Lietuvos nacionalinis muziejus Vilniaus knygų mugėje
2022 02 18
Šiemet, kaip ir kasmet, vasario 24–27 d. Lietuvos nacionalinis muziejus dalyvauja tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje. Šiais metais muziejus čia pristatys keturias knygas, o bibliotekų erdvėje kvies mažuosius į edukacinius užsiėmimus.
Visus norinčius įsigyti Lietuvos nacionalinio muziejaus leidinius knygų mugės kainomis kviečiame susitikti stende 5.C10.
Muziejaus išleistų knygų pristatymai Vilniaus knygų mugėje:
Data: vasario 25 d. 14 val.
Vieta: konferencijų salė 5.3
Naujoje serijos „Muziejus ir kolekcininkas“ knygoje pristatomas išskirtinis vilniečio kolekcininko Dainiaus Raupelio rinkinys – Pirmojo pasaulinio karo metais (1915–1918) Vilniuje vokiečių kareivių bei profesionalių fotografų užfiksuoti miesto ir kareiviško gyvenimo vaizdai.
Kolekcija leidinyje sugrupuota ir pristatoma dviejuose stambiuose skyriuose: Vilniaus vaizdai ir vokiečių karių gyvenimą mieste iliustruojantys vaizdai. Toks suskirstymas leidžia nuosekliau suprasti ir pajausti to meto miestą bei jo dvasią, pažinti jau išnykusius miesto kvartalus ir gyvybingą jų šurmulį, pažvelgti į miestą kito akimis.
Leidinyje apsiribojama išimtinai kolekcininko sukauptų fotografijų publikavimu, atsisakant jo rinkinyje esančių to meto atvirukų. Albuminę dalį papildo glausta to meto Vilniaus gyvenimą atspindinti kontekstinė apžvalga.
Ši knyga neabejotinai pasitarnaus tolimesniems dar mažai pažinto Didžiojo karo metų Vilniaus tyrimams, taps paskata didesniam miesto kultūrinės atminties puoselėjimui.
Dalyvauja: istorikas dr. Žygintas Būčys, muziejininkė, knygos sudarytoja Dalia Keršytė, kolekcininkas Dainius Raupelis ir kunigas Julius Sasnauskas.
Data: vasario 26 d. 14 val.
Vieta: Rašytojų kampas (5 salė)
Fotografas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algimantas Kunčius jau 60 metų fotografuoja Vilnių. Istoriniu požiūriu ypač įdomus autoriaus užfiksuotas 1960–1970 metų laikotarpis, kai sostinės senamiestis, apvalytas nuo karo ir pokario griuvėsių, dar nebuvo pradėtas kompleksiškai restauruoti.
Leidinys neapsiriboja tik architektūriniu paveldu, bet patraukia fotografijos žanrų įvairove, originaliomis vaizdų dėlionėmis, pasakojančiomis apie to meto žmonių nuotaikas gatvėse, kiemuose su autentiška aplinka, taip pat vaizdais, jau dingusiais iš Vilniaus peizažo.
Dalyvauja: fotografai Arūnas Baltėnas, Algimantas Kunčius, kunigas Julius Sasnauskas, knygos sudarytoja Onutė Butkutė.
Data: vasario 26 d. 17 val.
Vieta: konferencijų salė 1.2
Nedidelės apimties komikse, kurį sukūrė Miglė Anušauskaitė, linksmai ir nesistengiant pagražinti atskleidžiama dr. Jono Šliūpo asmenybė, veikusi XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Lietuvoje ir išeivijoje. Pristatomas ne visada „patogus“ J. Šliūpas, atkreipiamas dėmesys į jo veiklos pažangumą anuomet ir jo nuveiktų darbų aktualumą šiandien.
„Įvairiausių nutikimų kupiną jo gyvenimą sunku sudėlioti į nuoseklų pasakojimą, todėl šis komiksas išėjo margas, šokinėjantis iš praeities į dabartį, siekiantis užgriebti kiek įmanoma daugiau Šliūpo gyvenimo epizodų ir įkontekstinti jo idėjas, kad jos būtų pažinios ir įdomios tiems, kam jis mažai girdėtas“, – sako autorė M. Anušauskaitė.
Dalyvauja: knygos autorė, komiksų kūrėja Miglė Anušauskaitė, Vilniaus universiteto rektoriaus patarėjas Paulius Gritėnas.
Data: vasario 27 d. 12 val.
Vieta: 15min forumas (3 salė)
Lietuvos nacionalinis muziejus pasitikdamas Vilniaus miesto 700 metų jubiliejų visuomenei pristato vieną svarbiausių XIX a. Lietuvos istorijos ir kultūros ikonografinių šaltinių – Jono Kazimiero Vilčinskio leistą Vilniaus albumą. Tai didžiausia ir žinomiausia XIX a. Lietuvos grafikos kolekcija.
Ši knyga sudaryta muziejaus saugomos kolekcijos pagrindu, papildžius ją kitų Lietuvos muziejų, bibliotekų ir privačiuose rinkiniuose saugomais lakštais bei Varšuvos ir Krokuvos nacionalinių muziejų eksponatais, Varšuvos nacionalinės bibliotekos egzemplioriais. Knyga parengta kaip mokslinis katalogas-albumas, pirmenybę teikiant vaizdų publikavimui. Vaizdai knygoje suskirstyti į šešias pagrindines temas: architektūriniai peizažai, bažnytinė dailė, istoriniai įvykiai, literatūros ir muzikos kūrinių iliustracijos, portretai, istorijos paminklai.
Dalyvauja: istorikas dr. Žygintas Būčys, knygos sudarytoja Diana Streikuvienė, menotyrininkė dr. Regimanta Stankevičienė, istorikė dr. Reda Griškaitė.
Muziejaus rengiama edukacinė veikla Vilniaus knygų mugėje:
Data: vasario 24 d. nuo 11 iki 14 val.; vasario 25 d. nuo 14 iki 17 val.
Vieta: Bibliotekų erdvė
Ar dažnai susimąstote, ką veikia paslaptingi žmonės įmantriais profesijų pavadinimais: archeologai, restauratoriai, paleozoologai ir paleobotanikai? Gal jie ieško dinozaurų kaulų ar renka senienas? Mes nesame veiksmo filmų herojai, tačiau įdomybių, atradimo džiaugsmo ir nedidelių, kartais pritrenkiančių pergalių patiriame į valias. Prieš 2000 metų stovėjusio namo liekanos, iš šukių krūvelės sulipdytas ir atkurtas puodas, iš šimtmečių senumo šiukšlių duobės išrinkti ir sudėlioti protėvių pietūs… Atvykite, išbandykite ir sužinokite, kaip archeologai „skaito“ istoriją iš atrastų daiktų!
Data: vasario 24 d. nuo 14 iki 17 val.; vasario 25 d. nuo 11 iki 14 val.
Vieta: Bibliotekų erdvė
Tapk Vilniaus miesto gynėju ir išbandyk virtualiosios realybės akinius! Vilniaus gynybinės sienos bastėja kviečia didelius ir mažus persikelti į praeitį ir, pasitelkus šiuolaikines technologijas, patirti nepamirštamų įspūdžių.