Atsinaujinę Signatarų namai kviečia švęsti laisvę

2023 02 08

Modernios valstybės simbolis – Signatarų namai – Vasario 16-ąją pasitinka atsinaujinę ir skelbia Laisvės mėnesį, kuris tęsis iki kovo 11 dienos. Ta proga vasario 8 d. surengta spaudos konferencija, kurioje žodį tarė Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė papasakojo, kodėl buvo nuspręsta renovuoti Signatarų namų fasadą, apie unikalios restauracijos iššūkius pasakojo architektūrinės dalies atnaujinimo priežiūrą vykdžiusi architektė Daina Ferguson ir restauratorė Ramunė Balandžiūnienė. Kartu visuomenei buvo pristatytas Signatarų namų pirmąkart rengiamas Laisvės mėnuo, perteikiantis laisvos valstybės idėją ir jungiantis netolimą praeitį su dabartimi – be Vasario 16-osios akto, pasirašyto 1918 m., nebūtų ir kovo 11 d. švenčiamo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Restauruotas fasadas

Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys, sveikindamasis su spaudos konferencijos svečiais ir žiniasklaida, sakė: „Šis atsinaujinimas Vasario 16-osios išvakarėse mums simboliškai primena ir mūsų nepriklausomybės pradžią. Ypač dabar, kai jau metus už savo valstybingumą kovoja Ukraina, mums irgi verta atsiminti, kad Lietuvai valstybingumo niekas nepadovanojo. Jį reikėjo išsikovoti. Išsikovoti labai neramiais laikais, kai visas taisykles bandė diktuoti didieji žaidėjai. Net apie patį Vasario 16-ąją pasirašytą Nepriklausomybės aktą visuomenė sužinojo gerokai vėliau. Tai irgi liudija, kokie sudėtingi tuo metu vyko procesai ir kad tas valstybingumas nebuvo tiesiog patogiai ant stalo padėtas dalykas, kurį reikėjo tik pasiimti.“

„Jau kone dešimtmetį Lietuvos nacionalinis muziejus po Vasario 16-osios minėjimų sulaukdavo priekaištų dėl prastos Signatarų namų fasado būklės, fasado, ne itin reprezentuojančio laisvės ir valstybingumo idėjas. Dabar restauruotas fasadas – pirmasis didelio projekto, kuris buvo parengtas 2017-aisiais, etapas. Labai svarbu, kad restauravimas vyko remiantis istorinėmis medžiagomis. Natūralūs dažai, kuriais buvo dažytas fasadas, puošybos elementai vėl tapo gyvi laike“, – akcentavo LNM vadovė dr. Rūta Kačkutė.

2017 metais UAB „Senojo miesto architektai“ parengė Signatarų namų rekonstravimo projektą. Projekto vadovė – Daina Ferguson. Lietuvos nacionalinis muziejus įgyvendino šio projekto pirmąjį etapą – pagrindinio fasado restauravimo darbus.

Restauratorė Ramunė Balandžiūnienė pasakojo, kad visi fasado dekoro elementai buvo labai smarkiai pažeisti, padengti daugybe užtrynimo ir dažų sluoksnių, tad, pašalinus netinkamas medžiagas, vaizdas pasirodė daug blogesnis, nei atrodė iš pirmo žvilgsnio.

„Atsivėrė visi plyšiai, skilimai ir įtrūkimai, neišlikę dekoro fragmentai, elementai. Įdomu tai, kad, pašalinę visus viršutinius antsluoksnius, aptikome ir įdomių dalykų: antro aukšto balkonėlio du piliastrų kapitelius, kurie, akivaizdu, formuoti iš kitos medžiagos. Mes juos atidengėme, nuvalėme paviršių, išgryninome formą ir kartu pašalinome restauracines medžiagas, kurios vietomis darkė pirminę formą“, – pasakojo R. Balandžiūnienė.

„Su architekte Daina Ferguson ir užsakovu, taip pat pasitarus su Restauravimo taryba, bendru sutarimu nuspręsta kapitelių neuždažyti, tik impregnuoti natūraliomis organinėmis medžiagomis. Svarbu ir tai, kad dažai gaminti specialiai tonuojant koloristo dirbtuvėse mineraliniais pigmentais. Taigi kiekviena spalva yra pritaikyta, spalvos ne gamyklinės, ne iš katalogo“, – įdomiomis detalėmis dalijosi restauratorė.
Galiausiai, pašalinus visus antsluoksnius, slėpusius dekoro linijas, briaunas, išryškėjo visa fasado dekoro elementų grafika. Pasirodė, kad fasadas yra labai išraiškingas, „palieknėjo“ ir skulptūrinis dekoras, nes teko nuimti nemažus nereikalingus sluoksnius ir atkurti autentiškas formas.

