Europos archeologijos dienos Lietuvos nacionaliniame muziejuje 2022

  • 06 17, 06 18, 06 19
  • Muziejaus darbo metu
  • Arsenalo g. 3
  • Renginys
  • Nemokamai

Birželio 17–19 d. Lietuvoje vyks Europos archeologijos dienos. Prie prancūzų tarptautinės iniciatyvos šiemet prisijungs daugiau nei 20 dalyvių dešimtyje šalies apskričių. Oficialus šių dienų organizatorius Lietuvos nacionalinis muziejus pasiūlys gausiausią renginių programą.

Visi renginiai yra nemokami ir vyks vidiniame Senojo arsenalo kiemelyje bei šalia esančioje archeologijos ekspozicijoje (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Lietuvos nacionalinio muziejaus programa:

Senasis arsenalas – išskirtinis Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, pristatantis Lietuvos archeologijos istoriją nuo pat akmens amžiaus laikų iki valstybės susidarymo. Ekspoziciją papildo archeologei dr. Rimutei Rimantienei dedikuota taktilinė paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“, kurioje lankytojai turi išskirtinę galimybę palytėti įspūdingiausių archeologinių eksponatų kopijas ir paklausyti praeities gyventojų pasakojimų. O šių metų Archeologijos dienų svarbiausiu akcentu tampa atgimęs vienos karingiausių baltų genčių XII a. kalavijas, kuris, kaip spėjama, priklausė elitiniam kuršių kariui.

Kada? Birželio 17 d. nuo 10 iki 22 val.
Birželio 18 ir 19 d. nuo 10 iki 18 val.

Ką reiškia pagaminti viduramžių kalaviją XXI amžiuje? Kokių medžiagų tam reikia? Iš kokio metalo kalti kalavijo šerdį, o kokį pasirinkti ašmenims? Nuo birželio 17 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje pradeda veikti vieno eksponato paroda „Kuršio kalavijas: atgimęs baltų genties ginklas“, kurioje pristatomas, kaip spėjama, elitiniam kuršių kariui priklausęs XII amžiaus kalavijas. Lankytojai galės patys patirti, ką reiškia tokį ginklą laikyti savo rankose.

Kur? Senajame arsenale, Arsenalo g. 3
Kada? Birželio 17 d. nuo 10 iki 22 val.
Birželio 18 ir 19 d. nuo 10 iki 18 val.
Kas dar? Europos archeologijos dienų metu paroda lankoma nemokamai.

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia susitikti archeologijos ekspozicijoje vyksiančiose nemokamose ekskursijose. 12 tūkstančių metų istorinėje kelionėje pasivaikščiosite po medžiotojų-rankiotojų ir baltų laikus menančią ekspoziciją. Turėsite galimybę ne tik susipažinti su kasdieniu žmonių gyvenimu, menu bei tikėjimu, bet ir įsijausti į pirmykščio žmogaus gyvenimą liesdami eksponatų kopijas.

Kur? Senajame arsenale, Arsenalo g. 3

Kada? Birželio 18 d. 14 val., birželio 19 d. 13 val. ir 15 val.

Būtina išankstinė registracija, nes žmonių skaičius grupėje ribotas. Spauskite norėdami užsiregistruoti: registracija.

Kviečiame mažuosius smalsuolius į archeologinius tyrimus! Kartu su muziejaus archeologais turėsite galimybę „paragauti“ archeologo „duonos“ ir patirti tikrą atradimo džiaugsmą archeologinėje smėlio dėžėje.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.

Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3.

Atvykę į Senojo arsenalo vidinį kiemelį jaunieji lankytojai kviečiami atrasti baltiškąją spintą. Turėsite galimybę pasijusti tikrais praeities gyventojais ir pasimatuoti muziejaus audėjų pagamintus senovinius apdarus, pasipuošti geležies amžiaus laikų papuošalų kopijomis.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.
Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3.

Akmens amžiaus žmonės buvo ne prastesni menininkai nei mes. Ant uolų išpaišyti nuostabūs gyvūnai ir išskirtinai kruopščiai pagaminti moliniai, mediniai ir kauliniai dirbiniai iki šiol žavi mokslininkus. Senojo arsenalo kiemelyje turėsite progą susipažinti su istorine keramika ir jos puošyba bei patys išbandyti šį nelengvą užsiėmimą.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.

Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3.

Senojo arsenalo kiemelyje smalsiausių lankytojų lauks ir rekonstruktoriai – kalvystės meistras Tomas Vosylius ir tautinio paveldo produktų – peilių – gamintojas Vykintas Motuza. Lankytojai iš arčiau galės susipažinti su kalvystės amatu, įvairiomis ginklakalystės technologijomis, naudotomis medžiagomis bei įrankiais, taip pat kalavijo makštų gamyba, apžiūrėti X–XI a. kuršių kovos peilių kopijas.

Kada? Birželio 18 d. 12–17 val.

Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3.

Ar kada smalsavote, kas gi nutinka su archeologiniais radiniais, kai jie patenka į muziejų? Savo darbo paslaptis pasirengę atskleisti muziejaus restauratoriai, kurie jums papasakos, kokie archeologiniai radiniai patenka į jų rankas ir kokį kelią jiems tenka nukeliauti, kol atsiduria muziejaus saugyklų lentynose.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.

Kur? Senojo arsenalo ekspozicijoje, Arsenalo g. 3.

Kviečiame pažadinti savo vidinį atradėją – iš arti patirti archeologo atradimo džiaugsmą ir savo rankomis prisiliesti prie radinių valymo technologijų lauko sąlygomis. O smalsesni lankytojai galės susipažinti su restauratorių atradimais ir sužinoti, kaip neaiškių formų, medžiagų ir paskirties radiniai atgauna savo tikrąjį vaizdą.

Kada? Birželio 18 ir 19 d. 12–17 val.

Kur? Vidiniame Senojo arsenalo kieme, Arsenalo g. 3.

To dar nebuvo! Istorijų namuose apsigyveno Egipto gyvūnai! Ir ne bet kokie, o laimę nešantis skarabėjas ir Nilo karalius krokodilas. Ar žinai, kad senovės egiptiečiai juos garbino ir saugojo? Kodėl savo dievams suteikdavo gyvūnų bruožų? Surask pasislėpusius Juodosios žemės gyventojus ir išgirsk jų pasakojimus!

Kada? Birželio 18 d. 12 val.

Kur? Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3

Būtina išankstinė registracija, nes žmonių skaičius grupėje ribotas. Spauskite norėdami užsiregistruoti: registracija.

Lietuvos nacionalinis muziejus po daugiau nei 10 metų trukusių restauravimo darbų į dienos šviesą iškėlė unikalius archeologinius radinius iš 2005 m. netikėtai atrasto ir Vilniaus miesto istorijos pamatus supurčiusio Vilniaus Bokšto gatvės kapinyno. Ekskursijos metu lankytojai galės pamatyti daugiau nei šimtą sidabrinių, žalvarinių ir paauksuotų papuošalų, kurie priklausė pirmiesiems tuomet dar pagoniško krašto krikščionims.

Kur? Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, Bokšto g. 20

Kada? Birželio 18 d. 13 val.

Būtina išankstinė registracija, nes žmonių skaičius grupėje ribotas:

Visa programa PDF formatu: Europos archeologijos dienų programa 2022
Programos nuoroda muziejaus puslapyje: (spausti čia).