Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į Viduramžių dieną: laukia ir karyba, ir senovinis maistas

2024 10 07

Spalio 12 dieną nuo 12 valandos Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Vilniaus gynybinės sienos bastėja taps langu į viduramžių pasaulį. Trečius metus iš eilės vykstanti Viduramžių diena pasiūlys lankytojams unikalią pažintį – čia jų lauks karių ir amatininkų pasirodymai, senųjų amatų demonstracijos, viduramžių žaidimai ir juokdarių pasirodymai. Šis renginys – ne tik smagi pramoga, bet ir gyva istorijos pamoka, leidžianti iš arti pažinti protėvių gyvenimą.

Šventės organizatoriai Lietuvos nacionalinis muziejus ir viduramžių puotų rekonstruktoriai „Kunigaikščio svita“ žada, kad kiekvienas lankytojas galės pasinerti į viduramžišką gyvenimą. Šių metų šventėje ypatingas dėmesys skiriamas viduramžių karybai ir žaidimams, kurie vilioja tiek mažus, tiek didelius smalsuolius.

Viduramžių dienos idėja: gyvosios istorijos patirtis

Viduramžių diena remiasi idėja, kad geriausias būdas pažinti istoriją – ją išgyventi. Kiekvienais metais renginys kviečia profesionalius rekonstruktorius, kurie ne tik demonstruoja praeities amatus, bet ir leidžia lankytojams patiems prisiliesti prie senųjų laikų. Pasak vienos iš organizatorių, „Kunigaikščio svitos“ atstovės Editos Gilės, šventė orientuota į visapusišką istorijos patyrimą, čia lankytojai tampa aktyviais dalyviais.

„Ši diena skirta įvairaus amžiaus žmonėms – nuo pačių mažiausių iki suaugusiųjų. Tai ne tik teorinė pažintis su viduramžiais – kiekvienas gali išbandyti amatus, mokytis gaminti maistą ant laužo, dalyvauti žaidimuose ar iš arti stebėti, kaip kovodavo viduramžių kariai“, – pasakoja E. Gilė.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjos vadovė Asta Daunoravičienė teigia, kad tokios šventės organizavimas muziejaus erdvėje – prasminga veikla ne tik lankytojams, bet ir pačiam muziejui.

„Džiaugiamės, kad jau trečią kartą kviečiame lankytojus patirti gyvąją istoriją ir sulaukiame vis daugiau besidominčių. Norime suteikti lankytojams nekasdienišką viduramžių patirtį, puoselėti istorijos pažinimą, įtraukti kuo daugiau įvairaus amžiaus žmonių“, – sako A. Daunoravičienė.

Šventės organizatoriai taip pat pabrėžia, kad bastėja, muziejaus terasa – puiki erdvė tokiam renginiui, nes čia miesto senovė atgyja šiuolaikinio Vilniaus panoramoje.

„Juk remiantis tik vadovėliais ar archeologiniais radiniais, sunku suprasti, kas ir kaip senovėje buvo. Gyvosios istorijos patyrimas ir yra pati geriausia forma tai suprasti. Rekonstruktoriai yra pasirengę ne tik pasakoti, bet ir rodyti, leisti visiems išbandyti vieną ar kitą amatą, žaidimus, pasigaminti senovinio maisto ant laužo. Norime, kad lankytojas jaustųsi tarsi patekęs į istorinį filmą ar keliaujantis laiko mašina“, – pasakoja E. Gilė.

Karyba ir žaidimai

2024 metų Viduramžių diena skirta karybos ir senųjų žaidimų temoms. Lankytojai turės unikalią galimybę iš arti pamatyti, kaip kautasi viduramžiais, pasirodymuose bus naudojami ne tik kalavijai, bet ir mažiau žinomi ginklai, tokie kaip dvirankiai kirviai ir ietys. Be to, vyks lankytojų turnyrai, kuriuose bus galima išbandyti kovas minkštais ginklais.

Šventėje bus ir tradicinių viduramžių stalo žaidimų, tarp jų „Kvirkatas“, kurį galima vadinti šaškių pirmtaku. Šio žaidimo lenta rasta ir Valdovų rūmuose Vilniuje. Turnyre galės dalyvauti tiek išmanantieji žaidimo taisykles, tiek pradedantieji. Taip pat numatyti lauko žaidimai, tokie kaip lietuviškos ristynės ant šieno, kuriose jėgas galės išbandyti visi norintys.

Rekonstruktorius Martynas Švedas teigia, kad ši šventė skiriasi nuo kitų viduramžių laikotarpį atkuriančių renginių. Jos dėmesio centre – edukacija, o ne prekybinė mugė.

Viduramžių rekonstrukcija: tiltas tarp praeities ir dabarties

Viduramžių diena – tai daugiau nei pramoga, o gyvoji istorija, kuri leidžia ne tik žavėtis senovės kultūra, bet ir suprasti jos įtaką šiandieniniam pasauliui. M. Švedas pabrėžia, kad šventės tikslas – ne tik atkurti praeitį, bet ir ugdyti žmonių pilietiškumą bei meilę savo krašto istorijai.

„Lietuvos praeitis – tikrai įspūdinga. Viduramžiais Europoje buvome žinoma ir gerbiama tauta. Matyt, tokia veikla man yra kaip tvirtos žemės po kojomis paieškos. Kai turi tvirtą pagrindą, lengviau suprasti, kokia kryptimi reikia eiti toliau. O žmonės, pažįstantys savo praeitį ir dabartį, tampa geresniais piliečiais, jiems daug lengviau nepaklysti informacijos sraute“, – sako M. Švedas.

Viduramžių diena Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje vyks spalio 12 dieną. Lankymas – su muziejaus bilietu.

Renginio programa

12.00 val. – Šventės atidarymas, juokdarių pasirodymas („Street theatre Vir“)

13.00 val. – Senosios karybos pristatymas ir karių pasirodymas

14.00 val. – Lankytojų turnyras minkštais ginklais (vyresniems)

14.30 val. – Parodos „QALQAN. Krymo totorių raštai“ lydimasis renginys: pokalbis su parodos autoriumi ir kuratoriumi Rustemu Skybinu. Pokalbį veda dr. Aleksiejus Luchtanas

15.00 val. – Lietuviškos ristynės (Lietuvos etnosporto komitetas)

16.00 val. – Viduramžių stalo žaidimai, „Kvirkato“ turnyras („Vikingų kaimas“)

17.00 val. – Senovės karių pasirodymas

17.30 val. – Šventės uždarymas, viduramžių šokiai („Festa Cortese“)

Gyvosios istorijos erdvės (veiks viso renginio metu)

Istorinė virtuvė: laužo duonelės kepimo edukacija

Senoji juvelyrika

Krepšių pynimas iš vytelių

Stiklo karoliukų gamyba

Medžio tekinimas rankinėmis staklėmis

Karybos pristatymas

Senoviniai stalo ir lauko žaidimai

Šokinėjimas per virvę su juokdariais

Fot. Augustinas Bėkšta