Laisvės mėnuo – kvietimas švęsti laisvę ir ja dalintis

Atsinaujino ne tik Signatarų namų išorė. Signatarų namai, reprezentuojantys Lietuvos valstybės laisvės idėją, nuo vasario 11 d. iki kovo 12 d. kviečia į parodas, edukacijas, ekskursijas, įtraukiančias į laisvės raiškos terpę, kurioje jungiasi istorinė praeitis ir dabarties aktualijos, kurioje susitinka istorija ir menas.

Anot LNM vadovės dr. Rūtos Kačkutės, muziejus, pasitelkdamas visuomenei aktualias ir patrauklias istorijos pasakojimo formas, siūlo švęsti ne tik proginę Vasario 16-osios dieną, bet ir visą Laisvės mėnesį. „Dabar, karo Ukrainoje ir kitų įvykių kontekste, laisvės ir jos siekio klausimai kaip niekada aktualūs. Turime suvokti, kad ne tik vyresnė visuomenės dalis, bet ir jaunimas į įvykius reaguoja jautriai, kelia klausimus apie nepriklausomybę, jos išsaugojimo kainą, todėl neatsitiktinai Laisvės mėnesio programoje numatyta nemažai edukacijų ir užsiėmimų, skatinančių kūrybiškai pažvelgti į laisvės idėją, būtent jiems“, – pabrėžė vadovė, pastebėdama, jog Laisvės mėnuo atspindi muziejaus strategiją, kurios viena iš pagrindinių krypčių – atvira vieta įvairioms visuomenės grupėms, dialogui ir novatoriškoms įžvalgoms.

Vasario 16 d. 14 val. Signatarų namai tradiciškai kvies išklausyti pirmojo nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos faktinio vadovo prof. Vytauto Landsbergio sveikinimą iš balkono, sveikinimas tiesiogiai bus transliuojamas ir per LRT. Vasario 17-ąją, Nacionalinę emancipacijos dieną, iš šio balkono taip pat nuskambės sveikinimo kalba, po kurios Signatarų namai pakvies į menininkės Miglės Anušauskaitės komiksų parodos „Signatarės pirmame plane“ atidarymą. Vasario 18 d. istoriniu tapęs Signatarų namų balkonas pirmą kartą atveriamas visuomenei. Šiuo žingsniu simboliškai kviečiama visus Lietuvos žmones – valstybės kūrėjus – ir svečius tapti laisvos Lietuvos liudytojais.

Laisvės mėnesį Signatarų namuose klausantis istorinių pasakojimų vyks kūrybinės fotosesijos vaikams, o jaunimui ir suaugusiems lankytojams nuolatinės ekspozicijos labirintuose bus siūloma kartu su muziejaus gidais paieškoti gerai žinomų ar visai pamirštų asmenybių, kurios galėjo, o gal ir turėjo, būti įtrauktos į Lietuvos Tarybą, Vasario 16-ąją pasirašiusią Lietuvos valstybės atkūrimo aktą. Vasario 23 d. 12 val. Signatarų namų renginių salėje bus pristatoma knyga „Signatarų genealogijos. 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“. Jos sutiktuvėse dalyvaus knygos sumanytoja ir jos leidybos iniciatorė, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos vadovė Kristina Giedraitienė ir įvadinių tekstų autoriai: Vytauto Didžiojo universiteto prof. Liudas Mažylis ir Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkas dr. Valdas Selenis. Artėjant Kovo 11-ajai Signatarų namų galerijoje vyks ekskursijos su gidu po interaktyvią parodą „Laisvės siekis kaip žaidimas-įvykis“, kurioje lankytojai bus kviečiami pažinti svarbiausius Lietuvos visuomenės ir meno pasaulio laisvės siekių bruožus: drąsą, bendruomeniškumą, atvirumą, vaizduotės bei žodžio galią.

„Šiais iššūkių laikais mes turime puoselėti istorinę atmintį, laisvę reikia nuolat permąstyti ir liudyti. Kiekvienas prisideda prie valstybės laisvės įtvirtinimo. Kai esi laisvas – gali padėti tiems, kas šiuo metu kovoja už laisvę. Švenčia ne tik Signatarų namai, bet ir visas Lietuvos nacionalinis muziejus, kurio padaliniai pasiūlys plačią ir labai įvairią renginių programą. Taigi bandome įkvėpti savo pavyzdžiu ir kviečiame dialogui kiekvieną ir visus“, – kalbėjo R. Kačkutė.

Signatarų namų Laisvės mėnesio renginiai prasideda jau vasario 11 dieną. LNM kvies Signatarų namus vasario 16–17 dienomis lankyti nemokamai, o kiti padaliniai Vasario 16-osios proga taikys šventines kainas. Su visa programa galima susipažinti www.lnm.lt skiltyje Parodos ir renginiai: spausti čia.

Fot. Silvestras Samsonas, LNM

Laisves Menuo Signataru Namai 10 Scaled