Krūtjonis
Autorius
NežinomasSukūrimo data
XX a. pr.Sukūrimo vieta
Upynos apylinkės, Šilalės r. sav., Tauragės apskr.Medžiaga, technika
Medis, metalas, drožyba, dažymasIšmatavimai
Figūrėlės aukštis 20 cm, visas aukštis 36 cmInventoriaus numeris
EM 16866Radimo arba naudojimo aplinkybės, priklausymas asmeniui ar kolekcijai
Papildoma informacija
Fotografas Arūnas Baltėnas
Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriuje saugomi didžiausi šalyje rinkiniai atspindi lietuvių liaudies kultūros etnines ypatybes, valstiečių verslus, amatus, buitį. Šiuo metu kolekciją sudaro apie 80 tūkstančių eksponatų: XVIII a. pabaigos – XX a. pirmos pusės valstiečių tradicinės kultūros objektai, medinės šventųjų skulptūros, memorialinių paminklų viršūnės, namų apyvokos daiktai, susisiekimo priemonės, baldai, darbo įrankiai, valstiečių drabužiai, namudiniai audiniai. Daiktinius rinkinius papildo ikonografinė medžiaga, piešiniai, brėžiniai, fotografijos, etnografiniai aprašai.
Seniausi eksponatai perimti iš Stepono Batoro universiteto Etnografijos muziejaus ir Lietuvių mokslo draugijos. Daug jų surinkta nuo 1949 metų organizuojamose etnografinėse ekspedicijose, nemažai įsigyta iš privačių asmenų. Nuo XX a. vidurio pradėti kaupti geriausi, stipriu ryšiu su tradicija pasižymintys, kūrybiškai tradicinę ornamentiką ir koloritą interpretuojantys tautodailininkų darbai: tautiniai drabužiai, juostos, vestuviniai sodai, pintinės, gintaro, geležies dirbiniai, medžio drožiniai ir dailės kūriniai.
Etnografijos kolekcija skaidoma į teminius rinkinius ir įvairiais būdais pristatoma visuomenei – apie ją skelbiama moksliniuose tyrinėjimuose, rengiamos parodos, publikuojami katalogai, nuo 1991 metų leidžiamas muziejaus metraštis „Etnografija“.
Vaikų žaislų rinkinyje saugoma per 650 eksponatų: XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje daryti miniatiūriniai darbo įrankių modeliai, žaisliniai baldai, transporto priemonės ir namų apyvokos daiktai, daryti iš medžio, molio, kaulo, pinti iš šiaudų. Dalis jų yra iš Vilniaus Stepono Batoro universiteto Etnografijos muziejaus, liaudies meno ir amatų parodų, kurias organizavo Vilniaus liaudies verslų rėmimo draugija. Žaislus iš Vilniaus Kaziuko mugės perdavė Vilniaus universiteto Etnologijos ir etnografijos katedros profesoriai. Dalis eksponatų perimta iš Lietuvių mokslo draugijos rinkinių. Tradiciniais žaislais rinkinys pasipildė 1949 m. pradėjus organizuoti etnografines ekspedicijas po Lietuvą: įsigyta vertingų XIX a. antros pusės vaikų vežimėlių, pačiūžų, ožiukų (iš paukščio kaulo), išdrožtų naminių gyvūnų ir paukščių skulptūrėlių, mechaninių žaislų. Rinkinys yra nuolat pildomas liaudies meistrų ir amatininkų darytais žaislais, ugdymo priemonėmis.