Paroda „Gyvenimo aistra“

  • 2023 02 10–2023 05 22
  • V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Nuo 2015 m. Arūnas Baltėnas sukūrė arti 400 fotografijų (su įrašytais pokalbiais) ciklų apie Lietuvoje kuriančius, taip pat po 1990-ųjų išvykusius ir kitose šalyse dirbančius Lietuvos žmones. Autorių pagrįstai galima vadinti fotometraštininku arba socialiniu antropologu, kuris ekspedicijose dokumentuoja žmogiškosios veiklos įvairovę. Tačiau Baltėno fotografijose neaptinkama tradicinei antropologinei žiūrai būdingo žvilgsnio „iš viršaus“ – visi užfiksuoti veikėjai, nepaisant jų veiklos pobūdžio, yra orūs ir lygūs.

Ši paroda pasakoja apie įvairias žmonių veiklas, kurios nėra susijusios su tiesioginiu darbu. Tiems užsiėmimams negailima nei laiko, nei energijos, nei lėšų, nors dažniausiai iš tų pomėgių nieko neuždirbama. Žmogus, pasidirbdinęs jachtą ir per dvejus metus apiplaukęs pasaulį; Carito darbuotojos, triskart per savaitę verdančios valgį benamiams; aviatorius, per dešimtmetį savo rankomis sukūręs lėktuvą ir pakilęs į debesis; kyudo lankininkai, treniravęsi savo sodybos kluone, o varžybose nustebinę Japonijos princesę; havajietiškos hulos šokėjos… Juos visus vienija pozityvus požiūris į pasaulį ir noras juo dalytis.

Pamažu supranti, kad visa tai kyla iš begalinės aistros grožiui, iš techninio tobulumo siekimo ar stiprios meilės artimui ir savo šaliai. Arūnas Baltėnas gimė 1956 m. Kaune. 1975–1979 m. studijavo Vilniaus universitete. Po studijų dirbo Matematikos ir kibernetikos institute, Dailės paminklų sąvado grupėje, R. Paknio leidykloje. Nuo 2010 m. iki dabar yra Lietuvos nacionalinio muziejaus darbuotojas. Nuo 1980 m., kai įstojo į Lietuvos fotomenininkų sąjunga, surengė daugiau nei dešimtį individualių parodų, išleido devynis savo kūrybos albumus; savo darbus pristatė Lenkijoje, JAV, Italijoje, Kinijoje, Prancūzijoje, Liuksemburge ir kitur.

Paroda „Gyvenimo aistra“ veiks Vinco Kudirkos muziejuje, V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestyje, Šakių r. ir bus atvira lankytojams nuo 2023 m. vasario 10 d. iki 2023 m. gegužės 22 d.