Į Lietuvą grįžta auksinė Antano Smetonos plunksna
2019 08 19
Po beveik 80 metų į Lietuvą sugrįžta itin prabangi prezidento Antano Smetonos plunksna. Tai išskirtinis suvenyras, kurį prezidentui 1933 metais, švenčiant vardadienį, padovanojo Ukmergės inteligentai.
Ant plunksnos išgraviruoti žodžiai „Didžiajam Plunksnos Darbininkui ir Tautos Vadui J. E. P. Prezidentui P. ANTANUI SMETONAI Jo vardo dienoj Užulėnyje, 1933.VI.13. Ukmergiškiai“ rodo, jog auksinė plunksna – kaip suvenyras ir simbolis – ukmergiškių buvo pasirinkta neatsitiktinai. A. Smetona vadinamas Didžiuoju Plunksnos Darbininku, nes buvo rašto žmogus – publicistas, leidėjas, redaktorius – jo tekstai pasižymėjo sklandumu ir originalumu.
Plunksną, kurios ilgis – 31,5 cm, o svoris – apie 184 g, pagamino auksakalys Chankelis Aranovičius, Kaune turėjęs juvelyrinę dirbtuvę. Joje papuošalus iš brangiųjų metalų ir brangakmenių gamino jis pats su sūnumi.
Istorikų teigimu, 1940 m. išvykdamas iš Lietuvos, prezidentas A. Smetona spėjo susidėti daiktus – paskutinis Vyriausybės posėdis įvyko naktį iš birželio 14-osios į 15-ąją. Iš Kauno A. Smetona išvyko tik apie 15 valandą. Tikėtina, kad prabangią ukmergiškių dovaną jis įsidėjo tarp kitų savo daiktų. Smetonų šeima ją – kaip itin vertingą relikviją – išsaugojo iki pat 1987 metų.
Tais metais Sofijos Smetonienės dukterėčia Marija Tūbelytė-Kulhman perdavė šį Smetonų saugotą prezidento suvenyrą Amerikos lietuvių kultūros archyvui (ALKA). Auksinė plunksna Signatarų namuose – tai ALKA dovana Lietuvai. Kartu tai ir pirmoji Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, prezidento Antano Smetonos relikvija Signatarų namų ekspozicijoje. Iš JAV atkeliavęs naujasis muziejaus eksponatas pristatomas kambaryje, kuriame 1918 m. vasario 16 d. buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas. Šis kambarys tuo metu buvo Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti Centro komiteto pirmininko Antano Smetonos kabinetas.
Visuomenė su nuolatinę ekspoziciją papildžiusiu išskirtiniu eksponatu nuo šiol gali susipažinti Signatarų namuose.