Ekspozicija „Neužmiršti sukilėliai“

Pirkti bilietą

Lietuvos nacionalinis muziejus pristato visuomenei ekspoziciją apie 1863–1864 m. viešai nužudytų sukilimo vadų ir dalyvių palaikus, kuriuos tuometinė Rusijos imperija slapta užkasė Gedimino kalne. 2017–2019 m. LNM archeologų aptikti radiniai ir jų istoriją atskleidžiantis pasakojimas „Neužmiršti sukilėliai“ papildė nuolatinę Gedimino pilies bokšto ekspoziciją.

2017–2019 m., vykstant Gedimino kalno tvarkybos darbams, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologų grupė kalno aikštelėje atliko archeologinius tyrimus, kurių metu buvo aptikta ir ištirta 14 kapų duobių su 20 skeletuotų vyrų palaikų. Iki tol archeologinių radinių, patvirtinančių, kad ant kalno buvo palaidota žmonių, neturėta. LNM muziejininkai kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros mokslininkais, Valstybinės teismo medicinos tarnybos specialistais, Lietuvos istorijos instituto ir UAB „Kultūros vertybių paieška“ tyrėjais ištyrė ir identifikavo palaikus.

Buvo nustatyta, kad tai 1863–1864 m. mirties bausme nuteistieji sukilėliai, viešai pakarti ar sušaudyti Lukiškių aikštėje Vilniuje. Tarp jų – sukilimo vadai Zigmantas Sierakauskas (pakartas 1863 m. birželio 15 d.) ir Konstantinas Kalinauskas (pakartas 1864 m. kovo 10 d.). Paaiškėjo, kad pats Konstantinas Kalinauskas buvo pirmoji kalne rasta auka. Sukilėliai Gedimino kalne buvo užkasti pažeminančiai, be karstų, apipilti kalkėmis. Kai kurie jų užkasti kniūbsti, surištomis rankomis.

Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija pasakojama naujoje Gedimino pilies bokšto ekspozicijoje „Neužmiršti sukilėliai“, kuri papildo nuolatinę šio LNM padalinio ekspoziciją. Joje lankytojai gali išvysti sukilėlio Eduardo Čaplinskio veido atspaudą kalkėse ir jo veido rekonstrukciją, kartu su palaikais užkastus kovotojų religinius medaliukus, kryželius.

Ekspozicijoje lankytojų laukia interaktyvus informacinis terminalas lietuvių ir anglų kalbomis. Terminale galima susipažinti su kalne rastų sukilėlių gyvenimo, mirties bei jų asmeninių daiktų istorijomis, sužinoti apie kalne archeologinių tyrimų metu rastą Zigmanto Sierakausko ir Apolonijos Dalevskytės jungtuvių žiedą, kurį galima išvysti kitame LNM padalinyje – kalno papėdėje esančiame Pilininko name.

Gedimino kalno aikštelėje lankytojų dėmesio laukia 2023 m. visuomenei pristatytas memorialas su įamžiantomis sukilėlių palaikų radimo vietomis. Memorialą, ekspozicijos „Neužmiršti sukilėliai“ lankytojams matomą per Gedimino pilies bokšto langą, sukūrė LNM paskelbtą viešąjį konkursą laimėjęs architektas Gintaras Čaikauskas (UAB „Architektūros linija“).