Europos archeologijos dienos Lietuvoje (Programa)

2022 06 06

Europos archeologijos dienos – ketvirtus metus Lietuvoje vykstantis tarptautinis renginys, skirtas archeologijos mokslo bei archeologinio paveldo pristatymui. Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su partneriais – Lietuvos archeologijos draugija, Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu – pakvietė savo veiklas siūlyti ne tik muziejus, tačiau ir kitas organizacijas, įstaigas ir specialistus, dirbančius archeologinio paveldo tyrimų, išsaugojimo ir populiarinimo srityse.

Šiemet prie Europos archeologijos dienų prisijungė daugiau nei 20 dalyvių iš visos Lietuvos! Gausi programa siūlys aplankyti net 7 parodas, sudalyvauti 16-oje skirtingų edukacinių programų, prisijungti prie ekskursijų, išklausyti įvairių paskaitų, pamatyti amatų ir rekonstrukcijų demonstracijų, sudalyvauti piliakalnių tvarkymo akcijose ir žygiuose.

Renginiai vyks visose Lietuvos apskrityse, tad nepraleiskite progos pasidomėti, kokie renginiai vyks jūsų regione.

Su Europos archeologijos dienų renginiais Lietuvoje galite susipažinti oficialiame puslapyje (spausti čia) bei atskiruose dalyvių internetiniuose puslapiuose, Facebook paskyrose ir renginiuose.

Atsisiųsti visą programą: Europos archeologijos dienų programa 2022.

Dalyvių programa (pagal apskritis):

LIETUVOS NACIONALINIS MUZIEJUS

Nemokamas Senojo arsenalo ekspozicijos lankymas

Senasis arsenalas – išskirtinis Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, pristatantis Lietuvos archeologijos istoriją nuo pat akmens amžiaus laikų iki valstybės susidarymo. Ekspoziciją papildo archeologei dr. Rimutei Rimantienei dedikuota taktilinė paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“, kurioje lankytojai turi išskirtinę galimybę palytėti įspūdingiausių archeologinių eksponatų kopijas ir paklausyti praeities gyventojų pasakojimų. O šių metų Archeologijos dienų svarbiausiu akcentu tampa atgimęs vienos karingiausių baltų genčių XII a. kalavijas, kuris, kaip spėjama, priklausė elitiniam kuršių kariui.

Kada? Birželio 17 d. nuo 10 iki 22 val.
Birželio 18 ir 19 d. nuo 10 iki 18 val.

Nemokamos ekskursijos Senojo arsenalo ekspozicijoje su archeologu

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia susitikti archeologijos ekspozicijoje vyksiančiose nemokamose ekskursijose. 12 tūkstančių metų istorinėje kelionėje pasivaikščiosite po medžiotojų-rankiotojų ir baltų laikus menančią ekspoziciją. Turėsite galimybę ne tik susipažinti su kasdieniu žmonių gyvenimu, menu bei tikėjimu, bet ir įsijausti į pirmykščio žmogaus gyvenimą liesdami eksponatų kopijas.

Kur? Senajame arsenale, Arsenalo g. 3
Kada? Birželio 18 d. 14 val., birželio 19 d. 13 val. ir 15 val.
Būtina išankstinė registracija, nes žmonių skaičius grupėje ribotas.

Edukacinė veikla Senojo arsenalo kieme „Archeologas vienai dienai“

Kviečiame mažuosius smalsuolius į archeologinius tyrimus! Kartu su muziejaus archeologais turėsite galimybę „paragauti“ archeologo „duonos“ ir patirti tikrą atradimo džiaugsmą archeologinėje smėlio dėžėje.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3

Edukacinė veikla Senojo arsenalo kieme „Baltų ainiai“

Atvykę į Senojo arsenalo vidinį kiemelį jaunieji lankytojai kviečiami atrasti baltiškąją spintą. Turėsite galimybę pasijusti tikrais praeities gyventojais ir pasimatuoti muziejaus audėjų pagamintus senovinius apdarus, pasipuošti geležies amžiaus laikų papuošalų kopijomis.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3

Edukacinė veikla Senojo arsenalo kieme „Menas akmens amžiuje“

Akmens amžiaus žmonės buvo ne prastesni menininkai nei mes. Ant uolų išpaišyti nuostabūs gyvūnai ir išskirtinai kruopščiai pagaminti moliniai, mediniai ir kauliniai dirbiniai iki šiol žavi mokslininkus. Senojo arsenalo kiemelyje turėsite progą susipažinti su istorine keramika ir jos puošyba bei patys išbandyti šį nelengvą užsiėmimą.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3

Istorinės rekonstrukcijos meistrai

Senojo arsenalo kiemelyje smalsiausių lankytojų lauks ir rekonstruktoriai – kalvystės meistras Tomas Vosylius ir tautinio paveldo produktų – peilių – gamintojas Vykintas Motuza. Lankytojai iš arčiau galės susipažinti su kalvystės amatu, įvairiomis ginklakalystės technologijomis, naudotomis medžiagomis bei įrankiais, taip pat kalavijo makštų gamyba, apžiūrėti X–XI a. kuršių kovos peilių kopijas.

