Naujajame „Muziejaus istorijų“ cikle – žvilgsnis į Vasario 16-osios kasdienybę
2022 02 07
LRT KLASIKOS eteryje nuo vasario 7 d., pirmadieniais, 10.05 val. pradedame naują „Muziejaus istorijų“ pasakojimų ciklą pavadinimu „Daugiabalsė Vasario 16-osios kasdienybė“. Šįkart radijo klausytojų dėmesio centre atsidurs ne politinės realijos, leidusios Lietuvai išsivaduoti iš Rusijos imperijos gniaužtų, o Pirmojo pasaulinio karo metų kasdienybė ir istorijos užkulisiai. Tai – dar vienas LRT Klasikos ir Lietuvos nacionalinio muziejaus bendro kūrybinio darbo rezultatas.
„Šis laikotarpis istorijoje reikšmingas, ryškus, nušviestas ir aptartas daugelio istorikų, tačiau naujajame cikle norime pažvelgti į šį istorinį laikmetį plačiau, įvairiapusiškiau. Natūralu, kad ši diena siejama su Nepriklausomybės akto signatarais ir jų veikla, bet mums svarbu parodyti daugiabalsę Vasario 16-osios kasdienybę, išryškinti dar menkai žinomą moterų, tarp jų ir signatarų žmonų, politinį ir istorinį vaidmenį. Šią temą plačiau gvildensime ir Signatarų namų pavasario renginiuose“, – teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.
Pirmojoje ciklo laidoje gilinamasi į to laikmečio dienoraščius ir jų autorius, kasdien sprendusius sudėtingas dilemas: kaip apsaugoti savo turtą nuo okupantų ir plėšikų, kaip apeiti draudimus ir reikalavimus, kaip bendrauti su vokiečių kariais ir pareigūnais arba kur gauti maisto.
Kitose ciklo laidose bus svarstoma, kokių technologinių ir kultūrinių naujovių į Lietuvą atnešė Pirmasis pasaulinis karas, kaip to meto Lietuva atrodė vokiečių kareivių akimis. Nuošalyje neliks ir patys signatarai, tačiau šįkart dėmesys į jų gyvenimo vingius jau po Nepriklausomybės akto paskelbimo: kokie buvo jų pomėgiai, aistros ir asmeninės istorijos? Koks buvo signatarų likimas per Antrąjį pasaulinį karą?
Bene labiausiai intriguojanti ir mažiausiai tyrinėta ciklo tema – signatarų žmonos. Tarp jų buvo ir vokiečių operos primadona, prancūzų populiarių romanų autorė, žinoma baltarusių poetė, publicistė, fotografė, net kelios dvarų savininkės, visuomeninių draugijų dalyvės, pedagogės, mecenatės. Ką apie jas žinome? Kokį pėdsaką jos paliko Lietuvos arba kitų šalių istorijoje?
Ne tik šie, bet ir daugybė kitų klausimų – naujajame „Muziejaus istorijų“ cikle. Laidą veda komunikacijos specialistė Stefanija Jokštytė, kuri bendraus su minėtas temas išsamiai tyrinėjančiais mokslininkais: Klaipėdos universiteto profesoriumi dr. Vygantu Vareikiu, Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiuoju fondų saugotoju dr. Žygintu Bučiu, Signatarų namų muziejininkais Sandra Germanavičiūte, dr. Vilma Bukaite ir dr. Valdu Seleniu.
Pirmasis naujojo ciklo „Daugiabalsė Vasario 16-osios kasdienybė“ epizodas – jau LRT radiotekoje.