Aukso žiedą dovanojo…
Paroda apie vestuvių tradicijas
-
2021 03 30–2021 10 10
-
Muziejaus darbo metu
-
V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
-
Paroda
-
Lankytojo bilietas
Vinco Kudirkos muziejus pristato naują parodą „Aukso žiedą dovanojo…“, kurią parengė kartu su vietos bendruomene. Paroda supažindina su Kudirkos Naumiestyje ir jo apylinkėse vyravusia vestuvių simbolika įvairiais laikotarpiais – tarpukariu, pokariu ir vėlyvuoju sovietmečiu.
Tarpukario esminis akcentas – kraičio skrynia, priklausanti naumiestiečių Gražinos ir Petro Žemaičių šeimai. Taip pat vestuvinės nuotraukos, kurios, kaip manoma, darytos tuo metu bene vienintelėje Naumiesčio apylinkėse veikusioje Abelio Smolenskio fotoateljė.
Pokario vestuvės – paprastos ir kuklios, nes pasikeitusi politinė situacija šalyje keitė ir tradicijas.
Parodoje eksponuojamas civilinės santuokos liudijimas byloja apie istorinių pervartų nulemtus pokyčius: iki tol bažnyčioje sudarytos santuokos yra perregistruojamos, o bažnytinės santuokos sudaromos nebent slaptai. Pokariu pastebima tendencija pamergėms puoštis tautiniais drabužiais – tautiniai kostiumai skolinami iš įvairių šokių kolektyvų, audžiami pačių merginų.
Vėlyvuoju sovietmečiu matome visai kitokias vestuves. Jos tapo iškilmingesnės, atsirado daug pramoginių elementų, o senųjų papročių simbolinė reikšmė menko. Šio laikotarpio eksponatų parodoje bene gausiausia – rodomos puošnios nuotakos bei pamergės suknelės, jaunikio kostiumas, piršlio juostos, vestuvinių žaidimų atributika ir kita.
Visi parodos eksponatai ir pasakojimai apie juos surinkti iš Kudirkos Naumiesčio ir jo apylinkių gyventojų. Jie skolino asmenines senelių, tėvų ar netgi savo pačių vestuvines fotografijas, drabužius ir kitus simbolinius, vestuvėse naudotus, daiktus, pasidalijo prisiminimais apie tradicijas.