Baigiasi paramos akcija „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ – dar galima spėti prisidėti

2023 12 22

Gruodžio 26 d. baigsis paramos akcija „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“, kurios tikslas – surinkti pinigų ir nupirkti restauravimo medžiagų, kad būtų išsaugotas rusų naikinamas kultūros paveldas. Šios priemonės sausio mėnesį bus pristatytos į Ukrainos nacionalinį istorijos muziejų – iš čia jos keliaus į kitus šalies muziejus. Šiuo metu Lietuvos nacionalinis muziejus su partneriais ukrainiečiais ruošia detalų reikalingų restauravimo priemonių sąrašą – Lietuvos žmonės paaukojo jau beveik 10 tūkst. eurų.

Gruodžio 14–15 dienomis muziejininkų bendruomenė rinkosi į Lietuvos muziejų asociacijos organizuotą forumą „Muziejai: pokyčio jėga“, kuriame buvo gvildenamos muziejams pastaruoju metu aktualiausios temos. Pirmojoje forumo sesijoje „Muziejai geopolitinių iššūkių akivaizdoje“ patirtimis apie Ukrainos paveldo situaciją krizės ir karo akivaizdoje dalinosi Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) Ukrainos skyriaus pirmininkė Anastasija Čerednyčenko ir Darbo grupės išsaugoti kultūros paveldą Ukrainoje ekspertė Milena Čorna.

Rusijos karas prieš Ukrainą iš esmės pakeitė muziejininkų šioje šalyje darbą – daug kur buvo išformuotos nuolatinės ekspozicijos, o eksponatai paslėpti saugesnėse vietose. A. Čerednyčenko akcentavo, kad Ukrainoje šiuo metu vyksta ne tik biologinis, fizinis, bet ir kultūrinis genocidas. ICOM Ukrainos skyriaus pirmininkė pabrėžė, kad Rusija nuo pat karo pradžios intensyviai vykdo Ukrainos kultūros vertybių nusavinimą ir tai yra rusų vykdomos valstybinės politikos dalis: okupuotose teritorijose nusavinamos kolekcijos, kariuomenė tikslingai naikina istorinius kultūros objektus, manipuliuojama istoriniais faktais.

Darbo grupės išsaugoti kultūros paveldą Ukrainoje ekspertė M. Čorna su jauduliu pasakojo, kad Rusijos okupuotose teritorijose jau yra žuvusių muziejininkų, kurie jausdami atsakomybę liko saugoti likusių muziejinių vertybių. „Noriu pasidalinti Melitopolio kraštotyros muziejaus pavyzdžiu – jame buvo saugoma labai vertinga skitų aukso kolekcija. Muziejaus direktorė spėjo paslėpti šią kolekciją muziejaus rūsyje, nes negalėjo jos išvežti, bet okupantai laikė ją nelaisvėje ir tardė“, – dalinosi M. Čorna ir nuoširdžiai linkėjo, kad Lietuvos muziejininkų bendruomenei to niekada nereikėtų patirti.

Ištraukos iš Darbo grupės išsaugoti kultūros paveldą Ukrainoje ekspertė Milena Čorna pranešimo tarptautiniame forume „Muziejai: pokyčio jėga“

Kviesdama prisidėti prie paramos akcijos, Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė pabrėžia: „Visa širdimi ir visomis išgalėmis palaikome Ukrainą ir jos žmones, esame pasiruošę suteikti jiems pagalbą pagal savo galimybes ir tai darome nuo pat karo Ukrainoje pradžios. Paramos iniciatyva „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ skirta karo akivaizdoje atsidūrusiai Ukrainos muziejininkų bendruomenei, tai dalis tos pagalbos, prie kurios gali prisidėti visi, kam rūpi Ukrainos ateitis.“

Daugybė muziejinių vertybių Ukrainoje, skirtų eksponuoti, dabar yra tokios būklės, kad ją nuolat turi prižiūrėti restauratoriai. Išgelbėtos vertybės dažnai perduodamos Ukrainos muziejams registruoti, saugoti ir toliau moksliškai tirti. Ir čia itin svarbus restauratorių darbas, nes be jų pagalbos šie objektai gali tiesiog sunykti. Dėl vykstančio karo labai trūksta valstybės lėšų restauravimo medžiagoms ir įrangai.

Paramos iniciatyvą „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ remia 100 šalies muziejų, kuriuos vienija Lietuvos muziejų asociacija. Akcijos metu Lietuvos žmonės kviečiami aukoti numeriu 1409 skiriant 5 eurus arba pervesti norimą sumą į sąskaitą, esančią Lietuvos nacionalinio muziejaus interneto svetainės lnm.lt akcijos specialiame polapyje.

Iniciatyvą „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ organizuoja Lietuvos nacionalinis muziejus, LRT ir „Stiprūs kartu“, akcijos partneriai – Lietuvos muziejų asociacija ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.