Signatarų namai kviečia Lietuvos žmones ir Vilniaus svečius švęsti Laisvės mėnesį
2024 02 13
Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Signatarų namai Vasario 16-ąją pasitinka su įvairaus amžiaus lankytojams skirta jau tradiciniu tampančio Laisvės mėnesio programa, suplanuota iki kovo mėnesio pabaigos. Šiais metais gausu renginių ir veiklų, kviečiančių iš naujo apmąstyti istorijos vingius, kūrybiškai pažvelgti į laisvės idėją. Vasario 16 ir 17 d. Signatarų namus bus galima aplankyti nemokamai. Visiems atvirame istoriniame balkone bus minima ir jau oficialiai įteisinta Nacionalinė emancipacijos diena.
Pernai Lietuvos nacionalinio muziejaus inicijuoto Laisvės mėnesio programa, kvietusi vilniečius ir miesto svečius švęsti laisvę kartu, sulaukė didelio susidomėjimo. Gausiai lankytasi ir visuomenei atvertame istoriniame Signatarų namų balkone. Šiemet šis Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, pasitelkdamas aktualias ir patrauklias istorijos pasakojimo formas, kviečia įvairaus amžiaus lankytojus aktyviai įsitraukti į diskusijas ir įvairias veiklas, kurių programa suplanuota nuo vasario 16 iki kovo 26 d.
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją 14 val. iš Signatarų namų balkono tradiciškai į tautą kreipsis pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis. Kaip ir kasmet šį renginį tiesiogiai transliuos LRT televizija (su vertimu į gestų kalbą) ir LRT radijas.
Vasario 17-ąją 12 val. iš Signatarų namų balkono nuskambės sveikinimas Nacionalinės emancipacijos dienos proga – ši diena nuo šių metų oficialiai įtvirtinta valstybei svarbių atmintinų dienų kalendoriuje. Šios reikšmingos mūsų valstybei datos ištakos siekia 1918 metus, kai, paskelbus nepriklausomybę, vasario 17 d. Kaune įvyko moterų protesto akcija, kurioje buvo išreikštas nepasitenkinimas, kad nė viena moteris nebuvo įtraukta į Lietuvos Tarybą, paskelbusią Nepriklausomybės deklaraciją.
„Džiaugiamės, kad skelbiamas Laisvės mėnuo – jungiantis Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją primena, kad valstybę kuriame mes visi kartu, o istorinis Signatarų namų balkonas – atviras visiems, kuriantiems ir puoselėjantiems Lietuvą“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė.
Laisvės mėnesį Signatarų namai pakvies į naujai parengtą muziejaus nuolatinę ekspoziciją reflektuojantį pasakojimą „Vasario 16-osios idėja“. Čia bus galima atrasti Vasario 16-osios ir Vasario 17-osios jungtį, pažinti to meto visuomenę, kurios nariai, nepaisydami socialinės padėties, profesijos, tautinės priklausomybės, lyties, politinių pažiūrų ir kitokių skirtumų, sudėtingomis XX a. pradžios sąlygomis drauge kūrė nepriklausomą valstybę.
Signatarų namų Laisvės mėnesio programoje ypatingas dėmesys skiriamas ir prieš 75-erius metus paskelbtai Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijai, kurios originalą galima pamatyti muziejaus ekspozicijoje. Šia proga muziejus siūlys išbandyti interaktyvią veiklą „Šriftas „Laisvė“, skirtą suaugusiesiems, kurios dalyviai galės pažvelgti į partizaninį karą kiek kitokiu nei įprasta žvilgsniu, pasinerti į laisvės kovotojų „virtuvę“, susipažinti su jų naudota algoritmų kombinacija užkoduojant žinutes ir iššifruoti šifrogramas.
Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji, gyvajai atminčiai svarbios datos, Laisvės mėnesio programoje susietos neatsitiktinai – tai puiki proga reflektuoti tautos ir valstybės laisvės idėją gilinantis į anuometinius istorinius kontekstus. Signatarų namų galerijoje rengiamas pokalbių su kūrėjais ir intelektualais ciklas „Laisvės siekis“ kvies pažvelgti į mūsų moderniąją istoriją per skirtingas kultūrinio, politinio, socialinio išsilaisvinimo formas.
Laisvės mėnesį numatytos ir įtraukiančios kūrybinės dirbtuvės jauniesiems lankytojams, svajojantiems tapti ateities Lietuvos kūrėjais. Taip pat vyks ekskursijos po netrukus duris užversiančią parodą „Laisvės siekis kaip žaidimas-įvykis“, kurioje laisvės idėja atsiskleidžia per Fluxus meną.
Laisvės mėnesio programa: spausti čia.
Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Signatarų namai – modernios Lietuvos valstybės simbolis, reprezentuojantis valstybės ir tautos laisvės idėją. Čia 1918 m. vasario 16 d. pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas – pamatinis modernios Lietuvos valstybės laisvės idėją įprasminantis dokumentas. Čia veikia muziejus, reflektuojantis modernios valstybės laisvės idėją, pristatantis jos ištakas ir šiuolaikines jos išraiškas.