Kada? Birželio 18 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3

Muziejaus restauratorių darbo pristatymas I

Ar kada smalsavote, kas gi nutinka su archeologiniais radiniais, kai jie patenka į muziejų? Savo darbo paslaptis pasirengę atskleisti muziejaus restauratoriai, kurie jums papasakos, kokie archeologiniai radiniai patenka į jų rankas ir kokį kelią jiems tenka nukeliauti, kol atsiduria muziejaus saugyklų lentynose.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Senojo arsenalo ekspozicijoje, Arsenalo g. 3.

Muziejaus restauratorių darbo pristatymas II

Kviečiame pažadinti savo vidinį atradėją – iš arti patirti archeologo atradimo džiaugsmą ir savo rankomis prisiliesti prie radinių valymo technologijų lauko sąlygomis. O smalsesni lankytojai galės susipažinti su restauratorių atradimais ir sužinoti, kaip neaiškių formų, medžiagų ir paskirties radiniai atgauna savo tikrąjį vaizdą.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3

Nemokama edukacija šeimoms „Ką ridena skarabėjas“ Istorijų namuose

To dar nebuvo! Istorijų namuose apsigyveno Egipto gyvūnai! Ir ne bet kokie, o laimę nešantis skarabėjas ir Nilo karalius krokodilas. Ar žinai, kad senovės egiptiečiai juos garbino ir saugojo? Kodėl savo dievams suteikdavo gyvūnų bruožų? Surask pasislėpusius Juodosios žemės gyventojus ir išgirsk jų pasakojimus!

Kada? Birželio 18 d. 12 val.
Kur? Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3
Būtina išankstinė registracija, nes žmonių skaičius grupėje ribotas.

Nemokama ekskursija po parodą „Pirmųjų krikščionių pėdsakai pagoniškame Vilniuje“

Lietuvos nacionalinis muziejus po daugiau nei 10 metų trukusių restauravimo darbų į dienos šviesą iškėlė unikalius archeologinius radinius iš 2005 m. netikėtai atrasto ir Vilniaus miesto istorijos pamatus supurčiusio Vilniaus Bokšto gatvės kapinyno. Ekskursijos metu lankytojai galės pamatyti daugiau nei šimtą sidabrinių, žalvarinių ir paauksuotų papuošalų, kurie priklausė pirmiesiems tuomet dar pagoniško krašto krikščionims.

Kur? Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, Bokšto g. 20
Kada? Birželio 18 d. 13 val.
Būtina išankstinė registracija.

Visa programa: (spausti čia).

NACIONALINIS MUZIEJUS LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS VALDOVŲ RŪMAI

Paskaita „Kur slepiasi seniausioji Vilniaus mūrinė pilis?“

Pasitelkiant autentiškus tyrimų vaizdus, glaustai pristatoma seniausios Lietuvoje pilies laikotarpio archeologija: medinio užstatymo fragmentai, archeologiniai radiniai, kultūriniai sluoksniai ir jų tyrimų specifika. Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus archeologė Dovilė Urbonavičiūtė-Jankauskienė.

Data ir laikas: birželio 18 d. 13 val. (numatoma trukmė – 30 min.).
Vieta: Katedros a. 4, Vilnius
Daugiau informacijos: (spausti čia).

Ekskursija „Ankstyvosios mūrinės pilies mūrai“

Ekskursijos metu išvysite ankstyvosios mūrinės pilies autentiškas gynybines sienas, reprezentacinių pastatų ir bokštų liekanas. Ekskursiją ves Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresnysis archeologas Egidijus Ožalas.

Data ir laikas: birželio 18 d. 13.45 val. (numatoma trukmė – iki 45 min.).
Vieta: Katedros a. 4, Vilnius
Daugiau informacijos: (spausti čia).

Paskaita „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologinių tyrinėjimų istorija“

Paskaitoje apžvelgiama Vilniaus Žemutinės pilies archeologinių darbų chronologija, aptariami pagrindiniai tyrimai ir moksliniai duomenys, suteikę rimtus argumentus Valdovų rūmų atkūrimui. Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška.

Data ir laikas: birželio 18 d. 15 val. (numatoma trukmė – 30 min.).
Vieta: Katedros a. 4, Vilnius
Daugiau informacijos: (spausti čia).

Ekskursija „Kuo rėmėsi rūmų atkūrimo projektas – išlikę laiko ženklai“
Ekskursijos metu supažindinsime su archeologų atkastais ir tyrinėtais autentiškais mūrais, kurie nulėmė Valdovų rūmų atkūrimui taikytus metodus ir priimtus sprendimus. Ekskursiją ves Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vyresnysis archeologas Egidijus Ožalas.

Data ir laikas: birželio 18 d. 15.45 val. (numatoma trukmė – iki 45 min.).
Vieta: Katedros a. 4, Vilnius
Daugiau informacijos: (spausti čia).

Visa programa: (spausti čia).

