Gedimino kalno nuošliauža šalinama: toliau nesiplėtė, grėsmė kilusi nebuvo

2024 07 30

Pirmadienį Gedimino kalno pietiniame šlaite įvykusi nuošliauža nesiplėtė, o jos padariniai pradedami šalinti. Ši kalno šlaito vieta papildomai bus sutvirtinta pagal laikinųjų priemonių projektą. Nuošliauža yra paviršinio supiltinio grunto, todėl grėsmė kalno stabilumui kilusi nebuvo. Po liūties pakartotinai apžiūrėjus visus kalno šlaitus, kitų žymesnių grunto deformacijų nėra fiksuojama, davikliai artimiausiu metus bus nuolatos stebimimi ir į poslinkius būtų reaguojama.

Nedidelė nuošliauža įvyko po visą parą trukusio itin intensyvaus lietaus. Tokio pobūdžio nuošliaužos įvyksta itin staigiai, o jų stabdymas sunkiai įmanomas. Supiltinis gruntas ilgalaikių darbų metu būtų vis tiek šalinamas kaip viena iš nuošliaužų priežasčių.

Darbai vykdomi pagal galiojančią ekstremaliąją situaciją. Muziejus yra sudaręs ilgalaikę avarinių darbų sutartį, kuri leidžia nedelsiant reaguoti į bet kokius Gedimino kalne vykstančius pokyčius.

Ilgalaikis stabilumas – įgyvendinus sutvarkymo projektą

Ilgalaikis Gedimino kalno stabilumas bus užtikrintas tik įgyvendinus jau parengtą ilgalaikio sutvarkymo projektą, o iki tol situacija išlieka priklausoma nuo orų sąlygų. Lietingu laikotarpiu arba vasarinių liūčių metu dėl vandens kiekio kalno būklė gali pablogėti, tačiau kalne įdiegta ir visą parą veikianti monitoringo sistema leidžia iš anksto pastebėti pokyčius.

Lietuvos nacionalinis muziejus šiuo metu jau yra užbaigęs viešųjų pirkimų procedūras, kurios leidžia pradėti galutinius pietrytinės Gedimino kalno dalies sutvarkymo darbus, kai tik bus užtikrintas šiems darbams reikalingas finansavimas. Metų pradžioje paskelbtą atvirą viešąjį pirkimą laimėjo UAB „Rekreacinė statyba“. Sutarties vertė apie 13,4 mln. Eur.

Preliminari rangos sutartis pirmajam ilgalaikio sutvarkymo projekto etapui (pietrytinės kalno dalies sutvarkymui) buvo pasirašyta gegužės mėn. pradžioje, tačiau rangos darbai negali prasidėti, kol nebus užtikrintas reikalingas finansavimas. Finansavimo klausimas šiuo metu yra sprendžiamas su Lietuvos Respublikos Vyriausybe.

Fot. Gytis Grižas