Ribiškių (Vilniaus) lobio dalis
Apie eksponatą
Lobis rastas 1930 m. pavasarį Ribiškėse, Vilniuje. Sidabro lydiniai ir jų dalys buvę suvynioti po dešimt į audeklą, sudėti į varinį indą. Lobyje buvusios vertybės pasklido tarp kolekcininkų ir senienų mėgėjų, taip pat buvo išnešiotos vietos gyventojų. Didžiausia lobio dalis atsidūrė numizmato Povilo Karazijos ir Konstantino Stašio kolekcijose. Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugoma lobio dalis yra iš Konstantino Stašio (1880–1942) rinkinio (37 vnt.) ir Vilniaus kraštotyros muziejui perduoto rinkinio (25 vnt.), kuris, spėjama, priklausė kunigui Konstantinui Kupriui-Kuprevičiui (1874–1947).
Ribiškių lobis – tai didžiausias Lietuvoje rastas sidabro lydinių lobis, kuriame buvę lydiniai svėrė daugiau nei 50 kg. Lobį sudarė daugiau nei 400 LDK sidabro lydinių ir jų fragmentų, 18 Kijevo grivinų, 8 Naugardo grivinos. Įdomu tai, kad Lietuvoje rastos Naugardo grivinos visos yra iš pristatomojo lobio, o iš Lietuvoje rastų 19 Kijevo grivinų net 18 taip pat yra iš šio lobio. Ribiškių lobis buvo ne vieno asmens turtas, o surinkti mokesčiai arba duoklė. Šis lobis pagal vertę yra pats didžiausias Lietuvoje rastas pinigų lobis. Povilas Karazija, 1932 m. rašydamas apie Vilniaus lobį, jį įvertino 10 tūkstančių aukso dolerių, kas pagal 2013 m. gegužės mėnesio aukso kainą siekė apie 2 milijonus litų.
Lobio dalį, saugomą Lietuvos nacionaliniame muziejuje, sudaro 44 XIII a. – XIV a. pirmos pusės LDK sidabro lydiniai ir 8 jų fragmentai bei 10 X–XII a. Kijevo grivinų.