Lankytojai atranda atsinaujinusį Lietuvos nacionalinį muziejų
2023 01 31
Praėjusiais metais Lietuvos nacionalinį muziejų ir jo parodas aplankė 265 tūkst. lankytojų, t. y. 88 proc. daugiau nei 2021-aisiais. Daugėjo ir edukacijų mokiniams – jų pravesta beveik 1500, o įvairiuose renginiuose apsilankė daugiau nei 22,5 tūkst. suaugusiųjų. Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM), daugiausia eksponatų saugantis seniausias muziejus šalyje, turintis vienuolika padalinių, tarp svarbiausių 2023 metų prioritetų įvardija atvirumą įvairovei, bendrystę pasakojime ir auginančią lyderystę. Muziejus siekia būti buriančia erdve – kuriančia dialogą tarp skirtingų pažiūrų visuomenės grupių. Kokie įsimintiniausi praėjusių metų LNM pasiekimai ir kas įdomaus laukia lankytojų 2023-iaisiais?
Siekis stiprinti visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms
Praėję metai atnešė didelių išbandymų visam demokratiniam pasauliui, o ir 2023-ieji pasitiko dideliu neapibrėžtumu. Muziejus nuo pat karo Ukrainoje pradžios savo kasdieniais darbais padeda ukrainiečiams, kolegoms muziejininkams, bendradarbiauja su visais, kuriems rūpi istorinės atminties ir kultūros paveldo klausimai. Nuo karo pradžios LNM kviečia ukrainiečius lankytis nemokamai – pernai muziejaus padalinius aplankė per 28 tūkst. ukrainiečių.
Informacinės aplinkos stebėsena rodo, kad iš kultūros temų Lietuvoje dezinformacijai daugiausia naudojama istorinės atminties tema. „2023 m. dar labiau atsiveriame naujovėms ir diskusijoms, kuriame muziejų kartu su įvairiomis bendruomenėmis. Reaguojant į karą Ukrainoje, toks dialogo skatinimas yra ir kaip priemonė, padedanti stiprinti visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms, dezinformacijai. Šiuolaikiniai iššūkiai rodo, kad turime užtikrintai pasiruošti ateičiai ir ugdyti kritinį mąstymą“, – sako LNM direktorė dr. Rūta Kačkutė.
Muziejaus siekis kuo plačiau atsiverti ne tik savai visuomenei, bet ir pasauliui įgyvendinamas šiais metais planuojamose parodose, skirtose informacinio karo, sąmokslo teorijų, sovietinės propagandos temoms, svarbioms šiuolaikiniam žmogui.
Auginanti lyderystė
„Esame daug pasiekę muziejininkystės srityje ir savo pasiekimais norime dalintis su kitais muziejais. Planuojame toliau stiprinti muziejininkystės kompetencijų ugdymą bei lyderystę Lietuvos mastu, pas mus sutelksime stipriausius specialistus, kad Lietuvoje būtų palaikomos naujausios šios srities žinios, organizuosime mokymus šalies nacionaliniams ir valstybiniams muziejams. Šiais metais taip pat stiprinsime visuomenės dalyvavimą Lietuvos muziejų veikloje“, – pabrėžia LNM vadovė.
2023-iaisiais mokykloms, mokiniams, šeimoms planuojama pasiūlyti atnaujintas edukacines veiklas – per interaktyvias veiklas suprantamai ir aktualiai perteikiamos įvairios istorinės temos, jų dalyviai gali geriau pažinti save. Muziejaus rengiamos edukacijos itin populiarios, jose 2022 metais dalyvavusių mokinių ir suaugusiųjų bendras skaičius – net 32 677.
2022-aisiais išskirtinio lankytojų dėmesio sulaukė tarptautinė paroda „1 000 000 žingsnių: Gintaro kelias nuo Romos iki Baltijos“ ir paroda „Išpakuojam! Henrio Gaidžio dovana Lietuvai“. LNM padalinyje Istorijų namuose veikusi fotografijų paroda „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“ susilaukė ypatingo kultūros lauko atstovų įvertinimo.
Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga muziejus supakavo išskirtines dovanas
Šiemet minint 700 metų nuo pirmojo Vilniaus paminėjimo, muziejus yra parengęs gausią renginių ir veiklos programą vilniečiams ir miesto svečiams. Jau 2022 m. gruodį Istorijų namuose atidaryta viena pirmųjų Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtų parodų „Aš esu vilnietis“. Čia keliami klausimai, į kuriuos ir šiandien vieno atsakymo nėra: o kas gi yra vilnietis – ar tik šiame mieste gimęs, ar ir tas, kuris čia atvyko, dirbo, kūrė, paliko ryškiau ar mažiau matomą pėdsaką? Ar mieste gyveno ir jį pagal savo vizijas kūrė tik mums „priimtini“ žmonės? Ši paroda lankytojus kviečia pasinerti į 700 metų laikotarpį aprėpiantį 50-ties istorijų pasakojimą, kuris suksis apie Vilnių ir jį kūrusius žmones.
Nuo sausio 25 d. veikiančioje parodoje „Gedimino laiškai: tada ir dabar“ Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi Gedimino pilies bokšte pristato vienalaikį Gedimino laiško nuorašą. Būtent šis dokumentas yra didžiulės šventės „kaltininkas“: nė vienas originalus Gedimino laiškas nėra išlikęs, todėl Rygoje netrukus po gavimo padarytas nuorašas yra autentiškiausias Vilniaus miesto gimimą liudijantis dokumentas. Jo egzistavimas istorikams atskleidė pačių Gedimino laiškų faktą, jų siuntimo ir pirmo Vilniaus paminėjimo datą, šiandien miestui leidžiančią minėti 700 metų jubiliejų.
Gegužės mėnesį startuos projektas „Vilnius prieš 200 metų“, laimėjęs pirmą vietą Vilniaus miesto savivaldybės organizuotame „Vilnius 700“ idėjų konkurse. Čia bus pristatytas išskirtinai didelės aprėpties iki šiol nepublikuotų dokumentų apie Vilniaus miestą, jo architektūrą ir gyventojus prieš 200 metų tyrimas. Muziejus kvies diskutuoti Vilniaus miesto praeities, dabarties ir ateities temomis, aktualizuoti atskirus klausimus ir projektuoti miesto ateitį. Prie Naujojo arsenalo prieigų pastatytame paviljone atkurtas istorinis Vilniaus miesto vaizdas leis miestui kalbėti su miestiečiais, o svarbiausia – pakvies dabarties ir praeities miestiečius kalbėtis tarpusavyje. Tai bus išskirtinio dizaino, gyvybinga vieta mieste, kuri lauks lankytojų iki spalio mėnesio.
„Lietuviai keičia pasaulį, o pasaulis keičia Lietuvą“, – tokiu šūkiu muziejus metų pabaigoje kvies lankytojus susipažinti su mūsų migracijos istorija Istorijų namuose. Ši paroda, tikimasi, padės suartinti žmones, gyvenančius Lietuvoje ir už jos ribų, bei suvokti šio proceso natūralumą su visais jo pozityviais ir negatyviais aspektais. Lankytojai galės susipažinti su pagrindinėmis migracijos bangomis ir jų kryptimis, priežastimis bei pasekmėmis, iškilių asmenybių, savo gyvenimu ir veikla palikusių ženklų pėdsaką pasauliniame kontekste, istorijomis. Čia bus nagrinėjamos ir vilniečių bei į Vilnių atvykusių užsieniečių istorijos, ši paroda yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis.
Muziejaus dovana Vilniui – naujo padalinio atidarymas 2023 m. pabaigoje. Sutvarkius ir kultūrinei veiklai pritaikius Gedimino kalno papėdėje esantį Pilininko namą, bus atidarytas naujas muziejus Vilniuje. Čia bus galima susipažinti su svarbiausiais Lietuvos istorijos reiškiniais ir įvykiais, kurie lėmė visuomenės raidą ir formavo šiuolaikinės Lietuvos tapatybę.
Lietuvos nacionalinis muziejus saugo Lietuvos istorinę atmintį, kad galėtų padėti Jums pažinti save šiandien. Muziejaus saugyklose esama daugiau nei pusantro milijono eksponatų. LNM vienija vienuolika padalinių, čia dirba apie 300 darbuotojų. Su visais muziejaus renginiais, parodomis ir aktualijomis galima susipažinti www.lnm.lt.