Paskaita „Balsai (ne)įkalinti virtuvėse: moterys vėlyvuoju sovietmečiu“

  • 2023 09 13
  • 18 val.
  • T. Kosciuškos g. 3, Vilnius
  • Renginys
  • Nemokamai

Istorijų namai kviečia į dr. Ievos Balčiūnės paskaitą „Balsai (ne)įkalinti virtuvėse: moterys vėlyvuoju sovietmečiu“.

„Išlaisvinti moteris iš virtuvių!”. Taip skambėjo moterų lygiateisiškumo visuomenėje lozungas sovietmečiu. Vis dėlto virtuvė, kaip rašė Svetlana Aleksijevič, tapo ne tik vieta maistui ruošti, bet ir kabinetu, psichoterapijos vieta, tribūna. Virtuvėje likdavo skausmai, džiaugsmai, nusivylimai ar pasipiktinimai, kurie negalėjo būti išsakyti garsiai už privačios erdvės ribų. Nebent… suguldyti laiškuose, ant virtuvinio stalo, slapta nuo artimųjų, bet skirti viešumai.

Paskaitoje paviešinti XX amžiaus 7–9 dešimtmečiais rašyti moterų laiškai leis pažvelgti į kitokią gyvenimo vėlyvuoju sovietmečiu versiją – gyvenimo spąstuose be centrinio šildymo.

Dr. Ieva Balčiūnė yra Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoja, Horizon‘2020 projekto MotherNet dalyvė, dėstytoja. 2022 metais Lietuvos istorijos institute ir Vilniaus universitete Ieva ji apgynė humanitarinių mokslų daktarės disertaciją „Atsikratymas vaikais sovietmečio Lietuvoje: tėvai, valstybė ir nereikalingi vaikai“. Pagrindinės jos tyrimų kryptys yra sovietinės Lietuvos socialinė ir kultūros istorija, vaikystės ir motinystės studijos.

Kada? Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 18 val.

Kur? Istorijų namuose (T. Kosciuškos g. 3, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Renginys yra Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Buvusioje areštinėje veikiančios parodos „Spąstai su centriniu šildymu“ dalis. Kiti parodos lydimieji renginiai: spausti čia.