Paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“

Miestas, kurio nerasi Google

  • 2023 05 13 – 2023 10 15
  • Kasdien nuo 12 iki 18 val.
  • Šalia Karaliaus Mindaugo paminklo, Arsenalo g. 1
  • Paroda
  • Nemokamai

Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga sostinėje veikia nauja ekspozicinė erdvė – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Vilniečius ir miesto svečius Gedimino kalno papėdėje sutelksianti erdvė iki pat rudens pasiūlys daugybę nemokamų renginių, koncertų ir pasirodymų, tačiau svarbiausia – unikalią pažintį su Vilniumi ir vilniečiais prieš 200 metų.

Svarbiausias šios ekspozicijos akcentas – pagal unikalią archyvinę medžiagą atkurtas Vilniaus prieš 200 metų maketas arba miestas, kurio nebūtų galima rasti net Google. Toks pat maketas prieš 200 metų carinės valdžios buvo sukurtas kariniais tikslais, o dabar atgimsta miesto pažinimui.

Prieš du šimtus metų atlikto darbo detalumas ir preciziškumas leido konvertuoti brėžinius į 3D modelį ir Vilniaus miesto maketą atkurti jau šiuolaikinėmis priemonėmis, tačiau XIX amžiuje tokiam maketui sukurti reikėjo bent dvejų metų darbo: einant gatvėmis, piešiant bei braižant kiekvieną fasadą, vėliau lipdant maketą iš mažų medžio plokštelių, kurios savo spalvomis atspindėjo Vilniaus pastatų koloristiką.

Tuomet sukurto maketo likimas nėra žinomas, tačiau parengiamoji medžiaga – pastatų brėžiniai ir žemėlapiai – išliko archyvuose. Muziejui prieš keletą metų pavyko įsigyti jos skaitmenines kopijas, kas šiandien jau būtų neįmanoma. Projektas tapo įmanomas dėl nuoseklaus ir net penkerius metus trukusio tyrimo: muziejaus tyrėjai, vadovaujami doc. dr. Birutės Vitkauskienės, šią medžiagą surinko, ištyrė, ir būtent tai leido ją prikelti naujam gyvenimui.

Vilniaus prieš 200 metų maketą tyrinėti padės garsiniai pasakojimai, specialiai jiems sukurta muzikinė kompozicija ir projekcijos, kurios vizualizuos girdimas istorijas makete. Lankytojai sužinos apie to laiko prekybą, švietimą, universiteto profesūrą, maskaradus, bus pristatytas žydiškasis Vilnius, atskleistas po sukilimo vykusių konfiskacijų mastas ir kitos okupacinės valdžios paliktos žaizdos.

Šis Lietuvos nacionalinio muziejaus projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis, tad vienas svarbiausių jo tikslų – užmegzti, sustiprinti ar atgaivinti dabarties vilniečių ir miesto svečių ryšį su praėjusių laikų Vilniumi.

Visa ekspozicija, išskyrus amfiteatrą su maketu, bus laisvai prieinama visą parą – ji bus skirta vilniečių ir miesto svečių susibūrimams. Ekspozicijos architektūrinės idėjos autoriai – architektai Dalia Puodžiūtė-Seniūnienė ir Julius Seniūnas.

Lankytojų paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“ lauks nuo 2023 m. gegužės 13 iki spalio 15 d. Lankymas nemokamas. 

Atidarymo savaitgalio renginiai gegužės 13-14 d.: spausti čia (nuoroda)

Kiekvieną savaitę čia vyks nemokami renginiai, edukacijos, koncertai, bus organizuojamos ekskursijos po miestą. Apie juos bus skelbiama adresu: spausti čia (nuoroda)

Daugiau informacijos apie projektą: spausti čia (nuoroda)

Daugiau informacijos apie atliktą istorinį tyrimą ir archyvinę medžiagą rasite: spausti čia (nuoroda)

Susipažinti su Paviljono architektūrinį konkursą laimėjusiu projektu galima adresu: spausti čia (nuoroda)

Vilnius 700

Projektas yra viena iš septynių pagrindinių Vilniaus 700 metų jubiliejaus šventės iniciatyvų, atrinkta Go Vilnius skelbtame konkurse.

2023 m. Lietuvos laukia istorinis įvykis – Vilniaus 700 metų jubiliejus. Reikšmingai sukakčiai sostinė ruošiasi jau dabar – kviečiami prisidėti visi, norintys kurti džiugią atmosferą, atspindinčią miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių kultūrų darną. 

Daugiau apie programą sužinosite adresu www.700vilnius.lt

Projekto kūrybinė komanda