VILNIAUS PILIŲ VALSTYBINIO KULTŪRINIO REZERVATO DIREKCIJA

Edukacinės dirbtuvės „Ugnies įskėlimas“
Kada žmonės išmoko ugnį išgauti patys? Anksčiau žmogus naudodavo ugnį iš atsitiktinių šaltinių, pavyzdžiui, nuo žaibo prasidėjusių gaisrų. Ugnį galėjo palaikyti stovyklavietėje, tačiau jeigu ji užgesdavo – žmogus išgauti ugnies nemokėjo. Edukacinėse dirbtuvėse sužinosite daug įdomaus apie ugnį ir bandymus ją įkurti įvairiais būdais.
Dalyvauja archeologas Algirdas Kalinauskas.

Data ir laikas: birželio 18 d. 16 val. Būtina išankstinė registracija: (spausti čia).
Vieta: Vilniaus pilių kupolas, Barboros Radvilaitės g. 2, Vilnius

Edukacinės dirbtuvės „Vaistažolių istorijos pagal dr. E. Šimkūnaitę“
Prieš tūkstantį metų, kai nebuvo aspirino… Edukacijoje dalyvauja dr. Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas.

Data ir laikas: birželio 18 d. 17 val. Būtina išankstinė registracija: (spausti čia).
Vieta: Vilniaus pilių kupolas, Barboros Radvilaitės g. 2, Vilnius

Edukacinės dirbtuvės „Mazgų ir kilpų dirbtuvės“
Mazgus rišo ir akmens amžiuje. O kadaise net laivo greičiui matuoti buvo naudojami tikri mazgai. Kviečiame į mazgų ir kilpų dirbtuves, kuriose susipažinsite su įvairiausiais mazgus. Jums reikės visai nedaug: pirštų miklumo ir kantrybės.
Mazgus ir kilpas rišti mokys Jolita Kizelienė (www.perlina.lt), kūrybinių makrame pynimo dirbtuvių meistrė.

Data ir laikas: birželio 19 d. 14 val. Būtina išankstinė registracija: (spaust čia).
Vieta: Vilniaus pilių kupolas, Barboros Radvilaitės g. 2, Vilnius

Visa programa: (spausti čia).

TRAKŲ ISTORIJOS MUZIEJUS

10-11.30 val. Edukacinis užsiėmimas „Kultūros pusryčiai su Trakų pilies knygrišiu“
Užsiėmimo dalyviai susipažins su knygrišio dirbtuvėmis, pamatys, kaip, taikant senąsias technologijas ir priemones, rankomis rišamos knygos. Praktinėje užsiėmimo dalyje bus įrišamos nedidelės, vieno lanko apimties odinės knygelės, o jų viršeliai dekoruojami.
Skirta vidutinio ir vyresnio mokyklinio amžiaus grupėms.

13-15 val. Edukacinis užsiėmimas „Kultūros popietė su knygų įrišų restauratoriumi“
Užsiėmimo dalyviai aplankys dokumentų restauravimo dirbtuves. Čia sužinos, kodėl „suserga“ knygos, kaip jas saugoti nuo „ligų“ ir ar galima knygą „pagydyti“. O kokios knygos buvo rišamos Trakų pilyje? Dalyviai ne tik išgirs atsakymus, bet ir patys praktinėje užsiėmimo dalyje įriš odines knygeles pagal XVI–XVII a. Trakų pilies teismo knygų įrišus. Skirta vidutinio ir vyresnio mokyklinio amžiaus grupėms, suaugusiesiems ir šeimoms.

13–13.45 val. Pranešimas „Archeologinių tyrimų netikėti atradimai Trakų Pusiasalio pilyje“
Pranešime bus pristatomi 2010–2021 m. Trakų Pusiasalio pilies archeologinių tyrimų rezultatai bei įžvalgos. Taip pat bus pristatyta paroda, kurioje lankytojai supažindinami su archeologinių tyrimų metu aptiktais radiniais.

13.55–14.40 val. Pranešimas „Nutrūkusi istorija: maldos namai Trakų mieste“
Pranešime bus pasakojama apie Trakų mieste buvusius, tačiau iki šių dienų neišlikusius, skirtingoms konfesijoms priklausiusius maldos namus, jų istoriją ir palikimą.

Knygos archeologija
Data ir laikas: birželio 17 d. 10–15 val.
Vieta: Trakų Pusiasalio pilis, Kęstučio g. 4, Trakai

Kultūros popietė „Trakų miesto istorinio paveldo mozaika“
Data ir laikas: birželio 18 d. 13–14.45 val.
Vieta: Trakų Pusiasalio pilis, Kęstučio g. 4, Trakai

Visa informacija: (spausti čia).

NALŠIOS MUZIEJUS
Renginys „Vytauto Didžiojo dvaras Švenčionyse: mistika ar realybė?“
Projekto „Vytauto dvaras Švenčionyse – Lietuvos valstybės ištakas menančio kultūros paveldo aktualizavimas“ pristatymas visuomenei: bus pristatomas planuojamų archeologinių tyrimų projektas ir metodika bei siektini rezultatai.

Data ir laikas: birželio 17 d. 15 val.
Vieta: Laisvės a. 1, Švenčionys

Renginys „Ką slepia Bėlio ežero sala?“
Projekto „Bėlio, Bėlaičio ir Sėtikio ežerų mikroregiono tyrimai ir pritaikymas kultūriniam turizmui II etapas“ pristatymas visuomenei: bus pristatomas planuojamų archeologinių tyrimų projektas ir metodika bei siektini rezultatai.

