Kovojusių moterų istorijos parodoje „kovotoJOS XIX–XX“

Kovojo JIE, bet kovojo ir JOS

 • 2022 05 18–2022 12 04
 • 12-18 val.
 • Lukiškių kalėjimas 2.0
 • Lukiškių skg. 6, Vilnius
 • Paroda
 • Nuo 6 eur

Pirkti bilietą

Į politinę kovą prieš diktatorių stojusi lyderė; vaiko teisę mylėti ginanti mama; korupciją sistemoje įveikti norinti darbuotoja; laisvalaikį Šaulių sąjungai skiriančios savanorės…

Taško nededame – šiandien kovojanti moteris Lietuvoje ne tik kad nebestebina, bet ir yra savaime suprantamas reiškinys. Tačiau taip buvo ne visada. Būtent du praėję šimtmečiai, apie kuriuos ir pasakoja paroda „kovotoJOS“, buvo šio virsmo visomis prasmėmis laikas. Moterys vadavosi iš socialinių stereotipų, kovojo už emancipaciją, o iškovojusios teises prisiėmė ir pareigas – įsitraukė į tiesioginę kovą už laisvę. Tokios kovos XIX–XX amžiaus Lietuvoje tikrai netrūko, todėl savanoriškas moterų vaidmuo joje tik dar labiau įtvirtino jų teisę į teises.

Moterų kova vyko laisvu pasirinkimu, jų neįpareigojo mobilizacija ar prievolė, todėl pasireiškė kovos formų ir pasitelktų priemonių įvairove: gedulo rūbų dėvėjimu sukilimo metu, plaukų kasoje įpinta slapta žinute, iš mūšio lauko ištemptu kulkosvaidžiu, dviračio su įtaisyta slėptuve nenuilstamu mynimu, nukirstu kabeliu, bado akcija lageryje, patraukusia Ronaldo Reigano dėmesį, nuolatine ir sekinančia konspiracija priešo užnugaryje, dviem dešimtmečiais, praleistais prie spausdinimo mašinėlės, ir, žinoma – tikrų ginklų paėmimu į rankas.

Parodoje pristatomos kovojusių moterų istorijos griaus stereotipą, jog kova buvo ir yra vyrų laukas: ginkluota ir neginkluota kova, parama ir pagalba, aktyvesnis ar mažiau matomas pasipriešinimas vedė prie svaraus ir lygiaverčio indėlio ar net įtakų, vertusių ir šiandien vis dar tebeverčiančių permąstyti lyčių vaidmenis.

Tai pirmoji tokia paroda Lukiškių kalėjime ir dar viena nauja partnerystė. Lukiškių kalėjimo konversijos autoriai ir Lietuvos nacionalinis muziejus šią parodą organizuoja ir kuria kartu.

Simboliška, jog paroda rengiama atnaujintame ir kultūrinio veiksmo vieta tapusiame Lukiškių kalėjime 2.0. Būtent buvusi kalėjimo versija galėjo tapti, o kai kurioms ir tapo savanoriško pasirinkimo kovoti išdava – suėmimu ir kalinimu. Ir nors lankytojų laukia pasakojimai iš jau istorija tapusių kovų, tačiau ji atidaroma kaip niekada aktualiu metu: moterų indėlis kovoje vėl tampa nepaprastai svarbus vykstant kovai už laisvę kaimyninėse valstybėse.

Todėl ir tos kalėjimo celės, kurios parodoje taip ir liks neatvertos, netiesiogiai perša išvadą: istorijų yra tiek daug, jog didelė dalis jų vis dar lieka nepapasakotos arba dar tik bus sukurtos.

Taip pat skaitykite:

Paroda, kviečianti permąstyti įsitikinimus: ar tikrai įvairiose kovose dalyvavo tik vyrai?

Nebuvo egzamine, bet yra parodoje: pristatomos kovojančių moterų istorijos

Švelnus, bet pavojingas: menininkė J. Vaitkutė Istorijų namuose pristato pistoletą iš plaukų

Kur ir kaip?

 • Paroda „kovotoJOS XIX–XX“ Lukiškių kalėjime (Lukiškių skg. 6) veiks nuo gegužės 19 iki gruodžio 4 dienos.
 • Paroda lankoma trečiadieniais–sekmadieniais nuo 12 iki 18 val. savarankiškai (6 eurai asmeniui) arba ekskursijos su gidu metu (10 eurų asmeniui).
 • Bilietai bus parduodami per bilietai.lt sistemą (nuoroda) arba terminalą, esantį Lukiškių kalėjime.
 • Paroda paskutinį mėnesio sekmadienį nėra lankoma nemokamai.
 • Parodą aktualizuoja plati nemokamų renginių programa: spausti čia (nuoroda)
 • Daugiau informacijos apie parodą ir jos lankymą tel. nr. +37061648669 arba el. p.
Parodos rėmėjai ir partneriai
Parodos kūrybinė grupė