Jolitos Vaitkutės instaliacija „Švelnus ginklas“, skirta parodai „kovotoJOS XIX–XX“

  • 2022 07 29–2022 12 04
  • Muziejaus darbo metu
  • T. Kosciuškos g. 3
  • Paroda
  • Nemokamai

Švelnus, bet pavojingas. Taip galima apibūdinti pačią naujausią menininkės Jolitos Vaitkutės instaliaciją, kurios įkvėpimu tapo Lukiškių kalėjime veikianti Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „kovotoJOS XIX-XX“.

Švelnūs, apsukrūs, bet kartu ir pavojingi moterų pasipriešinimo būdai paskatino menininkę ieškoti neįprastos formos ir priemonių dermės – šaunamąjį ginklą ji neatsitiktinai pavaizdavo panaudodama… moteriškus plaukus. Parodą rengę kuratoriai atrado net kelias skirtingas užuominas į moteriškus plaukus, kurie – vienaip ar kitaip – paliko savo žymę skaudžiuose XX amžiaus Lietuvos įvykiuose. Unikaliausias jų – partizanų ryšininkės kai kurias žinutes įsipindavo į savo kasą ir šitaip jas slapta pergabendavo.

Kasa, kaip švelnumo atributas, čia įgauna ryžto ir drąsos simbolikos. Instaliacijoje švelnumas susijungia su šaltuoju ginklu ir tampa ta pačia kryptimi veikiančiu kūnu.
Tai dar vienas priminimas, jog moterų indėlis visų laikų kovose už laisvę yra ne mažiau svarbus nei vyrų.

Instaliacijos pristatymas įvyks 2022 m. liepos 29 d. 19 val. 30 min. Jame savo menines interpretacijas kovojančių moterų tema taip pat pristatys šokio menininkė Sigita Juraškaitė ir atlikėja didžėjė Sandra Gemayel. Pristatymas nemokamas ir atviras visiems.

Instaliacija Istorijų namuose veiks iki 2022 m. gruodžio 4 dienos.