Data ir laikas: birželio 17 d. 15.30 val.
Vieta: Laisvės a. 1, Švenčionys

Paroda „Švenčionių miesto parko laikmečių klodai: archeologinių tyrinėjimų Švenčionių miesto parke duomenimis“
Archeologinių tyrinėjimų, atliktų 2021 m. Švenčionių miesto parke, radinių paroda.

Data ir laikas: birželio 13–30 d.
Vieta: Laisvės a. 1, Švenčionys

Visa programa: (spausti čia).

KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

Pajusti, surasti, išgirsti
Molio plytų gamyba, sekretų paieška su žemėlapiu, baroko epochos muzika.

Data ir laikas: birželio 17 d. 10 val.
Vieta: Dominikonų g. 22, Paparčių k., Kaišiadorių r.
Daugiau informacijos: (spausti čia).

Laiko ratu
Senieji amatai, edukacinis užsiėmimas šeimai ir Kaišiadorių rajono archeologinių radinių pristatymas.

Data ir laikas: birželio 17 d.
Vieta: Kaišiadorių m., Kaišiadorys
Daugiau informacijos (spausti čia).

KAUNO MIESTO MUZIEJUS

Kūrybinės dirbtuvės „Nulipdyk koklį“
Kūrybinių dirbtuvių metu susipažinsite su Kauno senamiestyje rastais archeologiniais XV–XVII a. radiniais, sužinosite, kokias gražias koklines krosnis statėsi miestiečiai, bajorai ir LDK valdovai. Kartu galėsite patys išbandyti viduramžių amatininko profesiją ir iš molio nusilipdyti suvenyrinį koklį ir jį dekoruoti.

Data ir laikas: birželio 19 d. 11–15 val. Galima prisijungti bet kuriuo metu.
Vieta: Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17, Kaunas

Ekskursija „Kauno pilies archeologiniai tyrinėjimai. Paslaptys ir atradimai“
Ekskursiją ves ir apie archeologinius tyrinėjimus pasakos Pilies skyriaus vedėjas dr. Jonas Vaičenonis. Jos metu pasivaikščiosite po pilies teritoriją, išgirsite pasakojimą apie čia vykdytus tyrinėjimus ir surastus įdomiausius radinius. Kartu praskleisime pilies paslaptis, kurias įminti bandė archeologai.

Data ir laikas: birželio 19 d. 11 val.; 12.30 val.; 14 val. Būtina išankstinė registracija tel. +370 687 55263 arba el. paštu [email protected]
Vieta: Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17, Kaunas

Visa programa: (spausti čia).

MAŽOSIOS LIETUVOS ISTORIJOS MUZIEJUS

Renginys „Stiklo istorijos“
Data ir laikas: birželio 17 d. 14–18 val., birželio 18 d. 11–15 val.
Vieta: MLIM Konferencijų salė, Priešpilio g. 2, Klaipėda

Birželio 17 d. (penktadienis)
14.00–16.30 val. edukacinės veiklos lankytojams
Archeologo laboratorija: archeologinių radinių aprašymas, matavimas (mokslinės inventorinės kortelės pildymas), fotografavimas čia pat veikiančioje mini fotostudijoje. Stiklo karoliukų ieškojimas smėlyje, vėrinėlių vėrimas. Dėlionių su gražiausiais muziejaus stiklo eksponatų vaizdais dėliojimas.

16.30–18.00 val. archeologų pasakojimai „Stiklo istorijos“ (I dalis)
Įžanginis žodis. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) direktorius dr. Jonas Genys.
1 istorija – „Archeologinis stiklas MLIM fonduose: nuo Millefiori iki A la Venisse“. Pasakoja Ramunė Bračiulienė, MLIM.
2 istorija – „Archeologinio stiklo konservavimas ir restauravimas MLIM“. Pasakoja Liolė Rutkaitienė, Jolanta Mažeikaitė, MLIM.

Birželio 18 d. (šeštadienis)
11.00–14.00 val. edukacinės veiklos lankytojams
Archeologo laboratorija: archeologinių radinių aprašymas, matavimas (mokslinės inventorinės kortelės pildymas), fotografavimas čia pat veikiančioje mini fotostudijoje. Stiklo karoliukų ieškojimas smėlyje, vėrinėlių vėrimas. Dėlionių su gražiausiais muziejaus stiklo eksponatų vaizdais dėliojimas.

14.00–15.00 val. archeologų pasakojimai „Stiklo istorijos“ (II dalis)
3 istorija – „Ką pasakoja Klaipėdos senamiesčio archeologinių tyrimų metu aptikti stiklo dirbiniai“. Pasakoja Ramunė Bračiulienė, MLIM.
4 istorija – „Svaigiųjų gėrimų ir jų taros importas Klaipėdoje Naujaisiais laikais“. Pasakoja dr. Indrė Žigeu, Neringos muziejai, Ramunė Bračiulienė, MLIM.

Viso renginio metu veiks paroda „Stiklo istorijos“ (archeologinis stiklas iš MLIM fondų).

Visa programa: (spausti čia).

