Rimaldo Vikšraičio fotografijų ir etnografinių žaislų paroda „Atgal į vaikystę“

  • 2024 11 24 – 2025 06 01
  • Muziejaus darbo metu
  • V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
  • Paroda
  • Suaugusiems – 4 Eur

Pirkti bilietą

Lietuvos nacionalinis muziejus savo padalinyje Vinco Kudirkos muziejuje pristato Rimaldo Vikšraičio fotografijų ir etnografinių žaislų parodą „Atgal į vaikystę“.

Vaikystės tema fotografui Rimaldui Vikšraičiui nesvetima, tačiau ji niekados nebuvo sąmoningu kūrybos taikiniu. Ši paroda yra bandymas vaikystės pasakojimą lyg mozaiką sulipdyti iš pavienių fotografijų. Nepaisant tam tikro fragmentiškumo, autorius jame lengvai atpažįstamas: vieniems kaip didžiausio Europos fotografijos festivalio Rencontres d’Arles (Arlio susitikimai) laureatas (2009, Metų atradimas), kitiems − kaip paprastas to krašto gyventojas, turėjęs pomėgį fotografuoti.

Vikšraičio fotografijose laikas teka lėtai. Ne išimtis ir vaikų kasdienybė. Atrodo, lyg fotografuota gerokai seniau, nei būta iš tikrųjų. Skurdaus ir paprasto provincijos gyvenimo atspindžiai nukelia mintimis į protėvių laikus, kai meilė vaikams ir jiems skiriamas laikas buvo matuojami kitaip. Kai vaikystė buvo kitokia.

Vikšraitis fiksuoja tarpusavio santykius ir patį santykį su vaikyste, kartais režisuodamas, kartais pašaipiai ar apnuogindamas skaudulius, bet niekados − paviršutiniškai. Vaizdai įtaigūs ir įtraukiantys, nepaliekantys abejingų, nes kiekvienam pavyksta atrasti save.

Paroda griauna mitą, kad jautrūs, estetiški kasdienybės vaizdai Vikšraičio kūrybai nebūdingi. Kad vikšraitiška tolygu atstumianti. Tiesa ta, kad skaityti Vikšraičio fotografijas nėra paprasta, bet, žengus pirmą žingsnį, antras bus daug lengvesnis.

Parodoje taip pat pristatomas 141 eksponatas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus vaikų žaislų rinkinio. Tai XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje daryti miniatiūriniai darbo įrankių modeliai, žaisliniai baldai, transporto priemonės ir namų apyvokos daiktai. Iš medžio, molio, kaulo daryti, iš šiaudų pinti žaislai į muziejų pateko iš Vilniaus Stepono Batoro universiteto Etnografijos muziejaus ir Lietuvių mokslo draugijos rinkinių, taip pat liaudies meno ir amatų parodų, kurias organizavo Vilniaus liaudies verslų rėmimo draugija. Tradiciniais žaislais rinkinys pasipildė ir 1949 m. pradėjus rengti etnografines ekspedicijas po Lietuvą: įsigyta vertingų XIX a. antros pusės rogučių, pačiūžų, muzikos instrumentų, išdrožtų naminių gyvūnų ir paukščių skulptūrėlių, mechaninių žaislų.

Paroda atidaroma 2024 m. lapkričio 24 d. 14 val. Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.). Atidaryme dalyvaus fotografijų autorius Rimaldas Vikšraitis. Parodą pristatys jos kuratorės Ikonografijos rinkinių skyriaus vedėja dr. Jolanta Bernotaitytė ir Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriaus vyresnioji muziejininkė Lina Bukauskienė. Įžvalgomis apie R. Vikšraičio fotografijas dalinsis jo kūrybą gerai pažįstantis fotografijos ekspertas Thomas Schirmböckas (Vokietija) ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus ir Kauno fotografijos galerijos vadovas Gintaras Česonis.

Parodos kūrybinė grupė

Parodos organizatorius
Lietuvos nacionalinis muziejus

Kuratorės
Jolanta Bernotaitytė, Lina Bukauskienė

Architektė
Giedrė Narbutienė

Grafikos dizainerė
Jurga Karosaitė

Parodos koordinatorė
Vida Palionienė

Komunikacijos koordinatorė
Živilė Stadalytė

Tekstų redaktorė
Nijolė Deveikienė

Vertėjas
Darius Sužiedėlis

Parodos rėmėjai ir partneriai

Projektą finansuoja
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Partneris
Lietuvos fotomenininkų sąjunga

Informaciniai partneriai
Šakių rajono laikraštis „Draugas“
Vilkaviškio krašto laikraštis „Santaka“