Menininko Nikita Kadan instaliacija „Dark Air“

  • 2022 05 12 – 2022 07 19
  • Muziejaus darbo metu
  • T. Kosciuškos g. 3
  • Paroda
  • Lankytojo bilietas

Nikitos Kadano instaliacijoje „Dark Air“ lankytoją pasitinka sutirštintas „tamsus istorijos oras“ ir socialistinių paminklų Ukrainos miestuose fotografijos. Pasak kuratoriaus Vladimiro Vidmaro, „Dark Air“ pabrėžia atstumą tarp praeities ir istorinės jos reprezentacijos. Nuotraukose – sovietmečio kariniai paminklai: oficialus atminties kanonas, kuriame vyrauja ryškus kontrastas tarp archyvuotos atminties ir asmeninių atsiminimų. Paminklas gali būti suvokiamas ne kaip „neatpažinta“ atmintis, o kaip laike besitęsiantis fenomenas. Jo iliuziniai „tamsūs krešuliai“ tampa atskiru vaizdo komponentu, iškreipiančiu suvokimą.

Nikitos Kadano kūryba kritiškai perteikia skirtingų istorinių laikotarpių poslinkius, todėl jo kūriniai pristatomi kaip vaizdo projekcijos ant skulptūrinių elementų – griuvėsių, kurie tuo pačiu metu simbolizuoja ir pamatus. Iš po žemių kylantys griuvėsiai vienu metu įkūnija smurtą ir pasipriešinimą, trapumą ir kultūrinį tvirtumą.

Menininkas Nikita Kadanas, gimęs 1982 m. Kijive, tyrinėja pokomunistinę socialinę ir politinę raidą per piešinius, koliažus ir fotografijas, taip pat objektus, skulptūras ir instaliacijas. Nikita Kadanas yra menininkų grupės „R.E.P.“ („Revoliucinė eksperimentinė erdvė“) ir aktyvistų grupės „Hudrada“ įkūrėjas. Daugelyje savo darbų architektūrą ir miesto peizažą jis naudoja kaip įrankį ir terpę, archyvines nuotraukas interpretuoja kaip praeities nusavinimo priemonę ir dažnai pasitelkia slegiančią vizualinę išraišką, kuri pabrėžia smurtą, nesvetimą tiek komunistiniams, tiek kapitalistiniams ir „tarpiniams“ režimams. Tai būdinga ir jo darbų serijai „Dark Air“.

Pristatymo renginys vyks gegužės 11 d. 18 val., pokalbis su menininku Nikita Kadan ir kuratore Juste Kostikovaite Istorijų namų instagram kanale – nuo 18.30 val.

Ši instaliacija yra parodos „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“ lydimųjų renginių programos dalis ir veiks iki liepos 19 d.

Programos kuratorė Justė Kostikovaitė

Instaliacijos architektė Sigita Simona Paplauskaitė

Dizaineris Rokas Sutkaitis

Instaliacijos partnerė „Galerie Transit“, Mechelenas, Belgija

Rėmėjas Chris Watson

Rėmėja alaus darykla „Kuro aparatūra“

Menininko atlyginimas skiriamas kovojančiai Ukrainai paremti.