PALANGOS GINTARO MUZIEJUS

Edukacinis užsiėmimas „Baltų ženklų simboliai ir vaizdiniai“
Supažindinsime su Gintaro muziejuje eksponuojamais kuršių genties papuošalais. Rodysime pažintinį-edukacinį filmą „Baltų pasaulėvaizdžio ženklai“. Dalyviai ant magnetinių lentelių kurs kompozicijas – mandalas iš įvairaus dydžio medinių pagaliukų ir gintaro gabaliukų. Po to su tam skirtais rašikliais ženklus pieš ant tekstilės arba ant odos taip pasidarydami laikiną tatuiruotę.
Skirta šeimoms su vyresniais vaikais, suaugusiesiems.

Data ir laikas: birželio 17 d. 15 val.
Vieta: Vytauto g.17, Palanga

Atviros restauratorių dirbtuvės
Gintaro muziejaus ekspozicijų salėje pristatysime archeologinių dirbinių restauravimo ypatumus. Su elektroniniu mikroskopu dalyviai galės tyrinėti smulkiausias eksponatų dalis, ornamentiką. Taip pat galės pabandyti iš fragmentų atpažinti daiktus – apyrankes, seges, apkalus, o pagal keramikos šukes pamėginti nustatyti, kokia tai indo dalis.

Data ir laikas: birželio 18 d. 11–13 val., 14–16 val.; birželio 19 d. 11–13 val.
Vieta: Vytauto g.17, Palanga

Pažintinio-edukacinio filmo „Baltų pasaulėvaizdžio ženklai“ pristatymas
Pristatyme dalyvaus autorius – multimedijos menininkas Augustinas Našlėnas.
Naudojant šiuolaikines multimedijos priemones sukurtas filmas supažindina su esminėmis senosios baltų pasaulėvokos sąvokomis – Rėdos ratu ir Gyvybės medžiu, kurios aiškinamos siejant jas su tradicine ornamentika ir ženklais. Skirta vyresniems mokiniams, studentams, suaugusiesiems.

Data ir laikas: birželio 19 d. 12 val.
Vieta: Vytauto g.17, Palanga

Visa programa: (spausti čia).

ŠIAULIŲ „AUŠROS“ MUZIEJUS

Parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ pristatymas

2022 m. birželio 17 d., penktadienį, 16 val. Šiaulių istorijos muziejuje vyks archeologinės parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ pristatymo renginys. Parodą pristatys jos kuratorė, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė, apie atliktus tyrimus ir jų rezultatus papasakos Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas prof. habil. dr. Algirdas Girininkas, o pagamintą kirvelio kopiją pademonstruos Saulius Rumbutis iš Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus. Jo pagamintą kirvelio kopiją parodos eksponavimo metu bus galima palaikyti rankose, taip pasijaučiant tų laikų elnių medžiotoju.

Data ir laikas: birželio 17 d. 16.00 val.
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47, Šiauliai).

Visa programa: spausti čia

AKMENĖS KRAŠTO MUZIEJUS

Papilės kapinyno radiniai
Lankytojams bus pristatoma ekspozicija, kuri Akmenės krašto muziejuje atidaryta 2018 metais.
Akmenės krašto muziejuje yra eksponuojami kapinyno radiniai, siekiantys I tūkstantmečio po Kr. pradžią. Taip pat eksponuojami žiemgalių rūbai ir pagal kapinynuose aptiktus radinius atkurti papuošalai. Ekspoziciją bus galima lankyti nemokamai ir kartu paskaityti Papilės kapinyno tyrinėjimams skirtus straipsnius monografijoje „Papilė“ (I dalis, 2004 m.).

Data ir laikas: birželio 17–18 d. 9–18 val.
Vieta: K. Kasakausko g. 17, Akmenė

Visa programa: (spausti čia).

JONIŠKIO ISTORIJOS IR KULTŪROS MUZIEJUS

Kryžiuočių pėdsakai Žiemgaloje
Renginys organizuojamas ir finansuojamas pagal projektą „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje“. Bus vykdomi edukaciniai užsiėmimai, pristatomas viduramžių gyvenimo stilius, amatai, archeologiniai kostiumai (kryžiuotis riteris, kryžiuotis arbaletininkas, kilmingas žiemgalis), ginkluotė, šarvuotė ir kt. Renginiu siekiama pristatyti projekto rezultatus ir teminį Livonijos kryžiaus žygių maršrutą Žiemgaloje; suteikti žinių apie kryžiaus žygius, šiuolaikines jų interpretacijas naujų archeologinių tyrimų perspektyvoje; kelti susidomėjimą materialiuoju ir nematerialiuoju paveldu ir paaiškinti istorinę jo reikšmę.

Data ir laikas: birželio 18 d. 10-18 val.
Vieta: Žagarės regioninis parkas, Žvelgaičio piliakalnis, Žagarė

Visa programa: (spausti čia).

KRAŽIŲ MOTIEJAUS KAZIMIERO SARBIEVIJAUS KULTŪROS CENTRAS

Pėsčiųjų žygis į Galinių piliakalnį
Pėsčiųjų žygio dalyviai keliaus į Kražių senovę menantį piliakalnį – Galinius, pakeliui aplankys ir kitus gamtos objektus: šimtametę Kražių pušį, legendomis apipintą Katežerį ir kt.

