Vieno autentiško eksponato paroda „Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16-osios Deklaracija“

  • 2023 06 09 - 2023 12 01
  • Pilies g. 26
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Pirkti bilietą

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namuose pristatomas unikalus autentiškas dokumentas – 1949 metų vasario 16-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija – vienas iš pamatinių šiuolaikinės modernios Lietuvos valstybės dokumentų.

Deklaracijos teksto rengėjas – diplomatas Alfonsas Vabalas, 1939 metais apgynęs teisės mokslų disertaciją Sorbonos universitete Paryžiuje, Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą aktyviai įsitraukęs į ginkluotą kovą. Jos redaktoriai – aštuoni partizanų vadai, atstovavę visiems Lietuvos partizanų daliniams ir susibūrę į Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdį: Jonas Žemaitis-Vytautas, Aleksandras Grybinas-Faustas, Vytautas Gužas-Kardas, Juozas Šibaila-Merainis, Bronius Liesis-Naktis, Leonardas Grigonis-Užpalis, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Petras Bartkus-Žadgaila.

Šiandien, Laisvės karą kovojančios Ukrainos ir NATO viršūnių susitikimo kontekste, 1949 m. vasario 16 d. Deklaracija įgyja ne tik valstybinę, bet ir geopolitinę bei tarptautinę svarbą. Aštuonių signatarų pasirašytoje Deklaracijoje kreipiamasi į Vakarų valstybes dėl paramos kovoje už laisvę ir išdėstoma nepriklausomos Lietuvos vizija pabrėžiant svarbiausius tautos siekius, jos norą tapti Vakarų politinių integracinių struktūrų dalimi, išryškinant jos ryžtą priešintis okupacijai, smerkiant fašizmo ir komunizmo nusikaltimus žmonijai, reiškiant įsipareigojimą Visuotinei žmogaus teisių deklaracijai.

Iki šiol yra žinomi du 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos originalai. Signatarų namuose visuomenei pristatomas dokumentas – tai KGB archyve Jono Žemaičio-Vytauto byloje rastasis egzempliorius.

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius) bus eksponuojama iki 2023 m. gruodžio 1 d.

Norintieji daugiau išgirsti apie eksponuojamą dokumentą, individualūs pavieniai lankytojai ar organizuotos grupės, gali užsisakyti ekskursiją su gidu. Prašome kreiptis iš anksto tel. +370 669 44148.

Parodos partneriai – Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos ypatingasis archyvas.

Daugiau apie parodą skaitykite pranešime spaudai: spausti čia.