Laida „Muziejaus istorijos“

Ne paslaptis, jog muziejuose slypi gausybė įvairiausių istorijų – stebinančių, priverčiančių suklusti, supažindinančių, pamokančių, o kartais… tiesiog smagių. „Muziejaus istorijos“ – tai bendras Lietuvos nacionalinio muziejaus ir LRT Klasika projektas, radijo laida, kurioje klausytojas kviečiamas išgirsti muziejaus istorijas – pasufleruotas jame vykstančių parodų arba padiktuotas įdomiausių muziejaus eksponatų.

Laidų įrašų klausykite LRT audiotekoje ir kitose tinklalaidžių platformose: Spotify, Spreaker, Podcastaddict ir Podchaser.

Pasaulinio garso archeologė Marija Gimbutienė yra viena iš vos keleto šio laikmečio Lietuvos intelektualų, kurių vardas ir pasiekimai sulaukė pasaulinio pripažinimo.

Kokios žmogiškos savybės lėmė tokią įspūdingą karjerą? Kaip Marija Gimbutienė lenktyniavo su laiku? Kokie iššūkiai ją pasitiko tuo laiku vyriškame mokslo ir archeologijos pasaulyje?

Asmeniniais prisiminimais ir netikėtais profesiniais atradimais apie Marijos Gimbutienės asmenybę dalinasi teatrologė ir mokslininkės biografė Kornelija Jankauskaitė bei archeologė, parodos, skirtos 100 – tosioms Marijos Gimbutienės gimimo metinėms „Deivės ir kariai“ kuratorė dr. Gabrielė Gudaitienė.

Viena įtakingiausių archeologių pasaulyje Marija Gimbutienė peržengė archeologijos mokslo ribas ir sukūrė archeomitologijos mokslą. Jos prieštaringai vertinamos hipotezės dabar jau patvirtinamos genetinių tyrimų, o jas neigę ir paviršutininškumu kaltinę mokslininkai pripažįsta: „Marija buvo teisi“.

Apie archeologinę Marijos Gimbutienės darbų reikšmę pasakos archeologė ir tarptautinės parodos „Deivės ir kariai“ viena iš kuratorių dr. Inga Merkytė.

Pasaulyje pripažintos ir JAV gyvenančios lietuvių režisierės bei operatorės Linos Plioplytės kamera dabar fiksuoja garsios archeologės Marijos Gimbutienės istoriją. Ką apie Mariją Gimbutienę sužinojo ir savo kuriamu filmu nori papasakoti režisierė? Ar pakankamai sukurta apie Mariją ir kodėl režisierės objektyvas krypsta būtent į moteris? Kodėl svarbu kalbėtis apie moteris ir rašyti jų istoriją?

Plačiau apie visa tai – pokalbyje su režisiere ir operatore Lina Plioplyte.

Kiekvienos parodos tikslas yra pasiekti tam tikrą auditoriją. Kaip tai padaryti kūrybiškai? Čia gelbsti parodų architektai, padedantys lankytojui „perskaityti“ parodų kuratorių suformuluotas žinutes ir „išlukštenti“ pagrindines mintis.

Kaip sudėlioti eksponatus, transformuoti erdves, kad parodos lankytojas įvairiau ir giliau ją patirtų? Ką projektuoja ir kuria parodos architektas? Kur prasideda ir baigiasi parodos architektūra, kaip gimsta idėjos, netikėti sprendimai? Apie tai pokalbis su Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namų parodos „Deivės ir kariai“ architekte Ieva Cicėnaite.

Marijos Gimbutienės darbai, jos archeologinių tyrimų interpretacijos, idėjos bei pačios gyvenimo pavyzdys tapo įkvėpimu ankstyvojo feminizmo judėjimams, ypatingai JAV. Kokiomis Gimbutienės idėjomis žavėjosi feministės? Koks buvo asmeninis Marijos Gimbutienės santykis su feminizmu? Ar tikrai Gimbutienę galime laikyti ne tik archeologe, bet ir mąstytoja, kurios idėjos peržengė jos tyrinėjamos disciplinos ribas?

Pokalbis su Rasa Navickaite – lyginamųjų lyčių studijų daktare atliekančia podoktorantūros studijas Vienos universitete, finansuojamas prestižinės Mari Kiuri stipendijos.

Marijos Gimbutienės studijų laukas, jos įžvalgos ir atradimai įkvepia ne tik praeities tyrinėtojus, mokslininkus, feminizmo judėjimo atstoves, tačiau ir labai apčiuopiamų objektų kūrėjus.

Kokie objektai ir kūriniai gimsta susitikus su Marijos Gimbutienės idėjomis? Ar įmanoma pajusti praeities dvelksmą ir deivių būtį? Pokalbis su juvelyrikos kūrėja Jurgita Erminaite-Šimkuviene ir parfumere Džeinara Ubartiene.