Data ir laikas: birželio 18 d. 10 val. 9.40-10.00 val. – atvykimas ir registracija, 10.00 val. – žygio pradžia, apie 15.00 val. – planuojama žygio pabaiga.
Vieta: Kražiai, Kelmės r.

Daugiau informacijos: (spausti čia).

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Mes, piliakalnis ir istorija
Bus tvarkoma piliakalnio aplinka, o po to vyks edukacinis užsiėmimas, kuriame bus pasakojama apie krašto istoriją, susijusią su piliakalniu. Dalyvaus Pašvitinio pagrindinės mokyklos mokiniai, vietos bendruomenė.

Data ir laikas: birželio 17 d.10 val.
Vieta: Peleniškių piliakalnis, Peleniškių k. Pašvitinio sen., Pakruojo r.

Visa programa: (spausti čia).

PANEVĖŽIO KRAŠTOTYROS MUZIEJUS

Edukacinė programa ,,Akmens amžiaus detektyvai“
Akmens amžiaus detektyvų klubas domėsis, ką reiškia gyventi akmens amžiuje. Atlikdami įvairius darbus ir užduotis, edukacinės programos dalyviai sužinos, kuo vertėsi, kaip atrodė, kuo maitinosi akmens amžiaus žmonės.

Data ir laikas: birželio 17 d. 10 val. Būtina išankstinė registracija telefonu: 8 4 559 6181 arba el. p. [email protected].
Vieta: Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys

Panevėžio kraštotyros muziejaus restauratorių darbo pristatymas Restauravimo ir konservavimo centre
Muziejaus restauratoriai pasakos apie savo darbo specifiką, archeologinių radinių tvarkymą ir ruošimą muziejaus ekspozicijoms ar ilgalaikiam saugojimui.

Data ir laikas: birželio 17 d. 14 val. Būtina išankstinė registracija telefonu: 8 4 559 6181 arba el. p. [email protected].
Vieta: Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys

Ekspozicijos „Nuo priešistorės iki modernėjančio miesto“ pristatymas / ekskursija su jos rengėju vyr. muziejininku archeologu Dovilu Petruliu
2020 m. įrengtoje Panevėžio kraštotyros muziejaus archeologijos ekspozicijoje pristatomi eksponatai, datuojami nuo seniausių laikų – akmens amžiaus – iki XVI amžiaus. Lankytojai susipažins su daugiau kaip 370 vnt. archeologinių radinių ir muzealijų iš muziejaus saugyklų bei naujausių archeologinių tyrimų.

Data ir laikas: birželio 17 d. 16 val. Būtina išankstinė registracija telefonu: (8 45) 59 61 81 arba el. p. [email protected]
Vieta: Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys

Ekskursija „Pamirštas Panevėžys. Naujamiesčio atodangos“ su vyr. muziejininku archeologu Dovilu Petruliu
Pažintinės archeologinės ekskursijos po Panevėžio miestą metu archeologas papasakos neseniai atrastų Vasario 16-osios gatvės, Nepriklausomybės aikštės, pijorų bei stačiatikių kapinių istoriją, taip pat apie Laisvės aikštėje esantį XVII–XVIII a. seniausią miesto akmeninį grindinį, Respublikos gatvėje atkastus XVIII–XIX a. pastatų pamatus.

Data ir laikas: birželio 17 d. 16.30 val. Būtina išankstinė registracija telefonu: (8 45) 59 61 81 arba el. p. [email protected]
Vieta: Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys

Visa programa: (spausti čia).

BIRŽŲ KRAŠTO MUZIEJUS „SĖLA“

Biržai po žeme: krosnis, senesnė už pilį!
Vilniaus puodžių cecho vadovas Dainius Strazdas ir archeologas Karolis Duderis pristatys Biržuose rastą unikalų radinį – XV–XVI a. šildymo krosnį. Lankytojų lauks atviri muziejaus archeologijos fondai, metalo restauratorė demonstruos restauravimo procesą, veiks keramikos kūrybinės dirbtuvės.
11-16 val. metalo restauratorė demonstruos restauravimo procesą, veiks keramikos kūrybinės dirbtuvės.
13 val. XV–XVI a. šildymo krosnies pristatymas.

Data ir laikas: birželio 18 d. 11–16 val.
Vieta: J. Radvilos g. 3, Biržai

Visa programa: (spausti čia).

KUPIŠKIO ETNOGRAFIJOS MUZIEJUS

Edukacinis užsiėmimas „Archeologijos lobynas“
Užsiėmimas skirtas 5–12 klasių mokiniams ir suaugusiesiems, besidomintiems archeologijos tyrinėjimų specifika. Dalyviai galės tapti tikrais archeologais ir ieškoti radinių, juos tyrinėti ir atrasti įdomių dalykų. Tai bus puiki proga susipažinti su Lietuvos priešistore ir muziejuje saugomais archeologijos artefaktais.

Data ir laikas: birželio 1–19 d.
Vieta: Gedimino g. 2, Kupiškis

Paroda „Kupiškio krašto piliakalniai“
Paroda eksponuojama Kupiškio etnografijos muziejaus edukacijų klasėje.

