Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 | Lietuvos nacionalinis muziejus

Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 – tai partneryste tarp Lietuvos ir Prancūzijos kuriama programa, kuri įvairiomis kultūros ir meno formomis, diskusijomis ir pristatymais supažindins Prancūzijos visuomenę su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra. Projektu siekiama inicijuoti ilgalaikį Lietuvos organizacijų ir kūrėjų bendradarbiavimą su Prancūzijos partneriais. Sezono programą vienija idėja „Kitas tas pats“: kvietimas per projekto veiklas Prancūzijoje pamatyti save kitame. Programa, subūrusi menininkus, mąstytojus ir visuomenės veikėjus, aprėps platų šiuolaikinės kultūros reiškinių, medijų ir aktualių temų spektrą, įsitrauks į kūrybinius ieškojimus bei apmąstys praeitį, dabartį ir galimus ateities scenarijus. 

Su renginiais galima susipažinti žemiau esančioje programoje, taip pat Saison Lituanie internetinėje svetainėje.

Pompidou centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, pirmą kartą Prancūzijos publikai pristato lietuvių išeivijos menininko, optinio meno meistro Kazio Varnelio kūrybą. Parodoje eksponuojama šešiolika Varnelio tapybos ir skulptūros darbų, sukurtų nuo 1956 iki 1996 m., daugiausia dėmesio skiriant svarbiausiam jo kūrybos etapui – XX a. septintajam ir aštuntajam dešimtmečiui. 

Parodą lydi katalogas prancūzų ir anglų kalbomis, kuriame Kazio Varnelio darbai pristatomi kitų žymių optinio ir minimalistinio meno kūrėjų – Victoro Vasarely, Franko Stella, Stefano Gierowskio – kontekste. 

Parodą konceptualiai pratęsia Vasarely fonde (Provanso Eksas) veikianti instaliacija „Etnografinis opartas“.

Data: 2024 09 14 – 2025 01 06

Vieta: Pompidou centras, Paryžius

Kuratoriai: Michel Gauthier, Indrė Urbelytė

Partneriai: Vasarely fondas, Pompidou centras

Lietuvos nacionalinis muziejus ir Vasarely fondas kviečia peržengti ribas tarp profesionalaus ir liaudies meno ir pasinerti į optinių formų, ryškių spalvų ir šiuolaikinių garsų simfoniją. 

Kazys Varnelis (1917–2010) – žymiausias Lietuvos optinio meno dailininkas. Audėjos sūnų nuo vaikystės supo liaudies audinių geometrija, kontrastingos jų spalvos ir meditatyvus motinos staklių ritmas. Neįmanoma nustatyti, kada optiniai ornamentai pirmą kartą atsirado liaudies kūryboje, tačiau išlikę tekstilės pavyzdžiai liudija per šimtmečius besitęsiančią, itin gyvą optinio meno giją. Šiai parodai garso instaliaciją, įkvėptą audimo staklių, sukūrė jaunosios kartos kompozitorius Matas Samulionis.  

Paroda pratęsia Pompidou centre Paryžiuje veikiančią Kazio Varnelio kūrybos parodą „Kazys Varnelis. Optinis klasicistas iš Lietuvos“.  

Data: 2024 10 02 – 2025 01 19

Vieta: Vasarely fondas,  1 Avenue Marcel Pagnol, Provanso Eksas

Kuratorė Indrė Urbelytė

Architektė Ieva Cicėnaitė

Garso inžinierius Roberto Becerra

Luvro muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į apvaliojo stalo diskusiją apie muziejų vaidmenį karo metu, kurioje dalyvaus ekspertai iš Lietuvos, Ukrainos,  Lenkijos bei Prancūzijos.

2024 m. spalį Luvro muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus rengia apvaliojo stalo diskusiją Luvro muziejaus Dominique-Vivant Denon centre, kurioje bus nagrinėjamas muziejų vaidmuo karo metu Europoje ir ypač – Lietuvoje. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje verčia permąstyti jautrius tapatybės ir sienų klausimus kultūros ir meno srityse, atgaivina skausmingus okupacijos laikotarpių prisiminimus šiame regione. Per krizę muziejams tenka svarbus vaidmuo – ne tik informuoti visuomenę, gelbėti paveldą, bet ir pareiga išsaugoti kultūrinę atmintį. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos specialistų diskusiją moderuos Luvro muziejaus Bizantijos ir Rytų krikščioniškojo meno departamento direktorius MaximilienasDurand’as.

Data: 2024 spalio 16 d. (su išankstine registracija)

Vieta: Luvro muziejaus Dominique-Vivant Denon centras, Porte des Arts, Paryžius

Dalyviai: Giedrė Jankevičiūtė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), Indrė Urbelytė (Lietuvos nacionalinis muziejus), Aistė Bimbirytė (Lietuvos nacionalinis dailės muziejus), Mirosław Piotr Kruk (Krokuvos nacionalinis muziejus), ​Ewa Manikowska (Lenkijos mokslų akademijos Meno institutas), ​Constantin Sigov (Nacionalinis universitetas Kyjivo Mohylos akademija) 

Moderatorius: Maximilien Durand (Luvras) 

„Partizanių dainos“ – tai trikalbis istorijų pasakojimo pasirodymas prancūzų, lietuvių ir ukrainiečių kalbomis. Poetiškame, muzikiniame ir jaudinančiame pasakojime susipina Prancūzijos, Lietuvos ir Ukrainos pasipriešinimo judėjimų moterų istorijos. Vienos jų kovojo ir kovoja ginklais, kitos – plunksna, daina, nėriniu. Pasirodyme atsiskleidžia šių moterų drąsa ir stiprybė, įkvepianti nepasiduoti net ir sunkiausiomis sąlygomis. 

Pasirodyme bus naudojama Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinių eksponato – ryšininkės Pranės Vasiliauskaitės kalėjime išsiuvinėtos nosinės – kopija, pagaminta LNM Etninės kultūros skyriaus tautodailininkių. 

Ką reiškia priešintis? Kaip kovoti neteisybės ir priespaudos akivaizdoje? Klausimai, kurie itin aktualūs ir šiandien… 

Data: 2024 09 21–22

Vieta: Pasipriešinimo ir deportacijos muziejus Izere, Grenoblis

Autorės ir atlikėjos: Ariane Pawin, Milda Varnauskaitė, Maryna Voznyuk

Lietuvos nacionalinio muziejaus įgyvendinamos muziejinių kompetencijų ugdymo programos MARTA užsienio stažuotės dalyviai lankysis Luvro muziejuose ir saugyklose. Jų lauks trijų dienų programa, skirta inovatyviems muziejinių rinkinių vadybos, transportavimo ir apsaugos sprendimams. Mokomoji išvyka yra šiemet pasirašyto ilgalaikio Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Luvro muziejaus bendradarbiavimo muzeologijos srityje dalis.