčių studijų daktare atliekančia podoktorantūros studijas Vienos universitete, finansuojamas prestižinės Mari Kiuri stipendijos.
Marijos Gimbutienės studijų laukas, jos įžvalgos ir atradimai įkvepia ne tik praeities tyrinėtojus, mokslininkus, feminizmo judėjimo atstoves, tačiau ir labai apčiuopiamų objektų kūrėjus.
Kokie objektai ir kūriniai gimsta susitikus su Marijos Gimbutienės idėjomis? Ar įmanoma pajusti praeities dvelksmą ir deivių būtį? Pokalbis su juvelyrikos kūrėja Jurgita Erminaite-Šimkuviene ir parfumere Džeinara Ubartiene.
Marija Gimbutienė, dėl karo pasitraukusi iš Lietuvos ir Jungtinėse Amerikos Valstijose išgyvenusi beveik penkiasdešimtmetį, ryšį su Lietuva, lietuvybe ir lietuviais puoselėjo visą gyvenimą.
Apie Gimbutienės indėlį populiarinant Lietuvą Jungtinėse valstijose, jos, kaip išeivijos bendruomenės narės vaidmenį ir ryšius su iškiliais lietuvių išeivijos atstovais – pokalbis su istoriku, habilituotu mokslų daktaru, profesoriumi ir VDU Lietuvių išeivijos instituto vadovu Egidijumi Aleksandravičiumi.
Gamta, jos cikliškumas, žmonijos darna su savimi bei gamta buvo svarbios ir archeologei, mokslininkei Marijai Gimbutienei. O jos idėja apie Senąją Europą, kurioje vyravo svarbų moters vaidmenį visuomenėje puoselėjusi kultūra ir deivių garbinimas, įkvėpė ne tik feminizmo, bet ir ekologinius judėjimus.
Kokios jos – šiuolaikinės deivės? Kodėl svarbu būti darnoje su gamta? Kas yra ekofeminizmas? Pokalbis su fotografe ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūte.
Marija Gimbutienė savo gyvenimo pasirinkimais, darbais ir mokslinėmis hipotezėmis nepaliaujamai kvestionavo lyčių stereotipus.
Apie tai, ar vis dar egzistuoja deivės ir kariai šių laikų visuomenėse, ar mums vis dar reikia lyčių skirstymo ir kokiais būdais galėtume jį keisti – pokalbis su Įvairovės ir edukacijos namų lytiškumo ugdymo lektoriumi, istorijos ir pilietiškumo mokytoju Antanu Jonušu.
Istorijų namuose šiuo metu veikiančiose parodose „Deivės ir kariai“ bei „Ką slepia sarkofagas?“ susitinka dvi Marijos – archeologė Gimbutienė ir egiptologė Rudzinskaitė–Arcimavičienė.
Bendrų taškų tarp skirtingų dviejų mokslininkių kelių, interesų ir likimų ieškosime su archeologe, parodos „Deivės ir kariai“ viena iš kuratorių dr. Inga Merkyte bei egiptologu VDU lektoriumi dr. Tadu Rutkausku.
Marijos Gimbutienės archeomitologinės teorijos darė įtaką ne tik mokslui, bet ir kultūrai.
Apie jos teorijų poveikį šiuolaikiniam menui ir konkretūs feministinio meno, vizualiojo meno ir kitų krypčių meno kūrėjų bei kūrinių pavyzdžiai – pokalbyje su nepriklausoma kuratore ir menininke Laima Kreivyte, Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujosios istorijos ekspozicijų skyriaus vedėja ir nepriklausoma kuratore Juste Kostikovaite bei menotyrininke, feministinio meno ir kuratorystės tyrėja Agne Taliūte.