Data ir laikas: birželio 1–30 d.
Vieta: Gedimino g. 2, Kupiškis

Virtualioji paroda „Kupiškio krašto piliakalniai“
Paroda eksponuojama www.etnografijosmuziejus.lt
Data ir laikas: nuo birželio 19 d.

Turistinis-orientacinis konkursas „Surask Kupiškio rajone pasislėpusius piliakalnius“
Lankytojai pagal sudarytą turistinį maršrutą savarankiškai aplanko bent tris Kupiškio rajone esančius piliakalnius. Prie jų nusifotografuoja ir pateikia vieną faktą apie tą objektą. Fotografijas ir surinktus faktus atsiunčia Kupiškio etnografijos muziejui.

Data ir laikas: birželio 1–17 d.
Vieta: Gedimino g. 2, Kupiškis

Europos archeologijos dienų Kupiškio etnografijos muziejuje baigiamasis renginys
Turistinio-orientacinio konkurso vertinimas, rezultatų paskelbimas, aptarimas ir apdovanojimai. Parodos „Kupiškio krašto piliakalniai“ apibendrinimas.

Data ir laikas: birželio 17 d. 16 val.
Vieta: Gedimino g. 2, Kupiškis

Visa programa: (spausti čia).

ROKIŠKIO KRAŠTO MUZIEJUS

Edukacinės dirbtuvės „Senosios dvarvietės paslaptys“
Šiais metais Rokiškio krašto muziejus mini senosios Rokiškio dvarvietės archeologinių tyrimų dešimtmetį. Šia proga kviečiame susipažinti su Rokiškio krašto muziejaus fonduose saugomais archeologinių tyrimų metu rastais ir dar niekada nerodytais archeologiniais radiniais, taip pat patiems pasigaminti tyrimų metu rastų koklių kopijas.

Data ir laikas: birželio 17 d. 10 ir 13 val.
Vieta: Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis

Visa programa: (spausti čia).

ŠAKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Edukacija-susitikimas „Kasinėjimai Kudirkos Naumiestyje ir archeologo profesija“
Kviečiame į Europos archeologijos dienas Vinco Kudirkos muziejuje. Archeologo profesijos įdomybes ir pastarųjų metų archeologinius kasinėjimus Kudirkos Naumiestyje pristatys archeologas Augustinas Bernotas.

Data ir laikas: birželio 20 d. 11 val.
Vieta: Vinco Kudirkos muziejus, V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.

Visa programa: (spausti čia).

ALYTAUS KRAŠTOTYROS MUZIEJUS

Konferencija „Apie archeologijos paveldą suprantamai ir patraukliai“
Konferencijos metu bus pristatomi trys pranešimai:
dr. Margarita Janušonienė. „Alytaus miesto piliakalnių tyrimai 1990–2020 m.“;
Artūras Balčiūnas (Alytaus kraštotyros muziejus). „Archeologinis radinys: originalas ir rekonstrukcija muziejinėje praktikoje“;
Tomas Kukauskas (Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus). „Marijampolės krašto muziejaus archeologijos rinkinys“.
Po konferencijos numatoma diskusija su konferencijos dalyviais ir vietos bendruomene apie archeologinio paveldo apsaugos aktualizavimą ir reikšmę vietovių identitetui. Moderatorė M. Janušonienė.

Data ir laikas: birželio 17 d. 13–16 val.
Vieta: Savanorių g. 6, Alytus

Visa programa: (spausti čia).

KAUNO TAIKOMOSIOS DAILĖS MOKYKLOS ALYTAUS FILIALAS

Paskaita-edukacija „Išsaugotas palikimas. Juodoji keramika“
Užsiėmimo metu bus pristatomas archajiškas amatas – pats seniausias molio degimo būdas.

Data ir laikas: birželio 17 d. 14 val.
Vieta: Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialas, S. Dariaus ir S. Girėno g. 27, Alytus

Visa programa: (spausti čia).

ŽEMAITIJOS TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS

Archeologijos diena Telšiuose
Orientacinis žaidimas – sekretų paieškos prie seniausių Telšių miesto pastatų. Kiekvienas dalyvis gaus koordinates, kuriomis pasinaudojęs turės rasti paslėptus sekretus. Gyvai ir virtualiai vyks paskaita „Juodoji ir baltoji archeologija“.

Data ir laikas: birželio 17 d.
Vieta: Telšių senamiestis, Telšių rajono sav., Telšių miesto sen., Telšių m.

Visa programa: (spausti čia).

