Paroda „Iš avilio“
Bitės miršta. Ar žinojai?
-
2023 05 24–2024 01 07
-
Muziejaus darbo metu
-
V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
-
Paroda
-
Lankytojo bilietas
Nuo seno lietuviai bites laikė šventais gyviais, tikėjo, kad bitėje po mirties apsigyvena žmogaus siela. Iki šiol sakoma, kad miršta tik žmonės ir bitės.
Archajiškiausia iš visų indoeuropiečių kalbų, senąsias pagonių tradicijas sugėrusi lietuvių kalba byloja, kokie svarbūs lietuviams buvo šie vabzdžiai. Mūsų krašte bitės gyvena ne bičių kolonijomis – jų bendruomenę vadiname bičių šeima, kurioje pagrindinis vaidmuo tenka ne karalienei, bet motinėlei. Mūsų supratimu, motinėlė yra ne bičių valdovė, bet šeimos tęstinumo garantas, svarbiausias, nors ir labiausiai nuo kitų bičių priklausomas šeimos narys.
Bitė laikoma darbštumo, darnos, turtingumo, krikščioniškoje Vakarų kultūroje – sielos, tyrumo, Švč. Mergelės Marijos simboliu. Dangiškasis bičių ir bitininkų globėjas šv. Ambraziejus bites vadino Dievo vabalėliais, o bitininkus – kaimo aristokratais. Lietuvai priėmus krikščionybę, šis išskirtinis gamtos ir žmogaus draugystės ryšys paženklintas jo užtarimu.
Šia paroda siekiama atkreipti dėmesį į spartų bičių ir kitų vabzdžių apdulkintojų mažėjimą pasaulyje, jų milžinišką įtaką ekosistemai. Medunešių bičių – svarbiausių augalų apdulkintojų žemėje, atsakingų mažiausiai už 1/3 mūsų kasdienio maisto – nykimas pastebėtas JAV, Europoje, Kinijoje, Japonijoje, kai kuriose Afrikos valstybėse. Griežtesni normatyvai ir įvairūs draudimai padėjo atitolinti baugias prognozes, kad bitės greitu laiku apskritai išnyks, tačiau tebėra baiminamasi, kad kai kuriose vietovėse šių vabzdžių gali nelikti vos po keliolikos metų.
Ar esame pasiruošę išlaikyti šią kultūrinę bei ekologinę bičiulystę?
Paroda „Iš avilio“ veiks Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Vinco Kudirkos muziejuje (V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.) nuo 2023 m. gegužės 24 d. iki 2024 m. sausio 7 d.
Daugiau skaitykite pranešime spaudai: spausti čia.
Fot. Rimantas Abromas
Kūrybinė grupė:
Parodos organizatorius Lietuvos nacionalinis muziejus
Parodos kuratorė Jolanta Bernotaitytė
Parodos architektė Giedrė Narbutienė
Koordinatorė Jolanta Bernotaitytė
Grafikos dizainerė Jurga Karosaitė
Edukatorius Aurimas Kanapkis
Komunikacijos koordinatorė Akvilė Matulionytė