Paroda „Išpakuojam! Henrio Gaidžio dovana Lietuvai“

Lietuviškos praeities medžiotojas: buvęs FTB agentas pristato savo dovanotos kolekcijos parodą

  • 2022 03 30–2023 01 29
  • Muziejaus darbo metu
  • Arsenalo g. 1
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu išpakuoti vieną didžiausių kada nors Lietuvai padovanotų muziejinių kolekcijų. Ją Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei pusę amžiaus kaupė išeivijos lietuvis Henry Lazarus Gaidis, ilgą laiką dirbęs FTB agentu, o laisvalaikiu medžiojęs lietuvišką praeitį.

Vertingiausia beveik toną sveriančios kolekcijos dalis yra karinės tematikos: tarp eksponatų yra vienintelio tarpukario Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava, taip pat ypač reti, pagal specialų užsakymą tarpukario Lietuvos kariuomenei gaminti ginklai su išgraviruotais Gediminaičių stulpais ir Lietuvos ginklų fondo žymenimis. Ne mažiau svarbi ir numizmatinė kolekcijos dalis, archyviniai ir rašytiniai šaltiniai, gausi ikonografinė medžiaga.

Dalis artefaktų į Lietuvą sugrįžo apkeliavę pasaulį – po šalies okupacijos ginklai buvo nacionalizuoti sovietų, į Ameriką pateko net iš Korėjos karo. Atsakingas ir kryptingas kolekcionavimas H. Gaidžiui leido išsaugoti labai svarbią Lietuvos istorijos dalį, o kolekcijos vertę didina tai, jog ji nėra nebyli – dalies eksponatų istorijos yra žinomos, taip pat žinoma ir kam jie priklausė.

Kolekcijos tyrimas taps lankytojo patirtimi

Kolekcija muziejų pasiekė dar 2020 m. pabaigoje, supakuota į daugiau nei 60 dėžių. Vien jos priėmimo ir aprašymo procedūros užtruko ilgiau nei metus, o rinkinius papildė beveik aštuoni tūkstančiai vertybių. Nors išsamesni kolekcijos tyrimai dar nepradėti, jau dabar aišku, jog reikšmingą dalį sudaro unikalūs eksponatai ir muziejuje iki šiol neturėta medžiaga. Kolekcijos vertė, skaičiuojant preliminariai, siekia daugiau nei 350 tūkst. eurų.

Kolekcijos dydis nulėmė ir eksperimentinį parodos formatą: atidarymui išeksponuota didžioji dalis kolekcijos, kad stilizuotoje muziejinių saugyklų aplinkoje lankytojas padarytų savus atradimus. Tuo tarpu šalia įrengtame tyrėjo kabinete pirmus tris parodos mėnesius darbuosis neįprastam eksperimentui pasiryžę tyrėjai. Su jų pagalba lankytojas galės stebėti archyvuose ir saugyklose vykstantį procesą, sekti, kaip mokslininkai tiria ir atskleidžia muziejui padovanotos kolekcijos turinį, įdomiausi atradimai vėliau ir taps parodos dalimi – keturiais naujais teminiais pasakojimais.

Taip bus prakalbinti H. Gaidžio kolekcijos eksponatai, jiems bus suteiktas platesnis kontekstas.

Bilietą į parodą įsigiję lankytojai galės sugrįžti į ją net keletą kartų ir taip tapti kolekcijos tyrimo proceso liudininkais.

Paroda „Išpakuojam!“ atidaroma kovo 30 d. 18 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale ir veiks iki 2023 m. sausio 29 d.

Dizaineris ir uniformų restauratorius Giedrius Paulauskas Tarpukario  Lietuvos kariuomenės uniformų detalės

Tyrimo pristatymas

Pokalbis apie karių uniformas: ką jos liudija apie praeitį ir kaip įkvėpė dabartį?

Istorikas dr. Kęstutis Kilinskas Karo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitono Povilo Labanausko biografija

Tyrimo pristatymas

Istorikų pokalbis apie tarpukario Lietuvos karo laivo vadą Povilą Labanauską

Istorikės Irena Mikuličienė ir dr. Ina Ėmužienė Karas ir emigracija: lietuvių pabėgėlių keliai

Tyrimo pristatymas

Karas ir priverstinė emigracija: istorinė perspektyva, šiandienos realybė ir vienos šeimos istorija

Istorikas Karolis Zikaras Lietuvos kariuomenės ginklai ir lietuviška simbolika

Tyrimo pristatymas

Pasaulyje išbarstyti, Amerikoje surinkti, į Lietuvą vėl sugrįžę: pokalbis apie tarpukario Lietuvos kariuomenės ginklus

Konferencija „Lietuvių karys pasaulio kariuomenėse“

Konfrencija vainikuoja keletą mėnesių trukusius mokslininkų tyrimus, kurie vyko parodoje „Išpakuojam!“.

Programa

Tyrimų anonsus ir pristatymo renginių įrašus rasite LNM Youtube paskyroje: spausti čia

Henry Lazarus Gaidis – XX a. pradžios išeivių iš Lietuvos palikuonis, aktyvus JAV lietuvių bendruomenės narys, Baltimorės lietuvių namų-muziejaus kuratorius.

H. Gaidis gimė 1940 m. Baltimorėje. 1962 m. baigė Merilando universitetą, kur studijavo ekonomiką. Tais pačiais metais jis baigė JAV oro pajėgų karininkų kursus, vėliau Federalinio tyrimų biuro specialiųjų agentų akademiją. Visą gyvenimą dirbo FTB agentu, o išėjęs į pensiją – privačiu detektyvu.

Iki padovanodamas daugiau nei pusę amžiaus kauptą kolekciją Lietuvos nacionaliniam muziejui, H. Gaidis skyrė daug dėmesio jos sklaidai: savo rinkinį eksponavo Baltimorės lietuvių namuose-muziejuje, rengė parodas įvairiuose JAV miestuose, dalyvavo įvairiuose renginiuose, parodose.

 

Parodos rėmėjai ir partneriai
Parodos kūrybinė grupė