Tarptautinė paroda „Karalienė, karalystė ir jausmai“
Paroda bus atidaryta 2025 m.
-
T. Kosciuškos g. 3, Vilnius
-
Paroda
Vilnius, Upsala. 2025–2026 m.
Paroda „Karalienė, karalystė ir jausmai“ bus skirta dviejų karalienių – Barboros Radvilaitės ir Kotrynos Jogailaitės – 500-osioms gimimo metinėms prisiminti ir aktualizuoti. Šioms amžininkėms buvo lemta tapti karalienėmis. Viena iš jų karaliavo vos penkis mėnesius, kita – beveik penkiolika metų. Kaip ir kodėl jos tapo karalienėmis? Kokia buvo jų kilmė? Koks buvo karalienių valdymas ir jų istorinio mito kūrimas bei įtaka vaizduojamajam ir šiuolaikiniam menui?
Parodoje sieksime atskleisti Barboros Radvilaitės ir Kotrynos Jogailaitės asmenybes, jų svarbą ir įtaką keturių šalių – Lietuvos, Lenkijos, Suomijos ir Švedijos – istorijai, geopolitikai, kultūrai, menui, socialinei moters lyderės vaidmens kitimo istorijai per 500 metų laikotarpį. Pasitelkdami archeologinius eksponatus, Lietuvos ir Europos muziejuose saugomas kultūros ir meno vertybes pristatysime dviejų herojų gyvenamąją aplinką, auklėjimą, pomėgius, jų asmenybes, išgyvenimus, bandysime atkurti kiek įmanoma tikroviškesnius Barboros ir Kotrynos asmenis, vaizduosime jas kaip moteris novatores, kurios galėtų gyventi ir kurti šiandienos pasaulyje.
Parodoje bus pristatomas istorinis kontekstas, politinė regiono situacija, pagrindinės valdančiosios šeimos, merginų auklėjimas, aplinka, vedybos, slapta meilė ir valdžia, karūnacijos, gilinamas emocinis ryšys su pagrindinėmis parodos pasakojimo herojėmis. Pasakojimas aprėps karalienių mirtį ir laidotuves, paskutinį Abiejų Tautų Respublikos padalijimą, romantizmo epochą kultūroje ir Barboros Radvilaitės bei Kotrynos Jogailaitės, kaip romantinių buvusios valstybės simbolių, archetipų atsiradimą. Parodoje daug dėmesio bus skiriama romantizmo epochai ir meno bei dizaino raidai istorijoje. Bus pristatomi šiuolaikinio meno atspindžiai ir Lietuvos, Lenkijos, Švedijos ir Suomijos menininkų kūryba, įkvėpta Barboros ir Kotrynos asmenybių.
Prieš parodą, jos metu ir po jos vyks mokslinės diskusijos apie karalienių valdymo istoriją, įtakingų asmenybių (influencerių) fenomeną šiuolaikinėje visuomenėje, pranešimus skaitys įvairių sričių mokslininkai, kūrėjai, menininkai, vyks interaktyvūs meno istorijos tyrimų pristatymai, bus pristatomos naujos knygos, parodos leidinys ir filmai.
Į šios parodos kūrybinį procesą numatoma įtraukti Lietuvos, Švedijos, Lenkijos ir Suomijos muziejininkus ir tyrėjus, stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą. Parodos kuratorės – tarpdisciplininė menininkė ir dizainerė Julija Janulaitytė-Janus, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė dr. Milda Kvizikevičiūtė ir menotyrininkė dr. Vaida Ragėnaitė. Paroda – bus atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namuose.
Šios parodos kūrimui būtų svarbus ir Jūsų palaikymas – kviečiame paremti parodą.
Rekvizitai pavedimui:
Gavėjas: Lietuvos nacionalinis muziejus
Sąskaitos nr.: LT137044060000257108
Mokėjimo paskirtis: Parama parodai LNM