Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ (atnaujinta ir papildyta)

Gyvenimas Lietuvoje 1965–1993 metais

  • 2024 04 24 – 2024 10 27
  • Muziejaus darbo metu
  • T. Kosciuškos g. 1
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Pirkti bilietą

Didelio dėmesio sulaukusi paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ antram sezonui sugrįžta atsinaujinusi ir pasipildžiusi. 

Paroda apima 1965–1993 metų laikotarpį. XX a. 7 dešimtmečio viduryje Sovietų Sąjungos vadovu tapus Leonidui Brežnevui, prasidėjo santykinės (!) ramybės vidaus ir užsienio politikos srityse tarpsnis, netrukus virtęs vadinamuoju „brežneviniu sąstingiu“. Paroda pasakoja apie paprastų žmonių kasdienius bandymus išgyventi, mąstyti, bendrauti, užsiimti įvairiopa gyvenimo formų kūryba, nepaisant visur išplitusių būties ir buities pelėsių.

Tai laikotarpis, kai nelaisvoje visuomenėje žmonėms teko išmokti įvairių (iš)gyvenimo strategijų ir taktikų atsargiai judant po egzistencinių spąstų teritoriją bei jų perimetru. Šioje epochoje iš vidutinio statistinio homo sovieticus buvo reikalaujama ne tikėjimo marksizmo-leninizmo postulatais, o ritualinio įsipareigojimo ideologinėms dogmoms, kartu paliekant galimybę kasdienėje būtyje gyventi už-ideologinį gyvenimą ir rūpintis skurdžia buitimi.

Sovietinė epocha de jure baigėsi 1990 metų kovo 11 dieną, tačiau okupacijos de facto finalinio etapo baigtį galima fiksuoti 1993 metų rugpjūčio 31 dieną 23 val. 45 min., kuomet Lietuvą paliko paskutiniai čia dislokuotos Rusijos kariuomenės junginiai. O kada sovietiniuose spąstuose vykdytas eksperimentas baigėsi politikos, ekonomikos, kultūros, kasdienybės, mentaliteto ir kitose srityse? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad sovietmetis virto svetima šalimi, kuri dažnam jos tyrinėtojui jau atsiveria ne kaip sava, bet esmiškai kitokia, todėl stebinanti, gluminanti, šiurpinanti, o kartais ir kelianti juoką realybė, kurios reliktams tinkamiausia vieta – muziejuje. Tačiau pastarųjų metų įvykiai verčia rimtai svarstyti klausimą: ar homo sovieticus iš tiesų virto praeitimi?

Atsakymo į šį ir daugelį kitų klausimų kviečiame ieškoti ir vėl vaikštant po Buvusios areštinės kameras, kurių kiekvienoje pasakojama apie sovietinę realybę kūrusius mechanizmus, ideologiją ir ritualus, ekonomiką ir darbą, uždarbį ir nepriteklių, stygių ir madą, istorijos virsmą propaganda, melą ir valingą užmarštį.

Parodą jau aplankę pernai šiemet atras naują teminį pasakojimą „Gastronomas“ su įtraukiančia patirtine prekystalio instaliacija, o ekspoziciją papildys Miglės Anušauskaitės sukurtas komiksas apie apsipirkimą sovietiniame gastronome ir pasakojimas apie kavą sovietmečiu.

Parodos kuratoriai: dr. Valdemaras Klumbys, Ernestas Parulskis, prof. dr. Dalia Satkauskytė, doc. dr. Aurimas Švedas

Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ veiks nuo 2024 metų balandžio 24 iki spalio 27 dienos Buvusioje areštinėje, T. Kosciuškos g. 1, Vilniuje. Darbo laikas: antradienį, ketvirtadienį, penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį 12–18 val., trečiadienį 12–20 val.

Ekskursijos parodoje: spausti čia

Pirkti bilietą: spausti čia

Parodos rėmėjai ir partneriai
Parodos kūrybinė grupė