XI Baltijos medalių trienalė: medalio menui Lietuvoje ir Lenkijoje – 500

  • 2021 10 27–2022 02 27
  • Muziejaus darbo metu
  • Arsenalo g. 1
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Lietuvos nacionaliniame muziejuje nuo 2021 m. spalio 27 d. iki 2022 m. vasario 27 d. veikia didžiausia tarptautinė medalio meno paroda Baltijos šalyse „XI Baltijos medalių trienalė“. Per pastaruosius trejus metus sukurti medaliai stebina ne tik savo stilistika, medžiagiškumu, bet ir tematika: medaliuose įamžintos istorinės asmenybės, atmintinos datos ir net šių dienų aktualijos – covid pandemija ir egzistenciniai apmąstymai.

Šiemet trienalėje pristatomi septyniasdešimties menininkų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos darbai. Tai ne tik lengvai atpažįstami, klasikine forma ir stilistika pasižymintys medaliai, sukurti kaip būdinga iš bronzos, žalvario ar sidabro, bet ir kiek neįprasti, konceptualūs medalio objektai, pagaminti iš plastiko, stiklo, komponuojant plieninę vielą ar panaudojant kelias skirtingas medžiagas.

„XI Baltijos medalių trienalė“ yra skirta pažymėti penkis šimtus metų gyvuojančiai medalio meno tradicijai Lietuvoje ir Lenkijoje, užgimusiai valdovo dvare Krokuvoje, kuomet Žygimantas Senasis 1520 m. užsakė sukurti medalį savo ką tik gimusiam sūnui, būsimam Lietuvos ir Lenkijos sosto įpėdiniui Žygimantui Augustui.

Parodos erdvė suskirstyta teminėmis sekcijomis – čia pristatomi menininkų darbai, pagal tai, kuriai šaliai jie atstovauja. Iš parodoje pristatomų eksponatų ryškėja, kad Lietuvos medalių kūrėjai daugiausiai seka klasikine tradicija, Latvijos medaliai išsiskiria vyraujančiu nedideliu formatu, o Lenkijos menininkams būdingas konceptualus požiūris, stilių įvairovė.

„XI Baltijos medalių trienalė“ ypatinga tuo, jog pirmą kartą ji rengiama ne galerijoje, o muziejuje.

Parodą papildo visuomenėje labiau žinomi Lietuvos monetų kalyklos ir „Monetų namų“ išleisti medaliai ir išsamus parodos katalogas anglų kalba – „XI Baltic Medal Triennial“. Parodą lydės renginiai, kurių programą rasite Lietuvos nacionalinio muziejaus svetainės renginių kalendoriuje: spausti čia (nuoroda)

Tarptautinis projektas „Baltijos medalių trienalė“ yra tęstinis, rengiamas nuo 1986 metų, bendradarbiaujant su Lietuvos dailininkų sąjunga ir kitais Lietuvos bei užsienio partneriais.

Pirmosios dvi šiųmetės trienalės parodos vyko Lenkijoje: Torunėje, Krašto muziejuje – Senojoje rotušėje, liepą–rugpjūtį ir Čenstakavoje, Jono Pauliaus II monetų ir medalių muziejuje, rugsėjį–spalį. Nuo spalio 27 d. iki 2022 m. vasario pabaigos bus eksponuojama Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

EKSKURSIJOS PARODOJE SU KURATORE

PARODOS PASKAITŲ CIKLAS

XI Baltijos medalių trienalės kūrybinė grupė