Medalis Vladislovo IV Vazos vedyboms su Cecilija Renata atminti

  • Autorius
    Johannas Hoehnas vyresnysis

  • Sukūrimo data
    1637 m.

  • Sukūrimo vieta
    Abiejų Tautų Respublika

  • Medžiaga, technika
    Auksas, kaldinimas

  • Išmatavimai
    Skersmuo 48 mm, svoris 41,98 g

  • Inventoriaus numeris
    GRD 102763

  • Radimo arba naudojimo aplinkybės, priklausymas asmeniui ar kolekcijai
    Medalis iš Edmundo Armoškos kolekcijos, įsigytos 2006 m.

Apie eksponatą

Cecilija Renata Habsburgaitė (1611–1644), Ferdinando Habsburgo, vėliau tapusio Šventosios Romos imperatoriumi, duktė, 1637 m. ištekėjo už Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo IV Vazos (1595–1648). Susilaukė sūnaus ir dviejų dukterų.
Vladislovo IV Vazos vedybų su Austrijos princese Cecilija Renata Habsburgaite proga 1637 m. buvo nukaldinti du medalio variantai vienodais aversais, bet skirtingais reversais. Medalių averse – Heraklis, simbolizuojantis Vladislovą IV Vazą, užsimojęs kuoka, laiko grandinę, kuria apjuostas trigalvis šuo Cerberis, simbolizuojantis tris Abiejų Tautų Respublikos priešus: Maskvą, Švediją ir Turkiją. Vladislovo IV Vazos palyginimu su Herakliu siekta pelnyti karaliaus palankumą. Mitinio Cerberio įveikimas buvo lyginamas su grėsmės, kilusios Abiejų Tautų Respublikai, pašalinimu. Vieno medalio reverse vaizduojami du sujungti ereliai – Lenkijos ir Austrijos. Kito medalio reverse – įrašas, aukštinantis tiek Vladislovo Vazos karinius, tiek taiką užtikrinančio valdovo nuopelnus. Medalį sukūrė dailininkas Johannas Hoehnas vyresnysis Gdansko miesto tarybos užsakymu.
Medalis pirmą kartą aprašytas 1737 m. Lubeckių šeimos kolekcijos kataloge. Jis buvo Izabelos Starzyńskos ir Franciszeko Potockio bei Emeryko Hutten-Czapskio kolekcijoje, Varšuvos karalių pilies muziejaus kolekcijoje. Tai itin retas medalis.

Numizmatikos skyriaus, įkurto 1967 m., rinkiniuose, 2023 m. sausio 1 d. duomenimis, saugoma per 217 tūkstančių eksponatų: numizmatika (monetos, lydiniai), paslėptų ir pamestų pinigų kompleksai (sidabro laužo, lydinių, monetų ir popierinių pinigų lobiai, piniginių turiniai), medaliai (tarp jų – religiniai ir blaivybės medaliukai), faleristika (ordinai, apdovanojimo medaliai ir garbės ženklai), filofaleristika (suvenyriniai ženkleliai) ir kitokio pobūdžio žymenys bei ženklai, bonistika, vertybiniai popieriai, draudimo lakštai, loterijos bilietai, žyminiai ir įvairių kitų rinkliavų ženklai, apyvartiniai ir skaičiavimo žetonai, telefono, bankų, nuolaidų ir kitos kortelės, plombos (švininiai antspaudai), taip pat eksponatai, susiję su išvardytų objektų gamyba (eskizai, projektai, modeliai, spaudai ir pan.). Eksponatai apima laikotarpį nuo Antikos iki šių dienų.

Tai didžiausias numizmatikos rinkinys Lietuvoje, jį sudaro XX a. Lietuvoje veikusių ir Lietuvos nacionaliniam muziejui perduotų Ivano Luckevičiaus baltarusių istorijos ir etnografijos muziejaus, Karaimų, Vilniaus miesto kraštotyros, Ateizmo, Revoliucijos, Architektūros muziejų, Lietuvių mokslo ir Lenkų mokslo bičiulių draugijų numizmatikos rinkiniai bei numizmatika, perimta iš Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos, taip pat įsigytos ir dovanotos privačios kolekcijos, lobiai, pavienės dovanos, įvairių įstaigų nemokamai perduoti eksponatai, archeologinė medžiaga. Saugomi keli eksponatai iš Senienų muziejaus rinkinių.

Rinkinyje saugomi Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos XVI a. – XXI a. pradžios atminimo medaliai ir žetonai, taip pat religiniai medaliukai (daugiau kaip 1000 vnt.) iš perimtų muziejų rinkinių, įsigyti iš privačių kolekcijų, atsitiktiniai radiniai ir radiniai iš archeologinių tyrimų.

Seniausias eksponatas, sietinas su LDK istorija, – gaisre apsilydęs Stepono Batoro sidabrinis medalis, skirtas Polocko ir Livonijos atsiėmimui atminti (1582), rastas archeologinių tyrimų metu Vilniuje. Tarp lituanistinių XVII–XIX a. medalių išskirtinas auksinis medalis, skirtas Vilniaus universiteto įkūrimo 250 metų ir atkūrimo 25 metų sukaktims paminėti (1828, dail. Fiodoras Tolstojus). Vertingiausi XX a. eksponatai – diplomatams Stasiui Lozoraičiui ir Stasiui Lozoraičiui jaunesniajam, prof. Vytautui Landsbergiui priklausę medaliai ir prezidento Valdo Adamkaus jo prezidentavimo laikotarpiu (1998–2003) dovanų gauti medaliai. Rinkinys nuolat pildomas šiuolaikinių medalininkų darbais istorine tematika, įsigyta medalių, skirtų Sausio 13-ajai, Lietuvos vardo tūkstantmečio, Žalgirio mūšio ir Žemaičių krikšto sukaktims, poeto Kristijono Donelaičio gimimo 300 metų jubiliejui paminėti, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.