Sugrįžta vilniečių pamėgta alternatyvios kultūros erdvė Buvusioje areštinėje
2024 04 23
Šią savaitę antram sezonui sugrįžta didelio susidomėjimo sulaukusi Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Spąstai su centriniu šildymu“. Atnaujinta ir papildyta paroda, kurią praėjusiais metais Buvusioje areštinėje aplankė beveik 10 tūkst. lankytojų, pasakoja apie gyvenimą Lietuvoje 1965–1993 metais: kasdienius paprastų žmonių bandymus išgyventi, mąstyti, bendrauti, užsiimti įvairiopa gyvenimo formų kūryba, nepaisant buitį ir būtį kausčiusio sąstingio. Pavasariui įsibėgėjus lankytojų lauks ir vidinis kiemelis, į kurį sugrįš neformaliai kultūrai atstovaujanti „Utopija“.
Parodos kuratorių kolektyvas – menotyrininkas Ernestas Parulskis, istorikai doc. dr. Aurimas Švedas ir dr. Valdemaras Klumbys, literatūrologė prof. dr. Dalia Satkauskytė – atskleisti Lietuvos sovietmečio istoriją parodoje pasirinko per kasdienybės prizmę. Po Buvusios areštinės kameras vaikščiojančius lankytojus pasitiks skirtingi teminiai pasakojimai apie sovietinę realybę kūrusius mechanizmus, ideologiją ir ritualus, ekonomiką ir darbą, uždarbį ir nepriteklių, stygių ir madą, istorijos virsmą propaganda, melą ir valingą užmarštį.
Parodą aplankiusieji pernai šiemet atras naują teminį pasakojimą „Gastronomas“ su įtraukiančia patirtine prekystalio instaliacija ir pasakojimu apie kavą sovietmečiu. Ekspoziciją papildys ir Miglės Anušauskaitės sukurtas komiksas apie apsipirkimą sovietiniame gastronome.
„Sovietmečiu gastronomai atliko daugybę funkcijų, bet pati akivaizdžiausia iš jų, maisto produktų pardavimas, nebuvo pati svarbiausia. Pirmoje gastronomo funkcijų reitingo vietoje atsirastų pirkėjo viltis atrasti parduotuvėje kokio nors rečiau matomo maisto. Ir tai būdavo logika paremta viltis, nes gastronomus, ypač didžiausius, centralizuotas tiekimas produktais aprūpindavo dosniau už įprastas parduotuves“, – pasakoja E. Parulskis. Ir priduria, kad, atėjimo lūkesčiams pasiteisinus, tekdavo pasinaudoti kitomis gastronomo teikiamomis funkcijomis, pavyzdžiui, mokytis socialinių įgūdžių, eilių logistikos planavimo ir kantrybės: „Statistika teigia, kad sovietinėse eilėse paprastas žmogus praleisdavo ketvirtį laisvalaikio.“
Iki rudens lankytojai bus kviečiami ir į parodos lydimuosius renginius: režisierės Aistės Stonytės dokumentinio filmo „Mamutų medžioklė“ peržiūrą, menininkių Eglės Grėbliauskaitės ir Agnės Gintalaitės diskusiją, kodėl visuomenėje vengiama įvairiapusės informacijos ir siekiama binarinių opozicijų, tokių kaip „geras“ ir „blogas“, Vilniaus universiteto doktorantės Ignės Rasickaitės paskaitą apie psichologiją sovietmečiu, ekskursijas parodoje su kuratoriumi Ernestu Parulskiu.
Įsibėgėjus šiltajam sezonui į Buvusią areštinę sugrįš ir vilniečių jau pamėgta „Utopija“. Autentiškuose ir savitą charakterį turinčiuose Buvusios areštinės kiemeliuose jau antrą sezoną įsikurs alternatyvaus meno ir muzikos centras „Utopija“, užpildantis miesto kultūrinį gyvenimą nestandartiniais koncertais, mados turgeliais ir menininkų susibūrimais.
Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ atidaroma balandžio 24 dieną 18 val. Buvusioje areštinėje, T. Kosciuškos g. 1, Vilniuje, ir veiks iki spalio pabaigos. Atidarymo dieną nuo 18 val. visi norintys bus kviečiami praleisti laiką klausantis didžėjaus Mario Moretti pasirodymo ir skanaujant kompoto, taip pat nemokamai apžiūrėti parodą.