RIETAVO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

Fotografijos paroda „Žemaičių krašto antropologinio kultūros lauko fotofiksacija“
Antropologija sietina su etnografija, etnologija, archeologija, istorija ir kitomis mokslo šakomis. Lietuvoje vienas pirmųjų antropologinių tyrimų ėmėsi Povilas Višinskis, dirbęs daugiausia Žemaitijoje, taip pat ir Medingėnuose, Plungėje. Jis nufotografavo 106 žmones, padarė 170 nuotraukų. Kitas ryškus fotografas Balys Buračas, laikytinas kultūrinio lauko tyrėju, jo temų ratas universalus: kasdienė kaimo buitis, mažoji architektūra, dailės dirbiniai, piliakalniai, žmonės. Išliko 11 000 jo darytų negatyvų ir pozityvų su tiksliomis metrikomis. 2007 m. Plungės viešoji biblioteka vykdė tarptautinį projektą „Veidai ir vaizdai: Žmogus ir jo aplinka (antropologinis menininko žvilgsnis)“, kuriame dalyvavo ir būsimo fotoklubo „Žybt“ nariai. 2020 m. fotoklubas vykdė projektą „Žemaičio kodas fotografijoje“. Nuotraukos eksponuotos Seime, Žemaitijos nacionaliniame parke, virtualioje erdvėje. 2021 m. projektas – ankstesnių projektų tęsinys, apimantis daug platesnį temų ratą. Pasirinktas tradicinės bendruomenės lauko tyrimas. Fotografai pavieniui arba grupėmis rengia tiriamąsias išvykas po Plungės kraštą, užklysdami ir į besiribojančias vietoves. Fotografuoja kraštovaizdį, paveldo objektus, miestelius, žmones, buitį, pastatus, darbus, meno dirbinius, būdingas šventes, religines apeigas, šeimas, kapinaites, gamtos objektus ir pan. Fiksuojami objektai kruopščiai aprašomi, užrašomi žmonių pasakojimai. Fotografuojami kuo autentiškesni tam kraštui objektai, kuriems gali grėsti sunykimas.

Data ir laikas: balandžio 12-birželio 19 d.
Vieta: Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia, Laisvės a. 2, Rietavas

Visa programa: (spausti čia).

UTENOS KRAŠTOTYROS MUZIEJUS

Archeologijos diena Utenos kraštotyros muziejuje
Archeologijos diena Utenos kraštotyros muziejuje rengiama pirmą kartą. Lankytojai bus supažindinami su įdomiais ir retais radiniais, esančiais muziejaus archeologijos ekspozicijoje. Seniausi iš jų datuojami III tūkstantmečio pr. Kr. pabaiga, o naujausi – XVII a. pabaiga. Bus pasakojama apie jų radimo aplinkybes, kilmę ir mokslinę vertę.

Data ir laikas: birželio 17 d. 10–17 val.
Vieta: Utenio a. 3, Utena

Visa prgorama: (spausti čia).

ASVEJOS REGIONINIO PARKO DIREKCIJA

Dubingių piliavietė – ar visos paslaptys jau atskleistos?
Minint Europos archeologijos dieną, Dubingių piliavietėje Radvilų rūmų liekanų ekspozicijoje vyks įdomūs pokalbiai ir diskusijos, kurių metu archeologai prof. Albinas Kuncevičius ir Ramūnas Šmigelskas papasakos apie Dubingių piliavietės archeologinių tyrimų rezultatus, pristatys įdomiausius radinius ir jų istorijos. Renginį organizuoja Asvejos regioninio parko direkcija ir Lietuvos etnokosmologijos muziejus.

Data ir laikas: birželio 17 d. 17 val.
Vieta: Radvilų rūmų liekanų ekspozicija Dubingių piliavietėje, Radvilų g. 11, Dubingiai, Molėtų r.

Daugiau informacijos: (spausti čia).

Asvejos ežeras – dar viena paslaptis ir atradimas archeologams
Dubingių piliavietė garsi įvairiais archeologiniais atradimais, tačiau ar ilgiausias Lietuvos ežeras – Asveja – gali nustebinti? Drąsiai galima tarti taip! Lietuvoje (ir ne tik) vyksta įvairūs archeologiniai tyrinėjimai, kuriuos vykdo povandeniniai archeologai. Asvejos ežero dugnas stebina įdomiais atradimais, apie kuriuos pasakos šios srities specialistai.

Minint Europos archeologijos dieną, Asvejos regioninio parko lankytojų centre dr. Elena Pranckėnaitė (Klaipėdos universitetas) skaitys pranešimą „Naujausi povandeniniai archeologiniai tyrimai Asvejos ežere ir kituose Rytų Lietuvos vandens telkiniuose“. Renginio metu archeologė pristatys naujausius povandeninės archeologijos atradimus Asvejos ežere, kurie paminėti ir pasaulinėje žiniasklaidoje.

Po pranešimo vyks edukaciniai užsiėmimai vaikams ir šeimoms, kurių metu bus galima susipažinti su įvairiais archeologiniais tyrimų metodais ir archeologo darbu. Edukacijas ves archeologė Ieva Masiulienė (Klaipėdos universitetas, Lietuvos archeologijos draugija).

Data ir laikas: birželio 18 d. 11 val.

Vieta: Asvejos regioninio parko lankytojų centras, Radvilų g. 1, Dubingiai, Molėtų r.

Daugiau informacijos: (spausti čia).

MOLĖTŲ KRAŠTO MUZIEJUS

Molėtų krašto muziejaus archeologijos rinkiniai
Muziejaus archeologinių rinkinių ekspozicijos pristatymas visuomenei.
Luokesų polinės gyvenvietės edukacinis pristatymas.

Data ir laikas: birželio 17 d. 14 val.
Vieta: Inturkės g. 4, Molėtai

Visa programa: (spausti čia).

Europos archeologijos dienų organizatorius Lietuvoje: Lietuvos nacionalinis muziejus.

Partneriai: Lietuvos archeologijos draugija, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.