Antrojo pasaulinio karo memorialinė architektūra: praeitis, dabartis, perspektyvos
Diskusija apie probleminius Antrojo pasaulinio karo įamžinimo viešojoje erdvėje klausimus
-
2023 11 07
-
17 val.
-
Arsenalo g. 1, Vilnius
-
Renginys
-
Nemokamai
Antrasis pasaulinis karas radikaliai pakeitė Lietuvos socialinį ir kultūrinį peizažą. Kaip šios trauminės atminties vietos ir jas ženklinę memorialiniai ansambliai funkcionavo ideologizuotame sovietų pasakojime apie „Didįjį tėvynės karą“? Su kokiais iššūkiais susiduria architektai, istorikai, muziejininkai ir skulptoriai įsiterpdami į šias itin jautrias ir emociškai įkrautas erdves? Kokiais būdais galime atskleisti sudėtingos mūsų praeities daugiasluoksniškumą viešojoje erdvėje? Ko tikimės iš ateities memorialinių projektų?
Diskusija apie probleminius Antrojo pasaulinio karo įamžinimo viešojoje erdvėje klausimus yra pirmoji parodos „Neišspręsta kompozicija. Antrasis pasaulinis karas sovietų Lietuvos dailėje“ lydimųjų renginių programos dalis.
Renginys nemokamas! Registracija nereikalinga.
Kur? Naujajame arsenale, II aukšte (Arsenalo g. 1, Vilnius).
Kada? Lapkričio 7 d. (antradienį) 17 val.
Dalyvauja: dr. Zigmas Vitkus, Andrius Ropolas, Lukas Šiupšinskas, Marius Pečiulis.
Moderuoja Indrė Urbelytė.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Dr. Zigmas Vitkus – istorikas, publicistas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas. Tyrinėja Antrojo pasaulinio karo atminimą, ypač Holokausto paminklų ir memorialų kultūrą, domisi disonansinio paveldo problematika bei miesto (ypač moderniojo) fenomenu, o laisvalaikiu – Šiaurės Amerikos čiabuvių kultūromis. Stebi paukščius ir debesis.
Andrius Ropolas – „Office De Architectura“ biuro partneris, vienas iš parodos „Neišspręsta kompozicija“ architektų, 2014 m. organizuoto Panerių memorialo sutvarkymo projekto idėjų konkurso laureatų. Šiuo metu aktyviai dirba su visuomeninės, kultūros ir viešųjų erdvių projektais Lietuvoje. Daugiau nei dešimt metų rašo apie architektūrą naujienų portaluose, žurnaluose ir tinklaraščiuose, skaito paskaitas.
Marius Pečiulis – muziejininkas, istorikas, Kauno IX forto muziejaus direktorius. Pagrindinės istorijos tyrimų sritys – karybos istorija iki XX a. vidurio, XX a. politinė ir socialinė istorija. Rašo straipsnius Lietuvos ir užsienio spaudoje. Nuo 2019 metų vadovauja Kauno IX forto muziejui. 2021 metais išrinktas Lietuvos muziejų asociacijos pirmininku.
Lukas Šiupšinskas – skulptorius, 2014 m. Kauno Sąjungos aikštės urbanistinio architektūrinio sutvarkymo konkursą laimėjusio projekto „Exodus“ ir 2018 m. įrengto memorialo Holokausto aukoms atminti Vandžiogaloje bendraautorius.
Indrė Urbelytė – dailės istorikė ir Lietuvos nacionalinio muziejaus menotyrininkė. Parodos „Neišspręsta kompozicija. Antrasis pasaulinis karas sovietų Lietuvos dailėje“ idėjos autorė ir kuratorė.