Virbalio muitinės 1921–1925 m. plombų reversų pavyzdžiai
Apie eksponatą
Pirmosios muitinių plombos į Lietuvos teritoriją pateko XVIII a. iš Prūsijos. Didžioji jų dalis buvo paženklintos Karaliaučiaus muitinės, bet būta ir Klaipėdos muitinės. Po trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo (1795 m.) prekių ženklinimą įvedė ir Rusijos imperija. Lietuvoje iš pradžių atsirado Jurbarko (įkurta 1797 m.), Palangos, Vilniaus, vėliau Kauno, Tauragės muitinės, o paskiausiai ir didžiausia – Virbalio muitinė. Visose jose užsienio prekės buvo ženklinamos vietos plombomis.
Atkūrus valstybę ir 1919 m. įsteigus pirmąsias lietuviškas muitines, 1921 m. atsirado ir pirmosios švininės plombos. Didžiojoje dalyje plombų buvo pažymimas muitinės pavadinimas, data ir plombavimo replių numeris. Iš viso Lietuvoje užsienio prekės buvo ženklinamos 49 muitinėse ir pereinamuosiuose punktuose. Ženklinama buvo audeklai, odos, kailiniai, avalynė, kepurės ir skrybėlės, verpalai, laikrodžiai ir kitokios importinės prekės.
2002 m. muziejus iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo perėmė unikalius eksponatus – Lietuvos Respublikos muitinių plombų pavyzdžius. Vienas jų – Virbalio muitinės 1921–1925 m. plombų reversų pavyzdžiai (61 vnt.).